Wiadomości

  • 5 września 2023
  • wyświetleń: 173

Jak wspierać mikrobiom dziecka na co dzień?

Materiał partnera:

Mikrobiom pełni niezwykle istotną rolę w procesach trawiennych, wchłanianiu składników odżywczych oraz utrzymaniu zdrowego układu odpornościowego. Oto kilka sposobów na to, jak skutecznie go wspierać u dziecka.

dziewczynka oblizuje palce


Warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, zdrowe źródła białka i tłuszczu - to wszystko bardzo ważne elementy zdrowej diety Twojego dziecka. Istotne jest jednak także to, aby znalazły się w niej źródła probiotyków i prebiotyków.Zrównoważona i kolorowa dieta1. Cenne prebiotyki w diecie

Najwięcej prebiotyków, które sprzyjają namnażaniu dobrych bakterii jelitowych, zawierają takie produkty jak cebula, czosnek, banany czy szparagi, dlatego warto włączyć je do codziennej diety dziecka. Wzmocni to jego mikrobiom.


2. Fermentowane produkty w diecie

Fermentowane produkty, takie jak jogurty z aktywnymi kulturami bakterii, kefiry, kiszonki i tempeh dostarczają żywych kultur bakterii probiotycznych, które wzmacniają mikrobiom i poprawiają zdrowie jelit. Wybieraj produkty z minimalną ilością dodatków i cukru, aby maksymalnie wzmacniać mikroflorę jelitową.

3. Ograniczenie przetworzonej żywności

Przetworzona żywność, bogata w sztuczne konserwanty, barwniki i syntetyczne dodatki, może negatywnie wpływać na mikrobiom dziecka. Unikaj żywności fast-food, słodyczy, napojów gazowanych i innych przetworzonych produktów na rzecz świeżych i naturalnych składników.

Priobiotyki dla dzieci - wspieranie mikrobiomuProbiotyki dla dzieci w formie suplementów mogą być pomocne zwłaszcza w sytuacjach, gdy dieta dziecka nie dostarcza mu wystarczającej ilości korzystnych bakterii. Ważne jest wybranie suplementu, który zawiera sprawdzone szczepy probiotyczne, o dobrze udokumentowanym działaniu i bezpieczne dla dzieci. Taki jest na przykład szczep Lactobacillus rhamnosus GG. Dobrze, aby probiotyk zawierał też dodatek prebiotyków, wtedy jeszcze lepiej wesprze mikrobiom dziecka.

Ważny zdrowy senZadbanie o regularny i regenerujący sen u dziecka ma duże znaczenie dla zdrowia mikrobiomu. W trakcie snu organizm przeprowadza wiele procesów naprawczych, w tym wspierających mikroflorę jelitową. Regularny sen wpływa na równowagę hormonalną i psychiczną, co ma kluczowy wpływ na mikrobiom.

Zadbaj o to, aby dziecko:

  • Nie korzystało z urządzeń elektronicznych na dwie, trzy godziny przed snem. Po zachodzie słońca zawsze powinno mieć je ustawione w wersji nocnej, która zamienia niebieskie światło na cieplejsze.
  • Nie miało zbyt wysokiej temperatury w sypialni, bo utrudnia to zasypianie.
  • Miało odpowiednią wilgotność powietrza. Zbyt suche powietrze podrażnia i wysusza śluzówkę w nocy i sprzyja częstszemu wybudzaniu.
  • Nie jadło na kilka godzin przed snem. Inaczej może mieć płytszy sen i częściej wybudzać się w nocy.


Odpowiednia higienaDbając o higienę dziecka, pamiętaj, że nadmierne używanie antybakteryjnych środków czyszczących może zakłócać zdrowie mikrobiomu. Wybieraj łagodne środki, unikaj nadmiernej dezynfekcji i zwracaj uwagę na to, aby dziecko miało kontakt z naturalnymi mikrobami z otoczenia. To ważne zwłaszcza, gdy spędzacie czas na zewnątrz. Niech dziecko bawi się w trawie, piasku, ziemi. Wzmacnia to mikrobiom dziecka.