Wiadomości

  • 30 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 398

Skuteczny outsourcing dla firm: Jak zastosować go dla rozwoju Twojego biznesu?

Materiał partnera:

Outsourcing to usługa, która może przyspieszyć rozwój biznesu... a jednocześnie zachwyca ona swoją prostotą. Jest to praktyka polegająca na przekazywaniu na zewnątrz, tzn. poza firmę, wybranych segmentów działalności prowadzonej przez firmę. Praktyka biznesowa pokazuje, że jest wyjątkowo skuteczna strategia, która pozwala przedsiębiorcom skupić się na kluczowych obszarach działalności przedsiębiorstwa, podczas gdy prowadzeniem księgowości czy kadr zajmie się zewnętrzny pomiot.

outsourcing dla firm


Skuteczny outsourcing dla firm małych i dużychOutsourcing to rozwiązanie chętnie stosowane m.in. przez duże korporacje, które tworzą własne centra usługowe, dążąc w ten sposób do redukcji wydatków (w tym także poprzez wykorzystanie różnic w kosztach pracy między krajami).

Jeśli jednak prowadzisz małą lub średnią firmę, usługi outsourcingowe również są w stanie przynieść optymalizację kosztów. Można wówczas uniknąć kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników, co wiązałoby się z koniecznością opłacania składek ZUS, zakupem wyposażenia do biura czy wynajmu większego lokalu dla firmy.

Oczywiście, oszczędności finansowe to nie jedyny motyw, który powinien skłaniać nas do korzystania z outsourcingu. O tym, na jakie korzyści można wówczas liczyć, przekonasz się za chwilę.

Outsourcing dla biznesu. Gdzie zastosować, na jakie korzyści można wówczas liczyć?Poniżej przedstawiliśmy Ci jedynie niektóre spośród wszystkich obszarów, w których możliwe jest wdrożenie outsourcingu:

  • księgowość. Praktyka pokazuje, że chętnie zleca się prowadzenie księgowości zewnętrznym podmiotom,
  • obsługa IT. Outsourcing IT pozwala przedsiębiorcom korzystać z najnowszych technologii bez inwestowania w drogie rozwiązania,
  • obsługa klienta. Specjaliści zewnętrzni mogą sprawnie zarządzać obsługą klienta, skutecznie zwiększając zadowolenie klientów.
  • HR (obsługa kadr i płac, rekrutacja). Prowadzenie spraw z zakresu obsługi kadr i płac "na zewnątrz" może przynieść spore oszczędności czasu.
  • logistyka. Łatwiej jest wówczas zoptymalizować procesy związane z zarządzaniem łańcuchem dostaw.


Przedsiębiorcy mogą — poprzez umiejętne czerpanie z dobrodziejstw outsourcingu — liczyć m.in. na korzyści w postaci:

  • redukcji kosztów stałych związanych np. z zatrudnieniem pracowników — przykładowo, w ramach outsourcingu nie zawiera się umowy o pracę z księgowym, ale znacznie bardziej elastyczną umowę o współpracy z biurem rachunkowym,
  • łatwego dostępu do wykwalifikowanego personelu (firmy zewnętrzne dbają o swoją reputację, stąd kładą nacisk na zatrudnianie specjalistów),
  • szybkiego reagowania na potrzeby klientów oraz skalowalności biznesu — jeśli np. sklep e-commerce korzysta z outsourcingu w zakresie logistyki, możliwe jest szybkie zwiększenie wynajmowanej powierzchni magazynu w przypadku znacznego wzrostu liczby klientów.


Wszystkie te czynniki powinny prowadzić do zwiększenia wydajności i konkurencyjności firmy.

Skuteczny outsourcing dla firm: Jak zastosować go dla rozwoju Twojego biznesu? PodsumowanieJak zatem widzisz, outsourcing pracowniczy (świadczeniem tego typu usług zajmuje się np. https://www.fortunaspk.pl) może stać się jednym z filarów Twojego biznesu. Potraktuj je jak narzędzie pomocne w zwiększaniu skuteczności i konkurencyjności biznesu. Zaletą takiego rozwiązania uniwersalny charakter: jak już wspomniano, outsourcing w biznesie można z powodzeniem wykorzystać w tak różnych obszarach firmy jak np. księgowość, logistyka i HR. Dzięki skorzystaniu z tego rozwiązania przedsiębiorcy mogą z łatwością skoncentrować się na core (z ang. trzon) swojego biznesu, podczas gdy prowadzeniem działań operacyjnych zajmie się wyspecjalizowana firma zewnętrzna.