Wiadomości

  • 6 września 2023
  • wyświetleń: 1016

Dlaczego warto wymienić dysk w laptopie?

Materiał partnera:

Wymiana dysku w laptopie może być bardzo korzystna. Z dzisiejszego poradnika dowiesz się, dlaczego warto to zrobić. Cała operacja nie jest przesadnie droga, a może sprawić, że laptop znów będzie działał prawie jak nowy.

wymiana dysku ssd
fot. pexels


Zbyt mała pojemność dyskuPierwszy powód, dla którego warto wymienić dysk w laptopie, jest dość oczywisty. Jeśli brakuje Ci miejsca na dane, wymiana dysku na większy rozwiąże ten problem. Dyski o dość małej pojemności (np. poniżej 100 GB) spotykamy w nieco starszych komputerach. Często też dyski o najmniejszej pojemności trafiały do niedrogich laptopów lub jako podstawowy wariant danego modelu.

W niektórych laptopach (i właściwie wszystkich komputerach stacjonarnych) możliwy jest też montaż dwóch dysków jednocześnie. W takiej sytuacji do posiadanego już dysku dodajemy drugi. Jeśli nowy dysk jest lepszy od pierwotnie zainstalowanego (np. SSD względem dysku HDD), to na nim warto zainstalować system operacyjny i najważniejsze programy. Dzięki temu nie tylko zwiększymy liczbę miejsca na dane, ale sprawimy, że laptop będzie działał szybciej.

dysk hdd
fot. pexels


Zużyty dysk HDDNiesprawny dysk HDD jest jedną z najczęstszych przyczyn awarii laptopa. Dyski twarde HDD (czyli te starszego typu, niż pamięć SSD) zawierają sporo ruchomych części. Talerze dysku obracają się z prędkością kilku tysięcy obrotów na minutę. Nietrudno więc sobie wyobrazić, jak bardzo są narażone na zniszczenia, jak choćby uszkodzenia mechaniczne głowic, silnika lub talerza. Problemy z dyskiem w laptopie często są spowodowane skokiem napięcia, usterką zasilacza lub nieprawidłowym podłączeniem. Czasem dysk ulega jednak uszkodzeniu po bardzo długim czasie eksploatacji.

Z czasem na dysku twardym mogą się pojawiać tzw. "bad sectory". To uszkodzone miejsca. Jeśli ich jest dużo, dysk może wymagać wymiany. Uszkodzenie dysku twardego w laptopie najczęściej objawiają się spowolnioną pracą komputera lub zawieszaniem się. W skrajnych przypadkach uruchomienie komputera i korzystanie z niego może w ogóle nie być możliwe.

Jeśli podejrzewasz uszkodzenie dysku w swoim laptopie, możesz to zweryfikować. W tym celu pobierz program typu "disc checker". Przeskanuje dysk w poszukiwaniu błędów i usunie je (jeśli będzie taka możliwość). Gdy ten zabieg nie pomoże, niezbędna będzie wymiana dysku na nowy.

Dysk HDD trzeba wymienić na SSDJeśli planujesz wymianę dysku HDD w laptopie, wybierz szybki i pojemny dysk SSD. Pamięć tego typu ma o wiele lepsze parametry od tradycyjnych dysków twardych. Nowsza technologia oferuje między innymi zdecydowanie większą przepustowość. Szybkość odczytu i zapisu danych wprost wpływa natomiast na sprawność działania aplikacji i gier. Kopiowanie plików trwa znacznie krócej, także sam komputer uruchomimy szybciej. Dyski SSD są również zupełnie bezgłośne - zastąpienie starego dysku HDD spowoduje więc również cichszą pracę laptopa.

uszkodzony dysk hdd
fot. pexels


Starsze laptopy z dyskiem HDD warto więc zmodernizować i wymienić dysk na nowy. Spowoduje to lepszą pracę sprzętu i poprawę bezpieczeństwa przechowywanych w jego pamięci danych. Jaki dysk SSD do laptopa wybrać? Najlepiej używać dysków renomowanych producentów, jak Kingston, Goodram, Samsung, Crucial, SanDisk, WD, Silicon Power lub Adata. Warto wybrać dysk o pojemności co najmniej 256, a najlepiej 512 GB. Pamiętaj, że sam system operacyjny i najpotrzebniejsze programy zajmują kilkadziesiąt GB miejsca. Osoby chcące przechowywać na laptopie sporo danych (np. filmów) lub zainstalować sporo gier, powinny wybrać dysk 1 TB lub większy. W celu rozbudowy liczby miejsca na dane można także zdecydować się na kupno dysku SSD podłączonego przez port USB. Wtedy wystarczy jeden kabel, aby podłączyć dodatkowy dysk i komputer. Dysk znajdujący się w obudowie laptopa należy natomiast podłączyć poprzez złącze NVMe lub SATA. Wymaga to otworzenia obudowy laptopa. Koszt wymiany dysku w profesjonalnym serwisie nie jest wysoki, zwykle wynosi kilkadziesiąt złotych.

Nie wiesz, jaki dysk do swojego laptopa wybrać? Przeczytaj poradnik: Jaki dysk SSD do laptopa wybrać.