Wiadomości

  • 15 listopada 2023
  • 4 grudnia 2023
  • wyświetleń: 4217

O wyzwaniach, trudnościach i wsparciu osób z niepełnosprawnością w codziennym życiu

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w Starostwie Powiatowym w Pszczynie odbyła się Konferencja "Praktyczne aspekty dotyczące funkcjonowania w społeczeństwie osób z niepełnosprawnością oraz ich opiekunów".

O wyzwaniach, trudnościach i wsparciu osób z niepełnosprawnością w codziennym życiu - 1.12.2023 · fot. Powiat


Wicestarosta Damian Cieszewski otwierając wydarzenia razem z przewodniczącym Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych Grzegorzem Kuczerą mówił, że to ważne, aby pokazywać praktyczne rozwiązania, które mogą pomóc funkcjonować na co dzień osobom z niepełnosprawnością i jej bliskim. - Organizując trzeci rok z rzędu to wydarzenie chcemy przybliżyć problemy osób z niepełnosprawnościami i tym razem pokazać praktyczne aspekty funkcjonowania w społeczeństwie, jak pomóc opiekunom oraz osobom z niepełnosprawnościami w trudnych chwilach - mówił Damian Cieszewski.

Adwokat Joanna Seredyńska-Słota ze Stowarzyszenia na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego "DOGMA" przekonywała, że nie należy się bać instytucji kuratora i ubezwłasnowolnienia. - Gdy mówimy o osobach, które są obłożnie chore, leżą - są sparaliżowane, ciężko załatwić w ich imieniu wszystkie sprawy bez posiadania stosownych uprawnień. Rodzą się problemy. W tym momencie często zapominamy o instytucji kuratora - mówiła Joanna Seredyńska-Słota. - Jeśli mamy do czynienia z osobą bardziej chorą, chodzi mi tutaj o sprawy umysłowe to musimy mówić o ubezwłasnowolnieniu. Boimy się tego słowa. Uważamy, że jest to odebranie prawa godności naszym rodzicom, dziadkom, przyjaciołom, znajomym. Nieprawda. To jest ułatwienie dla siebie i tej osoby, być może nawet uratowanie jej życia - przekonywała.

Sierż. szt. Jadwiga Śmietana z Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie i mł. insp. Krzysztof Kazek, koordynator ds. osób ze szczególnymi potrzebami Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach tłumaczyli, w jaki sposób policjanci są przygotowani, aby udzielać pomocy osobom z różnymi rodzajami niepełnoprawności. Zwracali uwagę, aby informować funkcjonariuszy o tym, gdy posiada się niepełnosprawność, bo wtedy Policja może szybko i odpowiednio zareagować. Sierż. szt. Jadwiga Śmietana zaznaczyła, że dostępny jest numer telefonu 695 997 997, z którego mogą korzystać osoby Głuche i słabosłyszące. - Należy wysłać SMS rozpoczynający się od słów "jestem Głuchy/Głucha" i dalej wyjaśnić, jakiej pomocy i gdzie jej potrzeba - mówiła.

O wyzwaniach, trudnościach i wsparciu osób z niepełnosprawnością w codziennym życiu - 1.12.2023
O wyzwaniach, trudnościach i wsparciu osób z niepełnosprawnością w codziennym życiu - 1.12.2023 · fot. Powiat


O zasadach działania nowej bezpłatnej wypożyczalni technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością oraz możliwości testowania sprzętów ułatwiających funkcjonowanie mówiła Maria Flanczewska-Wolny, kierownik Ośrodka Wsparcia i Testów z Sosnowca. - Na rynku jest bardzo dużo sprzętu dla osób z niepełnosprawnościami, a wszyscy producenci zachwalają swój towar. U nas na miejscu można sobie te produkty sprawdzić. Wszystkie usługi są bezpłatne, również wypożyczenie. Sprawdzając możemy dokonać świadomego i przemyślanego wyboru zakupu - wyjaśniała Maria Flanczewska-Wolny. Zasady funkcjonowania Wypożyczalni technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością przedstawiła Elżbieta Żegarska, przedstawiciel Oddziału Śląskiego PFRON.

Katarzyna Jaworska, nauczycielka i konsultantka z Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metis w Katowicach opowiadała o stresie i syndromie wypalenia zawodowego wśród opiekunów osób z niepełnosprawnością. - Osoba, która wykonuje ten zawód powinna mieć niebagatelne umiejętności i cechy zawodowe. Nie każdy może pracować z drugim człowiekiem. Literatura mówi, że to musi być rodzaj kompetencji związany z daną niepełnosprawnością, wiedza, umiejętność obsługi sprzętów. Nie tylko umiejętności pomocowe, ale i zagadnienia prawne, umiejętności związane z udzielaniem pierwszej pomocy - mówiła Katarzyna Jaworska i podkreślała, że praca opiekuna nie jest łatwym zadaniem. Wymaga przekazywania siły innym i znajdowania tej siły w samym sobie.

Na terenie naszego powiatu działa Fundacja Przymierze, która pomaga opiekunom osób z niepełnosprawnościami. O działalności fundacji mówiły Barbara Wróbel z Justyną Tulają z Regionalnego Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej 2.0.

O wyzwaniach, trudnościach i wsparciu osób z niepełnosprawnością w codziennym życiu - 1.12.2023
O wyzwaniach, trudnościach i wsparciu osób z niepełnosprawnością w codziennym życiu - 1.12.2023 · fot. Powiat


Spotkanie było tłumaczone na język migowy. O oprawę artystyczną zadbali uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych w Pszczynie. Można było również zobaczyć zdjęcia z wystawy "Z życia wzięte" autorstwa Łukasza Pustelnika poświęcone głównie osobom z ograniczeniami ruchowymi. Fotograf na swoim zdjęciach pokazuje, że osoby z niepełnosprawnością są tak samo atrakcyjne, jak osoby w pełni sprawne. - Pomagam osobom fotografowanym pokochać siebie - informuje Łukasz Pustelnik, którego zdjęcia można było oglądać w sali narad pszczyńskiego starostwa.

Zainteresowaniem cieszył się punkt informacyjny śląskiego oddziału PFRON oraz punkt Ośrodka Wsparcia i Testów z Sosnowca, gdzie prezentowane były nowoczesne sprzęty dla osób z niepełnosprawnościami.

BM / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.