Wiadomości

 • 21 sierpnia 2023
 • wyświetleń: 185

Zapalenie zatok - oczyszczacz czy nawilżacz powietrza?

Materiał partnera:

Niedrożność nosa, wydzielina z nosa spływająca po tylnej ścianie gardła, ból głowy i uczucie drapania w gardle. Zapalenie zatok może mieć formę ostrą lub przewlekłą. O ile w pierwszym przypadku infekcja trwa 7-10 dni, o tyle przewlekłe zapalenie zatok może towarzyszyć nam latami. Złagodzić codzienne objawy pomogą oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Który z nich wybrać?

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza, a zapalenie zatokZapalenie zatok, podobnie jak inne infekcje górnych dróg oddechowych, może mieć tło wirusowe, bakteryjne, grzybicze lub alergiczne. To właśnie to ostatnie jest najbardziej uciążliwe, gdyż długotrwała ekspozycja na alergen, np. w przypadku uczulenia na roztocza, może prowadzić do przewlekłych dolegliwości - zespołu wydzieliny spływającej po tylnej ścianie gardła (PNDS - z ang. post-nasal drip syndrome), nawracających zapaleń gardła i kataru.

Jak oczyszczacz może pomóc w leczeniu przewlekłego zapalenia zatok? • Oczyszczacz powietrza wyposażony w filtr HEPA i filtr wstępny zredukuje stężenie alergenów występujących w powietrzu. W otoczeniu alergika będzie więc mniej roztoczy kurzu domowego, pyłków traw i drzew czy zarodników pleśni (np. z gatunku Aspergillus)
 • Filtr HEPA zatrzyma też wiele z krążących cząsteczek bakterii i wirusów, dla których osoby z alergią lub przewlekłym zapaleniem zatok są łatwym celem. Oczyszczacz powietrze pomoże więc chronić się od przejściowych infekcji i budować odporność organizmu.


Co istotne, oczyszczacz powietrza nie leczy objawów zapalenia zatok. Zmniejszy natomiast ryzyko wystąpienia dolegliwości wskutek ekspozycji na poszczególne alergeny, co w konsekwencji może nas uchronić przed rozwojem infekcji bakteryjnej czy wirusowej.

Jak nawilżacz powietrza może pomóc w leczeniu przewlekłego zapalenia zatok?nawilzacz na zapalenie zatok (1)
Smartmi Rainforest Humidifier · fot. materiały własne ranking-oczyszczaczy.pl


 • Przesuszona śluzówka gardła i nosa pozbawiona jest warstwy glikanów, wyściełających nabłonek. Włoski pokrywające śluzówki tracą swoją sprężystość, stając się bardziej bezbronne w starciu z wirusami czy bakteriami. Nawilżacz powietrza ułatwia odpowiednie nawilżenie śluzówek i utrzymywanie ich w dobrej kondycji.
 • Nawilżacz powietrza ułatwia też rozrzedzanie i pozbywanie się śluzu zalegającego w nosie lub jamie ustnej. Łagodzi w ten sposób również ból i drapanie w gardle


Zapalenie zatok - jakie urządzenie wybrać?Oczyszczacz powietrza redukuje stężenie alergenów, bakterii, wirusów i innych czynników sprzyjających powstawaniu infekcji. Nawilżacz powietrza ułatwia odkrztuszanie flegmy, rozrzedza śluz, a w konsekwencji również łagodzi ból gardła czy nieżyt nosa. Warto więc rozważyć zakup obydwu urządzeń lub wybrać oczyszczacz z funkcją nawilżania

nawilzacz na zapalenie zatok2
Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem. Od lewej: Sharp Kc-D40EUW i Philips AC2729/50 · fot. materiały własne ranking-oczyszczaczy.pl


Jak wybrać oczyszczacz powietrza? Każdy ze sprzętów posiada różne parametry, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie. Do najważniejszych z nich z perspektywy osób cierpiących z powodu chorób górnych dróg oddechowych należą:

 • rodzaj zastosowanych filtrów - warto szukać oczyszczaczy powietrza z filtrami HEPA i węglowym oraz nawilżacza z filtrem ewaporacyjnym,
 • wydajność oczyszczania powietrza
 • wydajność nawilżania powietrza
 • pojemność zbiornika na wodę
 • obecność trybu automatycznego (w oczyszczaczu)
 • obecność higrostatu (w nawilżaczu powietrza)