Wiadomości

  • 4 grudnia 2023
  • wyświetleń: 2847

[FOTO] Lokalna Marka Ziemi Pszczyńskiej rozwija się. Spotkanie rzemieślników

Lokalni producenci, komisja oraz przedstawiciele Powiatu Pszczyńskiego spotkali się w skansenie, aby podsumować dotychczasowe i zaplanować kolejne działania związane z dalszym rozwojem Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej.

Lokalna Marka Ziemi Pszczyńskiej rozwija się. Spotkanie rzemieślników - 12.2023 · fot. powiat


W marcu do Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej dołączyło 10 nowych producentów, a siedmiu z pierwszej edycji uzyskało znak jakości dla kolejnych swoich produktów. Tym samym grono producentów uhonorowanych znakiem jakości liczy już 23 podmioty. To zarówno rolnicy, pszczelarze, koła gospodyń wiejskich, rzemieślnicy i przedsiębiorcy. W dwóch naborach certyfikat Lokalnej Marki przyznano łącznie 60 produktom lub grupom produktów.

Pierwszy Jarmark Wielkanocny był wielkim sukcesem. Pszczyński skansen odwiedziły prawdziwe tłumy miłośników tradycji i lokalnych produktów. Blisko 20 wystawców wyróżnionych Lokalną Marką Ziemi Pszczyńskiej podczas wydarzenia oferowało certyfikowane produkty oraz wszystko to, co potrzebne na Święta Wielkanocne.

Lokalni producenci promowali wyroby wyróżnione "pszczyńską różą" m.in. na Dożynkach Gminno-Powiatowych w Woli, podczas Święta Ziół w skansenie i czerwcowego Festiwalu Lokalnych Produktów Ziemi Pszczyńskiej na rynku w Pszczynie. Uczestniczyli również w Targach Smaki Regionów w Poznaniu. W wakacje w Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój odbywały się Bazarki Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej. Lawenda Pod Lasem i Tree Nuts zorganizowały Dni Otwarte, do których zaprosiły innych producentów.

Co najważniejsze, produkty lokalnej marki dostępne są na stałe w różnych lokalizacjach - w skansenie, w Starej Pijalni w Goczałkowicach, w gospodarstwie Brandysów w Mizerowie, a od niedawna także w Wiejskiej Chacie w Pszczynie.

- Najcenniejsze są prawdziwe relacje i przyjaźnie, które wytworzyły się pomiędzy naszymi producentami. Wspierają się wzajemnie, współpracują ze sobą - to przepis na sukces i lokalne produkty, a jednocześnie dowód na to, że Lokalna Marka Ziemi Pszczyńskiej łączy siły i ludzi - mówi Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński.

Obecnie prowadzony jest trzeci nabór o przyznanie certyfikatu wyrobom tradycyjnym, naturalnym, wytwarzanym rękami producentów. Wnioski można składać do 5 stycznia 2024 roku.

ar / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.