Wiadomości

  • 24 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 218

Jak działają napoje energetyczne?

Materiał partnera:

Energetyki to fenomen XXI wieku. Piją je kierowcy, programiści, studenci i imprezowicze. Wielu osobom zastępują kawę i herbatę. Jak właściwie działają i dlaczego są tak popularne?

energetyki


Staruszek energetykPierwsze napoje energetyczne wprowadzono do sprzedaży w USA w 1949 roku. Oznacza to, że wynalazek ten ma już ponad 70 lat. W Europie pojawiły się jednak dopiero pod koniec lat 80. ubiegłego wieku, a naprawdę popularne stały się do roku 2014, gdy były już dostępne w ponad 130 państwach na świecie. W tym czasie słyszał o nich już chyba każdy - i wszyscy wiedzieli, że pomagają przezwyciężyć zmęczenie oraz wspomagają koncentrację. Czy wiesz jednak, czym właściwie różnią się od zwykłych napojów kofeinowych, jak kawa czy yerba mate?

Siłą napojów energetycznych jest ich skład: oprócz sporej dawki kofeiny zawierają także taurynę, która znosi niechciane działania kofeiny, a przy tym poprawia zdolności pamięciowe. To dlatego combo kofeina+tauryna jest tak skuteczne. Z niektórych badań wynika też, że tauryna znosi efekty odstawienia kofeiny, dlatego czasem łatwiej jest zrobić przerwę w spożywaniu energetyków niż w piciu kawy.

Nowości na rynkuNapoje energetyzujące dawno już przestały być tylko pomocą w pracy i nauce - stały się częścią stylu życia. Trafiły też do barów i klubów, wspierając zabawę do białego rana. Na rynku jest ich coraz więcej, a tym, co decyduje o wyborze, stał się głównie smak. Jedną z najciekawszych propozycji ostatnich lat wydaje się seria napojów Level Up pod nazwą "Easy Peasy". Zawierają one 20% soków owocowych, dzięki czemu smakują wyjątkowo świeżo i lekko. W ich składzie znajdziemy kofeinę, taurynę, guaranę oraz witaminy B6 i B12, czyli wszystko to, co tworzy najlepsze napoje energetyzujące. Dodatek soku natomiast nadaje smak. Do wyboru jest mango-ananas albo gujawa i smoczy owoc, czyli egzotyczne, letnie połączenia kojarzące się z dobrą zabawą.

Oczywiście napój energetyczny Level Up występuje też w klasycznej wersji bez soku, dla tych, którzy wolą skoncentrowane działanie. Tutaj mamy do wyboru aż trzy smaki i dwa rozmiary puszek - 250 albo 500 ml.

Szalony wybórNa półkach polskich sklepów znajdziemy ponad 50 marek napojów z kofeiną i tauryną. Pośród takiej obfitości trudno jest wybrać, dlatego wielu kupujących wybiera po prostu te najbardziej znane. W ten sposób ich sprzedaż wzrasta i stają się jeszcze bardziej popularne - koło się zamyka. Jednak mając naprawdę duży wybór, z łatwością możesz być trochę wybredny i decydować na podstawie swojego ulubionego smaku, stopnia gazowania napoju, zawartości witamin czy cukru, a nawet koloru puszki albo tego, czy napój pasuje smakiem do twojego drugiego śniadania. Daj szansę nowościom i mniejszym producentom - i baw się smakiem!

Napoje energetyczne nie są bezpieczne dla dzieci, osób w ciąży i karmiących piersią.