Wiadomości

  • 11 września 2023
  • wyświetleń: 744

Zniżka na ubezpieczenie OC - co wpływa na wysokość ubezpieczenia OC i jak płacić mniejszą składkę?

Materiał partnera:

Wysokość ubezpieczenia OC jest spowodowana konkretnymi wytycznymi i danymi z historii jazdy, a także innymi czynnikami, jak rodzaj pojazdu lub jego moc. Aby wybrać korzystną ofertę, warto zapoznać się z wieloma propozycjami i dopasować pod możliwości nie tylko finansowe, ale również te związane z miejscem zamieszkania lub potrzebą określenia dodatkowych opcji.

znizka na ubezpieczenie oc jak placic mniejsza skladke


Co to takiego ubezpieczenia OC samochodu?Ubezpieczeniem OC nazywa się usługę obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu mającą za zadanie zniwelować koszty związane ze szkodami spowodowanymi przez wypadek samochodowy lub stłuczkę. Rekompensata taka może dotyczyć szkód materialnych, a także osobowych i przypisana jest nie do właściciela, lecz tylko do samochodu. Brak ubezpieczenia OC prowadzi do dodatkowych kosztów w postaci odpowiedzialności prawnej, kar finansowych oraz odholowania pojazdu na parking policyjny i powoduje kolejne wydatki związane z ponownym zawarciem polisy po wyższej cenie.

jak placic mniejsza skladke oc


Co wpływa na wysokość ubezpieczenia OC samochodu?Każdy ubezpieczyciel uwzględnia różne czynniki przy ustalaniu ceny polisy, dlatego składka może się różnić w zależności od ubezpieczyciela, jednak najczęściej wpływ ma m.in.:

  1. Wiek i doświadczenie kierowcy. Młodzi kierowcy i osoby, które uzyskały prawo jazdy niedawno, zazwyczaj płacą wyższe składki niż bardziej doświadczeni kierowcy.
  2. Historia jazdy. Kierowcy z bezszkodową historią jazdy, którzy nie zgłaszali wcześniejszych szkód lub roszczeń, zazwyczaj otrzymują niższe składki.
  3. Typ pojazdu. Nowe i droższe samochody mogą kosztować więcej, ponieważ koszty naprawy lub zastąpienia są wyższe. Ponadto, niektóre modele aut mogą być bardziej narażone na kradzież lub mają wyższe ryzyko wypadku, co również wpływa na cenę ubezpieczenia.
  4. Miejsce zamieszkania. Lokalizacja, w której się mieszka lub gdzie samochód jest zarejestrowany, może wpłynąć na składkę.
  5. Przebieg roczny. Samochody, które pokonują większą odległość, są bardziej narażone na wypadki i większe zużycie, co może skutkować wyższymi składkami.
  6. Limit ubezpieczenia. Wybór wyższego limitu ubezpieczenia może prowadzić do wyższych składek, ale także zapewniać większą ochronę w przypadku poważnych szkód.
  7. Historia ubezpieczenia. Posiadanie ciągłej historii ubezpieczeniowej może pomóc w obniżeniu składki. Przerwy lub brak historii ubezpieczeniowej mogą prowadzić do wyższych cen.
  8. Dodatkowe pokrycie. Wybór dodatkowych opcji ubezpieczeniowych, takich jak ochrona przed kradzieżą, ochrona przed szkodami na parkingu lub ochrona przed zjawiskami przyrodniczymi, może wpłynąć na cenę ubezpieczenia.


co wplywa na wysokosc ubezpieczenia oc samochodu


Jak można płacić mniejszą składkę OC?Chcąc płacić niższą składkę za ubezpieczenie samochodu, warto rozważyć kilka sposobów, które mogą wpłynąć na obniżenie kosztów, jak np. porównywanie ofert przed zakupem OC (różnice w cenach różnych firm mogą być znaczne), bezpieczna jazda (jest najważniejszym punktem obniżającym składkę OC), posiadanie zniżek (różne zniżki dla kierowców, którzy spełniają kryteria np. lata posiadania pojazdu), wybór odpowiedniego pojazdu (rodzaj, moc, wielkość i model mają wpływ na cenę), rezygnacja z niepotrzebnych opcji (opcje dodatkowe w polisie OC, jak pokrycie wynajmu samochodu czy ochrona przed szkodami na parkingu, mogą podnieść koszty a okazać się niepotrzebne), a także nieograniczanie się do jednego ubezpieczyciela (po jakimś czasie może się okazać, że inni mają lepsze oferty).