Wiadomości
- 7 grudnia 2023
- wyświetleń: 3541
[FOTO] Chcą wiedzieć, czym oddychają. Młodzi ludzie otrzymali osobiste pyłomierze
6 grudnia w Starostwie Powiatowym w Pszczynie został zainaugurowany projekt edukacyjny "Chcę wiedzieć, czym oddycham", który adresowany jest do uczniów ze szkół ponadpodstawowych powiatu pszczyńskiego.
Młodzi ludzie otrzymali na czas sezonu grzewczego osobiste pyłomierze Dust Air, dzięki którym będą mogli na bieżąco sprawdzać jakość wdychanego powietrza oraz dzielić się pomiarami m.in. w mediach społecznościowych. Do ich zadań będzie należało również prowadzenie różnorakich działań antysmogowych uświadamiających otoczenie. W ramach projektu, który potrwa do kwietnia przyszłego roku, planowane są warsztaty, prelekcje oraz spotkania z ekspertami.
Inicjatorem projektu jest Pszczyński Alarm Smogowy Stowarzyszenie "Nie Dokarmiaj Smoga". Patronat nad wydarzeniem objęła starosta pszczyńska Barbara Bandoła. Partnerami przedsięwzięcia są również gmina Pszczyna, gmina Pawłowice oraz Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej.
Projekt realizowany jest w ramach programu "Nasze Powietrze" Polskiego Alarmu Smogowego finansowanego przez Clean Air Fund. - Nasz projekt ma na celu propagowanie wśród młodzieży wiedzy na temat zanieczyszczenia powietrza, podniesienie świadomości na temat negatywnego wpływu smogu na zdrowie oraz zachęcenie do monitorowania jakości powietrza i odpowiedniego zachowania podczas wysokich stężeń zanieczyszczeń - informuje Aleksandra Antes-Szewczyk, prezes Stowarzyszenia "Nie Dokarmiaj Smoga".
Zaproszenie do udziału w projekcie przyjęło 8 szkół: Powiatowy Zespół Szkół nr 1 , Powiatowy Zespół Szkół nr 2, I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego, III Liceum Ogólnokształcące , Liceum Ogólnokształcące Kampus w Pszczynie, Liceum Ogólnokształcące im. prof. Zbigniewa Religi w Gilowicach, Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach oraz Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Goczałkowicach-Zdroju.
- Wszyscy powinniśmy czynić starania o czyste powietrze, wtedy efekty będą widoczne. Cieszę się, że tak wiele szkół zgłosiło swój akces do tego projektu. Młodzi ludzie mają świadomość zagrożeń, jakie powoduje smog i włączają się w działania antysmogowe w swoim otoczeniu - mówi wicestarosta Damian Cieszewski.
Podczas pierwszej części spotkania Emil Nagalewski z Polskiego Alarmu Smogowego przekazał podstawową wiedzę o smogu, a Joanna Woźnica z Pszczyńskiego Alarmu Smogowego informacje o zanieczyszczeniu powietrza w Pszczynie.
Ekopatrol GIG zaprezentowali dr Sebastian Iwaszenko oraz Andrzej Ferenc, natomiast dr Mateusz Dulewski z Emag Serwis przedstawił działanie pyłomierza DUST AIR.
Druga część miała charakter warsztatowy. Justyna Strzelec - certyfikowany nauczyciel "Zwolnieni z Teorii" z III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie wprowadziła uczniów w tajniki ogólnopolskiej praktycznej olimpiady "Zwolnieni z Teorii", tak aby młodzi aktywiści mogli podjąć się wyzwania, jakim jest zrealizowanie własnego projektu społecznego poświęconego zanieczyszczeniu powietrza przy wsparciu swoich zaangażowanych opiekunów, czyli nauczycieli ze zgłoszonych placówek edukacyjnych.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Smog w Pszczynie
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj