Reklama

Wiadomości

  • 10 sierpnia 2023
  • 17 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 15318

[ZDJĘCIA] Święto ziół w Skansenie! Msza plenerowa, warsztaty, stoiska, koncert

We wtorek 15 sierpnia w pszczyńskim skansenie odbyło się "Święto Ziół". To plenerowe wydarzenie nawiązuje do święta, w polskiej tradycji ludowej zwanego świętem Matki Boskiej Zielnej. Za nami impreza z bogatym programem zarówno dla ducha, jak i ciała. Zobaczcie wideorelację, a wkrótce także zdjęcia!

Msza św. w Skansenie w Uroczystość Matki Boskiej Zielnej - 15.08.2023 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Święto Ziół w pszczyńskim Skansenie Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej - 15.08.2023 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Święto Ziół w pszczyńskim Skansenie Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej - występy artystyczne - 15.08.2023 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Patronkę ziemi i płodów rolnych uczciliśmy w skansenie już po raz czwarty. Święto rozpoczęła plenerowa msza święta o godz. 10.30, podczas której tradycyjnie poświęciliśmy bukiety z ziół. Po jej zakończeniu na kiermaszu rękodzieła i produktów regionalnych była okazja kupić m.in. miody z lokalnych pasiek, sery, przyprawy, domowe przetwory, smakołyki przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Ćwiklic, a także regionalne rękodzieło: ceramikę, biżuterię czy naturalne kosmetyki.

Przygotowano również bogatą ofertę warsztatów dla wszystkich, małych i dużych, z ziołami w roli głównej.Całość wydarzenia uatrakcyjniły występy lokalnych artystów. Na głośne czytanie i aktorskie interpretacje wierszy Wisławy Szymborskiej zaprosiło Stowarzyszenie "take tam..." im. Artystów Międzywojnia. Dodatkowo była możliwość obejrzenia wystawy obrazów inspirowanych twórczością noblistki autorstwa młodych artystów ze studia VINCI oraz "take tam...". Z kolei w 150. rocznicę urodzin księżnej Daisy, Śląsko Bajarka (Dominika Kierpiec-Kontny) zagrała spektakl ekologiczno-muzyczny pt. "Ksiynżniczka Gynsipympek". Uczestnicy odbyli bajkową podróż do świata natury, biorożnorodności i muzyki. "Ksiynżniczka Gynsipympek" to interaktywne spotkanie ze ślōnskom godkōm w przystępnej, rodzinnej formie.

Po południu koncert zagrała formacja KAROL OCHODEK TRIO, która łączy formę piosenki autorskiej z gatunkami takimi jak jazz, blues, folk i world music. Karol Ochodek to pochodzący z Pszczyny wokalista i gitarzysta. Formacją, z którą występuje najczęściej, jest Trio. Grają razem od lat, bardzo dobrze rozumieją się na scenie. Każdy ich występ jest inny, zawsze jednak dbają o dużą dynamikę koncertu, dobry kontakt z publicznością i wysoki poziom wykonania.

Zadanie dofinansowane ze środków budżetu gminy Pszczyna i powiatu pszczyńskiego.

ar, BM / pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Skansen

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj