Leasing to jedna z odmian usług finansowych, której wynikiem jest wynajęcie samochodów, maszyn specjalnych, sprzętu lub nieruchomości przez przedsiębiorstwo, przedsiębiorcę lub osobę fizyczną.
Obiekty najmu są przekazywane w długoterminowy najem z prawem do ostatecznego zakupu. W procesie leasingu biorą udział trzy strony: leasingodawca, leasingobiorca i sprzedawca mienia, z każdą z nich związane są własne prawa i obowiązki, które są określone w umowie leasingowej oraz umowie sprzedaży, a także regulowane obowiązującym prawem. W umowach są określone przedmioty wynajmu, warunki i terminy przekazania i płatności, a także prawa i obowiązki stron.
brak konieczności wycofywania środków finansowych z obrotu na zakup;
nabycie mienia z minimalnymi kosztami początkowymi;
prostota procesu leasingu w porównaniu z tradycyjnym kredytem;
preferencje podatkowe: możliwość odliczenia VAT od całej kwoty umowy, zmniejszenie podstawy opodatkowania na całą kwotę umowy leasingu, możliwość stosowania przyspieszonej amortyzacji z współczynnikiem do 3;
elastyczność systemu płatności, możliwość wyboru równych, malejących, stopniowych, sezonowych lub indywidualnych harmonogramów;
brak konieczności dostarczania zabezpieczenia, poręczenia ani innych gwarancji, ponieważ nabywane mienie samo stanowi zabezpieczenie;
nabycie mienia z rabatem (istnieją specjalne rabaty dla firm leasingowych do 20% przy zakupie samochodów w leasingu);
możliwość wykorzystania państwowych dotacji, zwrotów zaliczek i innych ulg.
Co można kupić w leasingu?
Standardowymi przedmiotami umów leasingowych stają się samochody osobowe, sprzęt komercyjny, pojazdy dostawcze, sprzęt specjalistyczny (żurawie samochodowe, koparki, ładowarki, buldożery i inne), przyczepy i naczepy, sprzęt i maszyny różnego rodzaju.
Jak wybrać korzystne warunki leasingowe?
Podczas porównywania i wybierania oferty danej firmy leasingowej ważne jest nie tylko zaufanie firmie, ale także ocena proponowanych przez nią warunków pod względem następujących parametrów:
Wpłata początkowa. Czy jest ona dla ciebie akceptowalna, czy firma leasingowa wymaga takiej wpłaty;
Okres umowy leasingu.
Ocena możliwości i terminów wcześniejszej spłaty, czy firma leasingowa dokonuje przeliczenia harmonogramu w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy;
Proponowany harmonogram płatności: równy, malejący, sezonowy, stopniowy itp.
Lista dokumentów wymaganych do zawarcia umowy leasingowej.
Terminy rozpatrzenia transakcji.
Kwota ubezpieczenia przedmiotu leasingu.
Firma leasingowa "Eska Finance" oferuje specjalistyczną technikę w leasingu.
Specjalistyczną techniką nazywa się różne mechanizmy i maszyny, których użycie jest niezbędne do wykonywania wyspecjalizowanych prac. Nasza firma finansuje zakup sprzętu rolniczego oraz innych rodzajów specjalistycznej techniki, takich jak:
samochody ciężarowe o różnych nośnościach;
naczepy;
betoniarki;
maszyny do przeładunku i wiele innych.
Na życzenie klienta w "Eska Finance" można rozważyć zakup w leasingu różnych rodzajów maszyn budowlanych, komunalnych, dźwigów, samochodów specjalistycznych i innych rodzajów specjalistycznej techniki.