Reklama

Wiadomości

  • 4 września 2023
  • 6 września 2023
  • wyświetleń: 8913

[ZDJĘCIA] Działkowcy świętowali kolejny jubileusz. To już 95 lat ogródków

W sobotę, 2 września miały miejsce obchody kolejnego okrągłego jubileuszu pszczyńskich ogródków działkowych. Były odznaczenia i wyróżnienia dla najbardziej zasłużonych działkowców. Władze pogratulowały działkowcom i zarządowi ROD renomy oraz kierunku obranego rozwoju. Podkreślano, że ogródki działkowe pełnią obecnie nie tylko funkcję rekreacyjną dla samych użytkowników, ale też edukacyjną i społeczną.

95 lat działek jubileusz
Ogródki działkowe w Pszczynie obchodziły jubileusz 95-lecia · fot. Ela


Obchody jubileuszu 95-lecia Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Owoc Naszej Pracy" w Pszczynie odbyły się na odnowionej sali Domu Działkowca im. Józefa Koserczyka. W wydarzeniu uczestniczyło 110 działkowców wraz ze swoimi gośćmi. Obchody rozpoczęto uroczystym wniesieniem sztandaru POD, odśpiewaniem hymnu narodowego oraz hymnu działkowców. Obecna była delegatura tyska Polskiego Związku Działkowców w osobie kierownika Janusza Kasprzaka oraz Agnieszki Żłobińskiej, która wręczyła odznaczenia dla najbardziej zasłużonych działkowców. Brązowe odznaki powędrowały do 11 działkowców. Otrzymali je Stanisław Norek, Piotr Pyrtek, Henryk Glapiak, Marian Góra, Barbara Abrantowicz, Elżbieta Hamerlak, Hanna Muszyńska, Mirosława Grajcarek, Elżbieta Posełkiewicz, Anna Szydłowska oraz Michał Figula. Srebrne odznaki otrzymało dwoje działkowców - Maria Łepska i Eugeniusz Śledziński. Złote odznaczenia przypięto 6 najbardziej zasłużonym działkowcom - Janinie Jerczyńskiej, Annie Ostrowskiej, Jadwidze Szczerbowskiej, Kazimierzowi Gawlikowi, Józefowi Solarskiemu i Andrzejowi Skoczyńskiemu.

Odznaczenia co roku lub przy okazji okrągłych jubileuszy przyznawane są działkowcom przez PZD na wniosek zarządu. Sam zarząd dla najbardziej zasłużonych działkowców przewidział z kolei wyróżnienia. Wyróżniono również laureatów tegorocznego konkursu na najpiękniejszą działkę. Odznaczenia wraz z legitymacjami oraz wyróżnienia przyznawane są działkowcom wyjątkowo dbającym o atrakcyjność swoich ogródków oraz działających na rzecz całego ogrodu działkowego.

Na obchodach jubileuszu pojawiły się władze gminne oraz powiatowe. Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol gratulował zarządowi oraz wszystkim działkowcom renomy, jakiej na przestrzeni lat dorobiły się pszczyńskie ogródki. Zarządowi ROD wręczył również statuetkę w kształcie stokrotki, będącą nawiązaniem nie tylko do ukwieconych ogrodów działkowych, ale też do trwającego obecnie roku Daisy. Działkowcom burmistrz rozdał sadzonki. Dariusz Skrobol oraz Eugeniusz Mizera otrzymali specjalne odznaki PZD "Za Zasługi dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych".

Gratulacje i wyróżnienie na ręce prezes zarządu ROD Anny Szydłowskiej oraz wiceprezesa zarządu ROD Kamila Widłoka, złożył również wicestarosta pszczyński Damian Cieszewski. Wicestarosta nawiązał do własnych wspomnień dotyczących ogródków działkowych i podkreślił znaczenie ogródków dla lokalnej społeczności. Kamil Widłok przedstawił z kolei, jak w ostatnim czasie rozwinął się Rodzinny Ogród Działkowy w Pszczynie. Dzięki pozyskanemu ze środków województwa śląskiego dofinansowaniu w kwocie 49 788 zł w tym roku przeprowadzono modernizację infrastruktury na terenie ogrodu w formie utwardzenia alejek. W zeszłym roku dofinansowanie w kwocie 49 938 zł również otrzymane z budżetu województwa pozwoliło na rozpoczęcie modernizacji. Działkowcy w ramach konkursu wygrali poza tym grant od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w postaci sprzętu - rębaka, kosiarki, robota koszącego oraz defibrylatora AED. Na przełomie wiosny i lata tego roku ponadto postarano się o nowe przejście dla pieszych na ul. ks. bp. Bogedaina, w celu poprawy bezpieczeństwa i komunikacji na odcinku, przy którym znajdują się Dom Działkowca, budynki warsztatów szkolnych i infrastruktura Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Przejście ma służyć nie tylko działkowcom czy użytkownikom wymienionych placówek, ale też przedszkolakom i uczniom, którzy przychodzą na teren ogródków działkowych w celach edukacyjnych.

Po części oficjalnej działkowcy mogli bawić się podczas występu Roberta Korólczyka z Kabaretu Młodych Panów, a następnie we własnym towarzystwie świętowali jubileusz.

Niedługo na portalu pless.pl będziecie mogli zobaczyć film traktujący o 95-letniej historii ogródków działkowych w Pszczynie. Zdjęcia najpiękniejszych ogródków działkowych prezentujemy TUTAJ.

Tymczasem zapraszamy do obejrzenia galerii z sobotnich obchodów jubileuszu.

Działkowcy świętowali 95 lat istnienia ogrodów działkowych w Pszczynie · fot. Ela / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.