Wiadomości

  • 16 listopada 2023
  • wyświetleń: 154

Ból nadgarstka podczas pracy biurowej przy korzystaniu z myszki i klawiatury - co może oznaczać?

Materiał partnera:

Ból dłoni i nadgarstka jest powszechnym problemem osób pracujących w biurze. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy większość czasu spędzamy przed komputerem, narażając nasze dłonie i nadgarstki na monotonną, powtarzającą się pracę i wynikające z tego powodu przeciążenia. Ból ten jest często bagatelizowany, a może być sygnałem wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka. W artykule tym skupimy się na wyjaśnieniu, czym jest zespół cieśni nadgarstka i jakie są jego objawy. Podpowiemy też, jakie kroki należy podjąć, aby tego uniknąć.

dłonie kobiety pracującej z laptopem


Dlaczego pojawia się ból w nadgarstku? Pojęcie zespołu cieśni nadgarstka.Ból w nadgarstku to dolegliwość, która bez wątpienia może pogorszyć jakość życia. Zespół cieśni nadgarstka jest jednym z najczęstszych powodów bólu w nadgarstku i może wpłynąć na wydajność pracy oraz codzienne zajęcia. Jest to schorzenie należące do tak zwanych neuropatii uciskowych, w których za niekorzystne zmiany w nerwie odpowiada ucisk mechaniczny - w tym przypadku na nerw pośrodkowy przebiegający w kanale nadgarstka. Jest on spowodowany na przykład długotrwałym pisaniem na klawiaturze, a więc wykonywaniem monotonnych ruchów. Ucisk ten skutkuje bólem. Objawami zespołu cieśni nadgarstka będzie też mrowienie okolicy kciuka, palca wskazującego oraz połowy palca serdecznego oraz drętwienie palców i dłoni, jak również osłabienia mięśni. Mogą wystąpić także trudności z chwytaniem przedmiotów lub uczucie osłabienia mięśni w dłoni. Najczęściej ból nasila się w nocy oraz po długotrwałym używaniu ręki np. podczas pisania na klawiaturze, oraz przy próbie uniesienia ręki do góry. Jednym z objawów jest drętwienie ramienia i ręki w łokciu, nie tylko ból ręki, ale też ból łokcia, co może wskazywać także na zmiany w kręgosłupie szyjnym i być mylącym dla lekarza. Zespół cieśni nadgarstka bardzo często zaczyna się bardzo niewinnie, ale bagatelizowany może skutkować poważnymi konsekwencjami. Dlatego kiedy pojawi się ból w nadgarstku i inne niepokojące nas objawy, należy udać się do lekarza.

dłonie mężczyzny na klawiaturze


Diagnoza wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka - test Phalena i test TinelaOdczuwasz ból w nadgarstku, a do tego kubek wypada Ci z ręki? Jeśli tak, to możesz cierpieć na zepół cieśni nadgarstka i warto to skonsultować z lekarzem. W diagnostyce zespołu cieśni nadgarstka stosuje się test Phalena i test Tinela. Są to proste badania neurologiczne, które pozwalają sprawdzić lekarzowi czy cierpisz na zespół cieśni nadgarstka. Pierwszy z nich polega na pochylaniu dłoni w kierunku przedramienia, maksymalnym zgięciu (pod kątem 90 stopni) i utrzymywaniu tej pozycji przez około 1 minutę. Jeśli podczas tego testu wystąpi ból lub mrowienie, to może wskazywać na ucisk nerwu pośrodkowego. Z kolei podczas testu Tinela należy umieść dłoń na stabilnej powierzchni, na przykład na stole, a następnie delikatnie stuknąć w środek nadgarstka od wewnętrznej strony - tam, gdzie przebiega nerw pośrodkowy w kanale nadgarstka. Jeśli podczas stukania odczuwasz nieprzyjemne dolegliwości w postaci bólu, mrowienia i drętwienia, to prawdopodobnie jest to zespół cieśni nadgarstka.

Jeśli to konieczne, lekarz może skierować pacjenta do dodatkowych badań przedstawiających czynność mięśni oraz przewodnictwo w nerwach obwodowych, badanie EMG i USG. Dzięki nim można dokładnie określić stopień zaawansowania choroby i dobierać odpowiednie leczenie.

Kiedy występuje zespół cieśni nadgarstka? Poznaj jego przyczynyZespół cieśni nadgarstka jest na liście chorób zawodowych pracowników biurowych. Jeśli wykonujesz jednostajną pracę manualną, wiele razy powtarzasz te same ruchy, to może dojść do zaburzeń przewodnictwa nerwowego, czego skutkiem będą dolegliwości bólowe czy drętwienie rąk. Dlatego zespół cieśni nadgarstka może wystąpić u osób, które dużą piszą na klawiaturze i często używają myszki oraz nie dbają o prawidłowe ułożenie dłoni, a także całego ciała. Jest to niezwykle ważne by uchronić się od bólu i dyskomfortu związanego z wielogodzinną pracą przy komputerze. Co więcej zespół cieśni nadgarstka częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Kiedyś dotyczył osób po 40 roku życia, teraz pojawia się również u osób młodszych.

Zachorowania na zespół cieśni nadgarstka występują nie tylko u osób pracujących w biurze, ale także u osób:

  • narażonych na wibracje (np. podczas korzystania z wiertarki czy piły),
  • z kontuzjami nadgarstka, takie jak skręcenia lub złamania kości nadgarstka, urazy w których doszło do pogrubienia tkanek lub narośli kostnych w wyniku urazu,
  • cierpiących na choroby zapalne stawów, choroby reumatyczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów), powodujące obrzęk wywołany przez stan zapalny nerwu lub otaczających go tkanek i ból stawów,
  • z nieregularną anatomią kanału nadgarstkowego.


Jak zapobiegać bólom nadgarstka w miejscu pracy?Chcąc jednak uniknąć bólu nadgarstka warto wyposażyć swoje miejsce pracy w odpowiednia akcesoria. Pomocne będą podkładki pod nadgarstek, ergonomiczne podkładki pod mysz(https://www.ofix.pl/kategoria/podkladki-pod-mysz-10481). Można też tradycyjną myszką zastąpić modelem o pionowej konstrukcji. Tego typu akcesoria pozwalają wygodnie ułożyć dłoń i pracować komfortowo bez ucisku na nerwy przez wiele godzin.

Ponadto warto stosować częste przerwy i stosować ćwiczenia rozciągające palce i nadgarstki. Pozwala to przerywać monotonię ruchów. Jeśli dodamy do tego ergonomiczne stanowisko pracy, to ryzyko wystąpienia cieśni nadgarstka będzie znacznie mniejsze. A to również zmniejszy ilość zwolnień lekarskich pracowników biur z powodu tego schorzenia.

Może Cię zainteresować: Podkładka pod mysz i podkładka pod nadgarstek - jaka najlepsza?

nadgarstek na podpórce żelowej


Leczenie zespołu cieśni nadgarstka - jak postępować w przypadku wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka?W przypadku wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka należy stosować się do zaleceń lekarza, który może zalecić kilka metod leczenia. Ich dobór jest uzależniony od czasu trwania i zaawansowania choroby. Leczenie zachowawcze obejmuje stosowaniu opasek elastycznych lub szyn na nadgarstkach, które zapobiegają uciskowi na nerwy czy też przyjmowanie dużych dawek witaminy B6 przez co najmniej 8 tygodni. Warto podkreślić, że noszenie opaski elastycznej na nadgarstku może pomóc również w profilaktyce choroby.

W nieco bardziej zaawansowanym stadium choroby, lekarz może zalecić terapie farmakologiczne, które mają na celu zmniejszenie bólu i poprawienie krążenia u pacjenta. Najczęściej stosowane są niesterydowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen. W przypadku bólu lub silnego uszkodzenia nerwu, lekarz może również zalecić blokady nerwowe, które zapobiegają dalszemu uszkodzeniu nerwu.

Jeśli choroba postępuje, a powyższe metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, może być konieczne leczenie operacyjne. Operacja zespołu cieśni nadgarstka jest stosunkowo prosta i przeprowadza się ją w znieczuleniu miejscowym. W trakcie operacji odbarczenia nerwu chirurg usuwa sztywną tkankę, przyczynę ucisku na nerw pośrodkowy.

Jak zapobiec zachorowaniu na zespół cieśni nadgarstka? PodsumowanieZespół cieśni nadgarstka może być przyczyną poważnych dolegliwości i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na sygnały wysyłane przez nasze ciało. Osoby wykonującą pracę biurową powinny zadbać o ergonomię swojego stanowiska pracy, by przyjmować prawidłową pozycję. Wówczas mogą zapobiec zespołowi cieśni nadgarstka. Pamiętaj jednak, że w przypadku wystąpienia ograniczenia ruchów nadgarstka, bólu kciuka i nadgarstka nie należy tego lekceważyć i należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie pozwolą uniknąć powikłań i przywrócić zdrowie naszym kończynom.

Zapraszamy do sklepu internetowego Ofix.pl, gdzie znajdziesz szeroki wybór ergonomicznych podkładek pod nadgarstek (https://www.ofix.pl/kategoria/podkladki-pod-nadgarstki-231532) marek takich jak Kensington, Fellowes czy Leitz oraz podkładek pod mysz i nadgarstek- zarówno żelowych jak i piankowych. W naszej ofercie dostępne są także ergonomiczne myszy komputerowe o konstrukcji pionowej, dla jeszcze większej wygody pracy. Gwarantujemy konkurencyjne ceny, darmową dostawę przy zakupach za minimum 100 zł oraz wysyłkę Twojego zamówienia w ciągu 24h. Zadbaj o swoje nadgarstki z Ofix.pl!