Wiadomości
- 27 września 2023
- wyświetleń: 1021
Tynkowanie domu - wszystko co powinieneś wiedzieć
Artykuł sponsorowany:
Tynkowanie ścian zewnętrznych jest zadaniem, przed którym staje każdy posiadacz nowo wybudowanego domu jednorodzinnego. Nie jest szczególnie trudne, ale z pewnością wymaga pewnej wiedzy i oczywiście odpowiedniego przygotowania. Bywa też czasochłonne - bywa, bowiem zadanie możemy sobie znacząco ułatwić. Jak? Co warto wiedzieć na temat tynkowania ścian zewnętrznych?
Zanim zaczniesz pracę
Powinieneś wiedzieć kilka rzeczy, zanim rozpoczniesz tynkowanie ścian. Jedyną z nich jest wybór odpowiednich materiałów i sprzętu - każdy materiał stosowany do tynkowania ścian powinien być opatrzony znakiem "CE" lub "B" oznaczającymi zgodność z normami jakości. Przed przystąpieniem do pracy zaopatrz się w odpowiedniej ilości i jakości sprzęt - a do wyboru masz dwie drogi postępowania.
Możesz zdecydować się na ręczne lub maszynowe nałożenie tynku. W pierwszym przypadku potrzebne Ci będą kielnie i pace oraz wiadra na masę i urządzenie z końcówką mieszającą, w drugim natomiast - agregat tynkarski. Jest to maszyna, której zadaniem jest aplikacja na ścianę warstwy tynku pod wysokim ciśnieniem. Jeśli więc zależy Ci na czasie, lub masz do otynkowania dużą powierzchnię, to koniecznie wykorzystaj jej możliwości.
Jedną z kluczowych zasad tynkowania powierzchni elewacji jest praca w optymalnych warunkach atmosferycznych. Nie powinno się tynkować w czasie okresów wysokiej wilgotności powietrza (opady atmosferyczne) oraz upałów powyżej 25 stopni Celsjusza, gdyż może to prowadzić do zaburzeń w procesie wiązania tynku. Pamiętaj także, aby duże lub płaskie powierzchnie tynkować koniecznie w jednym cyklu roboczym.
Wybieraj także narzędzia wysokiej jakości i z odpowiednich materiałów - na przykład użycie zwykłej stali węglowej w przypadku pacy może skutkować pojawieniem się rdzawych plam na tynku, lepiej sprawdzi się paca z nierdzewnej stali kwasoodpornej.
Wybór odpowiedniego tynku
Obecnie na rynku dostępne są zewnętrzne tynki cienkowarstwowe i grubowarstwowe. To, jaki rodzaj tynku wybierzesz, zależeć powinno od rodzaju podłoża. Tynk cienkowarstwowy nakładany jest jedną warstwą, a jej grubość nie może przekraczać grubości ziarna tynku. Stosuje się je na powierzchni ścian murowanych lub na styropian. Tynki grubowarstwowe mają natomiast grubość od 2 do 3 cm - należą do nich tynki cementowo - wapienne oraz tynki cementowe. Nakłada się je w kilku warstwach na ściany z cegły, pustaków ceramicznych, bloczków keramzytowych i betonu. Tynk gipsowy nie nadaje się na zewnątrz - możesz nim wykonać wyłącznie tynkowanie ścian wewnętrznych.
Popularny tynk cementowo - wapienny możesz kupić w formie gotowej masy tynkarskiej, to bardzo wygodna forma zwłaszcza dla osób bez doświadczenia, a właściwa konsystencja tynku ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego wykonania pracy i późniejszych właściwości tynku. A teraz omówimy tynkowanie ścian krok po kroku.
Odpowiednie przygotowanie podłoża
Zarówno tynkowanie ścian wewnętrznych jak i zewnętrznych rozpoczynamy po odpowiednim przygotowaniu ściany - jej powierzchnia powinna być czysta i sucha. Prace przygotowawcze obejmują więc oczyszczenie z kurzu, skucie wystających kawałków zaprawy lub cegły/betonu oraz gruntowanie ścian. Na modernizowanych lub nowych budynkach z nałożoną izolacją ze styropianu wskazane jest stosowanie siatek ochronnych.
Stosowanie siatki jest polecane z kilku powodów, lecz najważniejszym z nich jest fakt, iż wzmacnia ona tynk i chroni go przed drobnymi uszkodzeniami i pęknięciami. Jak ją stosować? Szkoły są dwie - jedna z nich wskazuje, że należy ją kłaść po zakończeniu tynkowania, druga natomiast poleca pokryć siatką ochronną warstwę izolacji, a potem dopiero aplikować pierwszą warstwę masy tynkarskiej.
Prace tynkarskie, o czym już wspominaliśmy, przeprowadzamy w odpowiednich warunkach atmosferycznych - zbyt silne słońce i zbyt wysoka temperatura mogą skutecznie zakłócić proces wiązania zaprawy utrudniając właściwe jej rozprowadzenie oraz twardnienie, z kolei aplikacja tynku na wilgotną powierzchnię prowadzi do jego odspajania - w czasie deszczu i bezpośrednio po nim również więc nie tynkujemy, również ze względu na ryzyko powstawania plam i zacieków.
Przygotowanie tynku
Aby tynkowanie ścian zewnętrznych zakończyło się pełnym sukcesem, należy przygotować masę o określonej konsystencji. Zawsze więc przygotowuj ją zgodnie z zaleceniami producenta, a jeśli masz wątpliwości - kup gotową masę.
Etapy tynkowania ścian zewnętrznych
Tynkowanie ścian rozpoczynamy od przygotowania tynku - jeśli używasz agregatu, po prostu wsyp do zasobnika odpowiednią ilość produktu, a samą maszynę podłącz do źródła zasilania i wody. Jeśli nakładasz tynki ręcznie, umieść tynk i wodę w określonej przez producenta ilości w wiadrze i starannie zamieszaj używając wiertarki z mieszadłem. Możesz teraz przystąpić do aplikacji produktu.
Aplikacja tynku
Tynkowanie ścian zewnętrznych przebiega w czterech etapach. Pierwszym z nich jest nakładanie tynku, które wykonujemy przy użyciu pacy wykonanej ze stali nierdzewnej. Należy nakładać go na całą ścianę i dopiero wtedy przejść do kolejnego etapu. Uwaga - pilnuj, aby grubość warstwy była równa na całej powierzchni.
Zaciąganie
Zaciąganie ma za zadanie wyrównanie powierzchni tynku i używamy do niego tak zwanej łaty tynkarskiej (wybieramy pacę typu H) - przyłóż ją do powierzchni ściany i przeciągnij płynnym, długim ruchem. Zaciągaj w różnych kierunkach, a nadmiar zaprawy pozostający na łacie usuwaj na bieżąco.
Wyrównywanie
Kiedy tynk lekko zwiąże, należy ją wyrównać. Do wykonania tego zadania również używamy łaty (wybieramy model trapezowy) i ponownie przeciągamy nią po całej powierzchni ściany usuwając nadmiar zaprawy lub wypełniając miejsca, w których powstały wgłębienia w jej warstwie.
Gładzenie
Do gładzenia potrzebne Ci będą dwa narzędzia - szpachla powierzchniowa oraz gąbkowa paca. Za pomocą szpachli usuniesz ze ściany większe nierówności - zarysowania, naddatki tynku. Natomiast zacierając tynk pacą gąbkową (koniecznie zwilżoną wodą!) uzyskasz idealnie gładką jego powierzchnię. W czasie tej pracy pojawi się tak zwane mleczko gipsowe - to zjawisko normalne i pożądane. Kiedy mleczko stanie się nieprzejrzyste, matowe, możesz zakończyć gładzenie.
Podsumowanie
Tynkowanie ścian to proces delikatny - nie spiesz się więc na żadnym jego etapie. A jeśli jednak Ci się spieszy, wykorzystaj agregat tynkarski, który pozwoli Ci się uporać z pracą w znacznie krótszym czasie.