Reklama

Wiadomości

  • 12 września 2023
  • 14 września 2023
  • wyświetleń: 13490

[ZDJĘCIA] Parkują gdzie chcą i jak chcą, czyli weekendowe problemy w Pszczynie

Pszczyński park, zamek, a także sama starówka przyciągają do odwiedzenia tych miejsc w pogodne dni. Niejednokrotnie dochodzi jednak do sytuacji, że osoby przyjeżdżające do centrum Pszczyny pozostawiają samochody w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Tak było również w minioną niedzielę, kiedy na rynku odbywał się, cieszący się sporą popularnością, jarmark staroci.

Parkowanie w Pszczynie - 10.09.2023 · fot. Stefcio


Od naszego czytelnika otrzymaliśmy zdjęcia pojazdów zaparkowanych w ciągu ulicy Chrobrego. Należy podkreślić, że na pewnym odcinku tej drogi, od skrzyżowania z ulicą Warowną, obowiązuje strefa zamieszkania, w której wolno parkować wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych.

Zgodnie z art. 2 pkt 16 ustawy Prawo o ruchu drogowym strefa zamieszkania to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne, na których obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi.


Strefa zamieszkania ogranicza prawa kierowców, dając większą swobodę pieszym. Na wyznaczonym specjalnymi znakami (D-40 strefa zamieszkania i D-41 koniec strefy zamieszkania) obszarze:
  • pieszy może korzystać z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem,
  • kierujący pojazdem lub zespołem pojazdów nie może jechać szybciej niż 20 km/h,
  • obowiązuje zakaz postoju w innym miejscu niż wyznaczone do tego celu - a zatem nie szukamy znaku "zakaz parkowania" czy "zakaz postoju", by wiedzieć, gdzie nie wolno postawić auta, lecz szukamy znaku z wyznaczonym miejscem bądź miejscami parkingowymi, by móc postawić tam swój pojazd.


Wyjazd ze strefy zamieszkania traktowany jest jako włączenie się do ruchu. Należy zachować więc szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu.

Osoby, które nie przestrzegają tego przepisu, muszą się liczyć ze 100 zł mandatem i 1 punktem karnym.

Jednak ulica Chrobrego to nie jedyne miejsce, gdzie dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego przez kierowców. W miniony weekend policjanci Wydziału Ruchu Drogowego interweniowali również w sprawie nieprawidłowo pozostawionych pojazdów na ulicy Tkackiej.

Parkowanie w Pszczynie - 10.09.2023
Parkowanie w Pszczynie - 10.09.2023 · fot. Stefcio


Interwencje straży miejskiejZapytaliśmy także, jak kształtują się interwencje straży miejskiej w zakresie ruchu drogowego. Jak się okazuje, od początku tego roku w obrębie pszczyńskiej starówki strażnicy miejscy wystawili 59 mandatów i udzielili 243 pouczenia. Ponadto straż miejska sporządziła jeden wniosek o ukaranie i skierowała go do sądu.

- Te liczby to najlepszy dowód, że SM monitoruje to, co dzieje się na rynku i w jego okolicy i podejmuje interwencje, gdy zachodzi taka konieczność - komentuje Oskar Piecuch, rzecznik Urzędu Miejskiego w Pszczynie. - Oczywiście ze względu na rozległość gminy, a przypomnijmy, że powierzchnia Pszczyny wraz z sołectwami jest większa niż np. Katowic, Bielska-Białej czy Tychów, a także szeroki zakres działań i również mniejszą liczbę etatów niż w wymienionych miejscowościach, nie sposób, aby strażnicy zawsze byli we wszystkich miejscach. Dlatego wówczas interwencje podejmuje także policja - dodaje.

Jak się dowiedzieliśmy, w miniony weekend straż miejska w Pszczynie na prośbę starosty powiatowego zabezpieczała wydarzenie kulturalne, imprezę masową organizowaną w sołectwie Łąka - Żubrowisko. Strażnicy odpowiadali za organizację ruchu i parkowania na drodze dojazdowej i w sąsiedztwie Ośrodka Sportów Wodnych.

Parkingi w Pszczynie- Apelujemy do kierowców, jeśli już planują dotrzeć do centrum miasta samochodem, aby pojazdy pozostawiać na parkingach oddalonych o kilkaset metrów od rynku. Zazwyczaj wolne miejsca są zarówno na parkingu przy ulicy Bielskiej, przy ulicy Kościuszki oraz oczywiście przy centrum przesiadkowym i ulicy Sokoła. Dojście z tych miejsc parkingowych do samego serca miasta zajmie zaledwie kilka minut - to często mniej niż poszukiwanie wolnego miejsca w obrębie starówki - zauważa Oskar Piecuch.

Jednocześnie przypominamy, że od 1 lipca musimy płacić za parkowanie w sobotę, niedzielę i święta na parkingu przy ul. Żorskiej. Z kolei za pozostawienie samochodu w Strefach Płatnego Parkowania w Pszczynie w weekendy i święta opłata nie jest pobierana.

Strefy Płatnego Parkowania w Pszczynie

Strefa A obejmuje ulice: Warowna, Garncarska, Bramkowa, Strażacka, Rymarska, Piekarska, Bednarska, Tkacka, Ratuszowa, Basztowa, Bankowa - od Piwowarskiej do Bednarskiej, Piwowarska - od Piastowskiej do Tkackiej.

W tym miejsca przeznaczone do parkowania wyłącznie dla mieszkańców: Garncarska, Strażacka (od Rynek do Rymarskiej), Bramkowa, Tkacka (od Bednarskiej do Piastowskiej), Piekarska (od ul. Warowna do Tkacka), Warowna (od Rynek do budynku nr 59), Bankowa (od Piwowarskiej do Bednarskiej).

Do Strefy B zaliczamy ulice: Poniatowskiego, Batorego, 3 Maja, Aleja Kościuszki.

Z kolei Strefa C obejmuje parkingi przy ulicy: Basztowej - UM, Warownej, Kopernika (ZUS), Chrobrego, Dworcowej (była Targowica), Dworcowej (nad Pszczynką), Dworcowej (obok Młyna), Wojska Polskiego.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.