Wiadomości

  • 25 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 270

Czy płytki drewnopodobne wymagają fugi?

Materiał partnera:

Pojawiające się w najgorętszych trendach aranżacyjnych nawiązania do natury, to doskonała okazja, by wprowadzić do swojego domowego wnętrza drewniane motywy. Płytki drewnopodobne doskonale wpisują się w najmodniejsze tendencje, ciesząc się coraz większą popularnością. Czy warto zdecydować się na stylizacje z ich udziałem? Chcesz wiedzieć czy płytki drewnopodobne wymagają fugi? W poniższym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania. Zachęcamy do lektury!

czy płytki drewnopodobne wymagają fugi


Płytki drewnopodobne w domowych wnętrzachAranżacje, w których podłoga pokryta jest płytkami drewnopodobnymi cieszą się coraz większą popularnością. Naturalne, uniwersalne i ponadczasowe. Doskonale sprawdzą się nie tylko w domowych wnętrzach, ale także jako płytki na taras. Dzięki nim stworzymy zachwycające wrażenie, w którym podłoga w salonie staje się przedłużeniem tarasowej podłogi. Idealne jako okładzina ścian i podłóg. Odnajdzie się jako baza w najpopularniejszych stylizacjach. Od klasycznych, boho i skandynawskich po nowoczesne i minimalistyczne realizacje.

Czy płytki drewnopodobne wymagają fugi?Glazura montowana na ścianie, a także płytki podłogowe drewnopodobne wymagają fugowania. W zależności od miejsca ich położenia dobieramy odpowiednio jej kolor, grubość oraz materiał, z którego została wykonana. Użycie spoiny jest konieczne nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim praktycznych. Fuga chroni przestrzenie między płytkami przed mechanicznymi uszkodzeniami, odpryskiwaniem newralgicznych fragmentów, zabezpiecza przed wnikaniem wody oraz brudu. Fuga ma również za zadanie chronić przestrzenie między płytkami przed rozwojem pleśni, która może się pojawić wszędzie tam, gdzie kafelki mają kontakt z wodą.

Wybieramy fugę do podłogi z płytek drewnopodobnychFugę do płytek drewnopodobnych dobieramy w zależności od jej przeznaczenia. W pomieszczeniach narażonych na kontakt z wodą najlepiej sprawdzi się fuga cementowa elastyczna, w której dodatek tworzywa sztucznego sprawia, że jest odporna na wilgoć. Spoina tego typu jest także odporna na zabrudzenia, przez co na długi czas zachowuje swój unikalny kolor. W przypadku płytek montowanych na ogrzewaniu podłogowym najlepszą opcją będzie fuga epoksydowa. Jej odpowiednio dobrane składniki sprawiają, że jest nie tylko trwała, ale również występuje w wielu wersjach kolorystycznych.

A jaki kolor fugi sprawdzi się najlepiej w przypadku kafelek wiernie imitujących drewno? W przypadku podłóg najlepszym wyborem będą ciemniejsze fugi, na których niewidoczny będzie brud i uporczywy osad. Na ściany możemy wybrać spoinę w jasnych kolorach, ze względu na to, że jest zdecydowanie mniej narażona na intensywną eksploatację. W przypadku płytek drewnopodobnych najlepszy efekt uzyskamy dobierając fugę w kolorze kafelek, co da nam efekt jednolitej, drewnianej powierzchni. Jeśli wręcz przeciwnie zależy nam na bardziej kontrastowym wykończeniu dobierzmy spoinę o kilka tonów ciemniejszą lub jaśniejszą. Chętnie wybieraną opcją jest także fuga w kolorze grafitowym, beżowym lub brązowym. Fuga w różniącym się kolorze pomoże nam wydobyć niepowtarzalną strukturę drewna, zapewniając zachwycający efekt. Taki zabieg podkreśli ścianę lub podłogę, sprawiając, że będzie ona najbardziej wyrazistym elementem we wnętrzu.

Płytki drewnopodobne podobnie jak inne kafelki wymaga użycia fugi. W zależności od efektu, który chcemy uzyskać we wnętrzu możemy zdecydować się na cienką, nieomal niewidoczną fugę, która da wrażenie jednolitej, monochromatycznej powierzchni, lub wręcz przeciwnie dobrać kontrastującą z wybarwieniem płytek rzucającą się w oczy spoinę.