Reklama

Wiadomości

  • 16 listopada 2023
  • wyświetleń: 3426

Rozmawiali o transporcie zbiorowym na trasie Wola - Pszczyna. Główny problem to ceny biletów

W środę 15 listopada w Starostwie Powiatowym w Pszczynie odbyło się spotkanie z przedstawicielami Gminy Miedźna w temacie publicznego transportu zbiorowego.

Włodarze rozmawiali o transporcie zbiorowym w gm. Miedźna - 15.11.2023
Włodarze rozmawiali o transporcie zbiorowym w gm. Miedźna - 15.11.2023 · fot. powiat


Starosta Barbara Bandoła oraz członek Zarządu Powiatu Grzegorz Nogły na spotkanie zaprosili wójta Gminy Miedźna, Jana Słoninkę, przewodniczącego Rady Gminy Miedźna Andrzeja Kempnego oraz radnych.

- To temat ważny, który niezwykle interesuje mieszkańców. Wyszliśmy jako Powiat z inicjatywą takiego spotkania, żeby wspólnie z przedstawicielami gminy przeanalizować i wpłynąć na obecną sytuację, z korzyścią dla mieszkańców gminy Miedźna - mówiła starosta Barbara Bandoła.

Jak przypomniał Grzegorz Nogły, w 2015 roku Powiat Pszczyński opracował "Plan rozwoju publicznego transportu zbiorowego". Jego główne założenia oparto na połączeniu siedzib gmin z Pszczyną - miastem powiatowym, przy założeniu, że kształt sieci oraz przebieg poszczególnych linii będzie ściśle uzależniony od decyzji samorządów gminnych w kwestii współfinansowania przewozów.

W tamtym okresie z terenu każdej z gmin pasażerskie przewozy wykonywali głównie prywatni przewoźnicy. I zawsze kiedy komercyjni przewoźnicy przestawali obsługiwać daną linię, tam Powiat płynnie przejmował organizację komunikacji. Do chwili obecnej na liniach przebiegających z terenu gminy Miedźna w kierunku Pszczyny na podstawie posiadanych od wielu lat zezwoleń przewozy w komunikacji zbiorowej realizuje dwóch komercyjnych przewoźników - na linii Wola-Pszczyna oraz Jawiszowice-Pszczyna. Liczba kursów w dni robocze na tych liniach jest porównywalna do liczby kursów na liniach dla których organizatorem jest Powiat Pszczyński (Pawłowice-Pszczyna, Żory-Pszczyna, Goczałkowice-Pszczyna).

- Podczas spotkania wybrzmiało wyraźnie, że głównym problemem dla mieszkańców gminy Miedźna są ceny biletów na komercyjnych liniach. Szukamy rozwiązania, jak temu zaradzić. Jednym z pomysłów jest stworzenie systemu, który pozwoli rekompensować uczniom z terenu Gminy Miedźna różnice w wysokości opłat za bilety miesięczne. Sprawdzamy, czy są takie możliwości pod względem prawnym. Ustaliliśmy, że spotkamy się po raz kolejny po przeanalizowaniu przez Gminę ankiet diagnozujących potrzeby mieszkańców w zakresie organizacji publicznego transportu zbiorowego w gminie Miedźna - mówi starosta.

ar / pless.pl

źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.