Wiadomości

  • 10 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 245

Sprzedaż auta po leasingu - Sprawdź co powinieneś wiedzieć!

Materiał partnera:

Zazwyczaj po zakończeniu umowy leasingu samochód zostaje wykupiony przez osobę prywatną lub firmę. Od początku 2022 roku obowiązują nowe zasady Polskiego Ładu, które mówią o tym jakie zaszły zmiany odnośnie do wykupu wcześniej leasingowanych pojazdów. W związku z tym trzeba być z nimi dobrze zaznajomionym. Planujesz sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu? Musisz zatem wiedzieć, jak wygląda taka sprzedaż od strony prawnej, a w szczególności podatkowej. W tym artykule dostarczymy Ci wszystkich niezbędnych informacji, które w zależności od wybranej formy sprzedaży będą bardzo przydatne. Dzięki temu sprzedaż auta po leasingu odbędzie się sprawnie i bezproblemowo. Koniecznie sprawdź!

sprzedazsamochodupoleasingu


Zmiany od 2022 rokuOd 2022 roku obowiązuje dosyć niesprzyjająca dla podatników zmiana, która dotyczy wykupienia samochodu po leasingu. Niestety osoby, które chcą wykupić na cele prywatne leasingowany pojazd, będą musiały zapłacić podatek. Tylko i wyłącznie sprzedaż, która odbyła się po 6 latach od czasu wykupienia auta z leasingu, będzie zwolniona z podatku dochodowego. Samochód wykupiony z leasingu w ciągu dalszym będzie można wykorzystywać do działalności gospodarczej. Jednak w takim przypadku kosztem uzyskania przychodu będzie tylko 20 procent kwoty związanej z eksploatacją, która widnieje na fakturze.

Wykupienie samochodu z leasingu na firmęPo zakończeniu leasingu operacyjnego istnieje możliwość, aby wykupić samochód na potrzeby firmowe i używać go we własnej działalności. Wszystko jednak jest zależne od rodzaju pojazdu. Osoba, która wykupuje dany samochód, może odjąć 50 lub 100% podatku VAT od kwoty, która jest podana na fakturze. Następnie całkowicie lub po części odliczyć VAT od kosztów za jego użytkowanie. Pełny zwrot wartości ma miejsce w przypadku aut dostawczych, które spełniają wszelkie kryteria w ustawie. Natomiast jeśli chodzi o samochody osobowe, które z reguły są wykorzystywane przez przedsiębiorców zarówno prywatnie, jak i w firmie, można odliczyć tylko połowę podatku VAT.

Jeśli na fakturze widnieje kwota powyżej 10 tysięcy, to przedsiębiorca ma obowiązek wpisać pojazd do ewidencji środków trwałych i dokonać amortyzacji. Natomiast gdy wartość wykupienia jest poniżej 10 tysięcy, można skorzystać z jednorazowej amortyzacji. Musisz wiedzieć, że nawet gdy wartość wykupionego z leasingu samochodu na rynku jest wyższa, niż kwota za wykup auta, która jest na fakturze, to i tak do spraw związanych z podatkami musisz uwzględnić cenę zakupu z faktury.

Maksymalny oraz minimalny wykup samochoduJak wysoki może być wykup? W niektórych przypadkach, zwłaszcza jeśli chodzi o leasing samochodów osobowych, wysoki wykup może przynieść Ci wiele korzyści. Przede wszystkim maleją raty leasingu, dlatego możesz pozwolić sobie na zakup droższego samochodu i płacić raty, które są na miarę Twojego portfela. Wysokość wykupu jest zależna przede wszystkim od przedmiotu leasingu. W umowach dotyczących nowych samochodów jest w stanie osiągnąć aż do 50%. Może być on jeszcze wyższy, ponieważ w długoterminowym wynajmie wynosi nawet 60-70%. Jednakże typowa wartość wykupu dla nowych samochodów to 25-40%. Natomiast dla maszyn jest znacznie niższa.

Wykupu można dokonać tylko w leasingu operacyjnym, przy czym umowa musi trwać najmniej 40% czasu amortyzacji danego przedmiotu leasingu. W przypadku samochodów osobowych jest to minimum 2 lata, ponieważ czas amortyzacji trwa aż do 5 lat. Chciałbyś się dowiedzieć, ile wynosi minimalny wykup? Służymy pomocą:

  • Samochody osobowe, ciężarowe, dostawcze, maszyny budowlane - od 19 do 20% po upływie 2 lat, od 0,1 do 1% po 3 latach.


Podarowanie samochodu rodzinieZastanawiasz się, czy jest w ogóle sposób na to, aby uniknąć zapłacenia podatku, jeśli planujesz sprzedaż przed upływem 6 lat? Mamy dla ciebie świetną wiadomość - tak, jest na to sposób. Jedynym wyjściem w takiej sytuacji jest darowizna samochodu. W przypadku gdy osobą obdarowaną jest członek najbliższej rodziny, czyli tak zwany podmiot, który należy do zerowej grupy podatkowej. Przykładowo może to być małżonek, dzieci, rodzeństwo, rodzice oraz dziadkowie. Kiedy osobą obdarowaną jest małżonek, to w rodzinie musi być rozdzielność majątkowa, aby nie płacić podatku. Wtedy niezależnie od tego, ile wynosi wartość rynkowa samochodu, sprzedaż jest zwolniona z podatku od darowizn. Jedyne co trzeba zrobić to w ciągu pół roku zgłosić się w Urzędzie Skarbowym, że otrzymało się darowiznę na specjalnym formularzu SD-Z2. Od tej pory obdarowany może zrobić z takim autem, cokolwiek chce, nawet sprzedać, pod warunkiem że od dnia, w którym miała miejsce darowizna, minęło 6 miesięcy. Unikając przy tym płacenia podatku PIT oraz składki ZUS. Jeżeli jednak osoba obdarowana nie stawi się w Urzędzie, to odprowadzenie podatku od darowizny będzie koniecznością.

Dodatkowo warto podkreślić, że samochody poleasingowe to sprawdzona inwestycja. Masz pewność, że pojazd jest w świetnym stanie technicznym, z pełną dokumentacją, która mówi o wszystkich naprawach i usterkach, a dodatkowo wspaniale się prezentuje. Dlatego idealnym rozwiązaniem będzie przekazanie auta komuś bliskiemu, komu ufamy i mamy pewność, że samochód trafi w dobre ręce. Bez wątpienia lepiej oddać auto bliskiej osobie z rodziny, a przy tym uniknąć podatku. Jak widzisz same plusy i korzyści nie tylko dla ciebie, ale też siostry, czy kogokolwiek innego z rodziny.

Darowizna samochodu poleasingowego dla członka rodziny


Prywatny wykup auta i późniejsza sprzedażPrywatne wykupienie samochodu to specjalne względy dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą lub są wspólnikami w różnych spółkach cywilnych. Dla pozostałych form działalności istnieje możliwość wykupu auta tylko wtedy, gdy zdążą oni przed upływem umowy leasingowej dokonać cesji na jednoosobową działalność. Jeszcze do końca 2021 roku takie osoby miały przywilej, dlatego że mogli dokonać sprzedaży samochodu wykupionego nie płacąc podatku już od 6 miesięcy. Jednak po szeregu zmian, jakie w tej sprawie zaszły od początku 2022 roku, nowy właściciel musi poczekać aż 6 lat, jeżeli chce uniknąć naliczenia podatku. Jest to kolejna dość niekorzystna zmiana, którą wprowadził Polski Ład.

Sprzedaż samochodu firmowegoW sytuacji, kiedy planujesz pozbyć się samochodu firmowego, musisz pamiętać, że trzeba naliczyć całkowitą 23-procentową stawkę podatku. Jeśli pojazd został wykupiony od firmy leasingowej za kwotę przekraczającą 15 tysięcy, to okres korekty rozbijany będzie na 60 miesięcy. Natomiast gdy suma jest niższa to na całe 12 miesięcy. Kwota do odliczenia rozdzielona jest na 12 lub 60 miesięcy i z każdym następnych miesiącem użytkowania auta w firmie suma do odliczenia będzie się zmniejszać.

PodsumowanieTeraz już wiesz, jak wygląda sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu i wszelkie formalności oraz sprawy związane z opodatkowaniem. Możesz śmiało rozpocząć proces sprzedaży, w zależności od tego, czy planujesz sprzedać pojazd firmie lub osobie prywatnej. Sprawdź, która opcja będzie dla Ciebie najkorzystniejsza i przekaż samochód w ręce kolejnego właściciela.