Wiadomości

  • 4 grudnia 2023
  • wyświetleń: 1525

Osuszacz powietrza — czy zagraża naszemu zdrowiu? Zdecydowanie nie.

Materiał partnera:

Wiele osób zastanawia się, czy osuszacz powietrza jest bezpieczny. Bez wątpienia urządzenie nie zagraża zdrowiu użytkowników, pod warunkiem że jest użytkowane zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Co więcej, urządzenia hamują rozwój bakterii, pleśni i grzybów, które powodują wiele groźnych chorób. Dowiedz się, z czego wynikają obawy związane ze stosowania osuszacza powietrza i jak korzystać z niego prawidłowo. Podpowiadamy jak zadbać o sprzęt i gdzie znaleźć najlepszy model do swojego domu.

osuszacz powietrza w mieszkaniu
fot. canva


Czy osuszacz powietrza może wywołać choroby?



Czy osuszacz powietrza stanowi realne zagrożenie dla zdrowia? Okazuje się, że jedynie zbyt długie korzystanie z urządzenia za bardzo wysuszy powietrze, co w dłuższej perspektywie może wywołać infekcje.

Przesuszone powietrze, w którym wilgotność jest niższa niż 40%, może spowodować:

  • wysuszenie błon śluzowych i skóry,
  • suchość w gardle,
  • kaszel,
  • trudności z oddychaniem.


Na szczęście większość sprzętów w przypadku przekroczenia dolnego progu wilgotności powietrza powinno wyświetlić stosowny komunikat. Nie zapominajmy, że rolą osuszaczy jest informowanie użytkowników o stanie powietrza w ich domu na bieżąco.

Wiele osób zastanawia, się jak działa osuszacz powietrza. Osuszacze pozwalają na usunięcie nadmiaru wody z powietrza, wykorzystując jego naturalną cyrkulację. Większość modeli wyposażona jest w filtry siatkowe, które zatrzymują duże zanieczyszczenia, takie jak np. kurz, czy sierść. Egzemplarze wyposażone w dodatkowe filtry HEPA oczyszczają powietrze z bakterii, alergenów, cząstek smogu i zarodników pleśni. Warto mieć na uwadze, że w pełni sterylne powietrze usypia nasz układ odpornościowy i może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu.

osuszacz powietrza w domu
fot. canva


Warto dodać, że niektóre modele osuszaczy posiadają jonizator i lampy UV, które wydzielają ozon. Ten pierwiastek co prawda jest szkodliwy dla organizmu człowieka, ale osuszacz generuje go na tyle mało, że nie stanowi on zagrożenia dla osób znajdujących się w pobliżu osuszacza. Według badań poziom ozonu generowany przez osuszacze z funkcją jonizacji mieści się w określonej normie.

Jeśli zastanawiasz się jak znaleźć sprawdzony osuszacz powietrza - ranking pomoże Ci wyłonić najlepszy model, który będzie wydajny, opłacalny i bogaty w funkcje dodatkowe.

Kiedy włączyć osuszacz powietrza? Zrób to, jeśli wilgotność powietrza przekroczy 60% lub gdy wewnątrz zaparują okna



Optymalna wilgotność we wnętrzu domu lub mieszkania mieści się w przedziale od 40% do 60%. Co do zasady osuszacza powinno się używać, jeśli wilgotność powietrza przekroczy próg 60%, ponieważ takie warunki sprzyjają rozwojowi bakterii, pleśni i grzybów. Jeśli ciekawi Cię jaki poziom wilgotności panuje w Twoim pomieszczeniu, zmierz ten parametr za pomocą domowego higrometru, zwanego także wilgotnościomierzem. O zbyt dużej wilgotności powietrza w pomieszczeniu informują zaparowane szyby w oknach.

Ile trwa osuszanie domu?



Wiele osób zastanawia się jak długo osuszać dom. Czas potrzebny do przeprowadzenia osuszania zależy od grubości ścian, wilgotności powietrza oraz temperatury panującej w pomieszczeniu, a także jego kubatury. Przez dużą ilość czynników trudno jest podać konkretny czas potrzebny na osuszenie domu. Cały proces może potrwać od kilku godzin do kilku dni.

Jak korzystać z osuszacza powietrza? Poznaj najważniejsze zasady



W większości modeli zalecane jest, aby osuszacz był ustawiony na środku pomieszczenia. Dzięki temu wiązka powietrza może trafić do każdego miejsca w pokoju. Aby osuszanie było bardziej efektywne, należy zamknąć okna i drzwi.

W większości modeli tego sprzętu producenci polecają ustawić osuszacz w odległości od 20 do 50 cm od ścian i okien. Nie zalecamy umieszczać osuszacza blisko kominków oraz kaloryferów, ponieważ zagraża to bezpieczeństwu. Ważne jest także, aby nie zasłaniać wlotów i wylotów osuszacza, ani ustawiać urządzenia blisko mebli — z całą pewnością nie powinno ono stać obok szafy i kanapy.

osuszacz powietrza
fot. canva


Pamiętaj także, że urządzenie wymaga okresowego czyszczenia, dlatego konieczne jest usuwanie z niego brudu w postaci pyłu i kurzu. Podczas stosowania osuszaczy wiele osób obawia się zapchania filtra. Taka sytuacja może mieć miejsce zwłaszcza w przypadku prac budowlanych, w których osuszacz kondensacyjny musi zmierzyć się z dużą ilością pyłu. Aby uniknąć komplikacji, należy regularnie oczyścić filtr pod bieżącą wodą.

Zalecamy korzystać z osuszacza z odpowiednią intensywnością i unikać przebywania w pomieszczeniu, w którym powietrze jest przesuszone. Mimo że użytkownicy osuszaczy nie skarżą się na pogorszenie stanu zdrowia, warto stosować się do zaleceń producenta w zakresie częstotliwości i długości osuszania.

Dlaczego osuszacz powietrza jest lepszy niż pochłaniacz wilgoci?



Okazuje się, że osuszacze zbierają więcej wody w ciągu godziny, niż pochłaniacze wilgoci w ciągu miesiąca. Zarówno osuszacze powietrza, jak i pochłaniacze wilgoci działają na podobnej zasadzie i są bezpieczne dla zdrowia. Oba te typy urządzeń różni jedynie efektywność oraz oferowane funkcje dodatkowe.

Pomimo wielu pozytywnych opinii na temat pochłaniaczy wilgoci, nie mają one realnego wpływu na usunięcie zbyt dużej ilości wody z powietrza. Pochłaniacz wilgoci do łazienki, czy salonu wykazuje symboliczną efektywność. Z tego względu rekomendujemy profesjonalne rozwiązania, czyli zakup kondensacyjnego lub adsorpcyjnego osuszacza powietrza.

Gdzie znaleźć najlepszy osuszacz powietrza?



Jeśli szukasz adsorpcyjnego lub kondensacyjnego osuszacza powietrza, sprawdź niezależny ranking sprzętu stworzony na podstawie rzetelnych testów. Odwiedź stronę nachlodno, na której znajdziesz praktyczne wskazówki i zestawienie najlepszych dostępnych na rynku osuszaczy powietrza. Informacje pomogą Ci wybrać bezpieczny i wydajny produkt do domu lub miejsca pracy.