Reklama

Wiadomości

  • 16 listopada 2023
  • 17 listopada 2023
  • wyświetleń: 2917

17 wskaźników zdecydowało: nasze gminy na podium śląskiego rankingu!

Goczałkowice-Zdrój zajęły II miejsce, a Pawłowice - III miejsce w Rankingu Gmin Śląska w kategorii gmin do 20 tys. mieszkańców. O wyniku decydowało 17 wskaźników.

Goczałkowice-Zdrój zajęły II miejsce w Rankingu Gmin Śląska - 15.11.2023
Goczałkowice-Zdrój zajęły II miejsce w Rankingu Gmin Śląska - 15.11.2023 · fot. UG Goczałkowice-Zdrój


Wyniki rankingu ogłoszono 15 listopada, podczas uroczystości w sali Sejmu Śląskiego w Katowicach. Wśród gmin do 20 tys. mieszkańców I miejsce zajęły Ożarowice. W pozostałych kategoriach III Rankingu Gmin Śląska triumfowały Tarnowskie Góry oraz Katowice.

- To ważne wyróżnienie, bo pokazuje, że nasza gmina stale się rozwija. Nieustannie podejmujemy działania, których celem jest poniesienie poziomu życia naszych mieszkańców. To mój priorytet, aby nam wszystkim dobrze mieszkało się w Goczałkowicach-Zdroju - podkreśla wójt Gabriela Placha.

Loading...


O pozycji w rankingu decydowało 17 wskaźników. To m.in.: średnioroczne dochody własne budżetów gmin oraz wydatki majątkowe na jednego mieszkańca w latach 2020-2022, wskaźnik zadłużenia budżetu, pozyskane środki zewnętrzne, liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców w wieku produkcyjnym, wyniki egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023, wydatki na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego, a także na oświatę, wychowanie i opiekę nad dzieckiem w wieku do lat 3, udział środków przekazanych organizacjom pozarządowym i innym podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego w wydatkach bieżących, saldo migracji, przyrost naturalny.

Ocenie poddano wszystkie gminy województwa śląskiego oraz miasta na prawach powiatu. Celem zestawienia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Ranking został przygotowany przez Ośrodek Kształcenia Samorządu Terytorialnego im. Waleriana Pańki oraz Urząd Statystyczny w Katowicach.

Lista nagrodzonych:



Gminy do 20 tys. mieszkańców

1. Ożarowice
2. Goczałkowice-Zdrój
3. Pawłowice
4. Bobrowniki
5. Krupski Młyn.

Gminy powyżej 20 tys. mieszkańców

1. Tarnowskie Góry
2. Czeladź
3. Mikołów
4. Cieszyn
5. Lubliniec.

Miasta na prawach powiatu

1.Katowice
2. Gliwice
3. Bielsko-Biała
4. Tychy
5. Żory.

Lider zmiany

1.Bojszowy.

Więcej o rankingu: https://frdl.org.pl/aktualnosci/poznalismy-laureatow-tegorocznego-rankingu-gmin-wojewodztwa-slaskiego

ar / pless.pl

źródło: UG Goczałkowice-Zdrój, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.