Reklama

Wiadomości

  • 8 sierpnia 2023
  • 13 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 13387

Prawoskręt miał usprawnić ruch. Jak wygląda sytuacja na skrzyżowaniu Bielskiej z DK-1?

Od początku lipca, po wielu miesiącach oczekiwania, kierowcy korzystają z (nieco) wydłużonego pasa do skrętu w prawo, pozwalającego włączyć się do ruchu z ulicy Bielskiej na DK-1. Wielu liczyło na to, że dzięki temu zmniejszy się korek i usprawni się wyjazd na drogę krajową. Tymczasem czytelnicy zwracają uwagę, że korki jak były, tak są, a czas nadawania światła zielonego, pozwalającego włączyć się do ruchu, znacznie się skrócił. Poprosiliśmy GDDKiA o wyjaśnienia.

Prawoskręt na ul. Bielskiej w Pszczynie - 4.07.2023
Prawoskręt na ul. Bielskiej w Pszczynie - 4.07.2023 · fot. pless.pl


W maju br. doszło do zmiany programu pracy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK1 z ul. Bielską w Pszczynie. Zmiana ta związana była z przebudową układu drogowego w rejonie omawianego skrzyżowania w celu umożliwienia dostępu do Centrum Handlowego "N-Park". Z kolei początkiem lipca zakończyły się prace drogowe i od tej pory kierowcy mogą poruszać się ul. Bielską bez przeszkód.

W przebudowie układu drogowego w rejonie N-Parku upatrywano szanse na (przynajmniej częściowe) rozładowanie korków na ulicy Bielskiej. Tymczasem czytelnicy informują nas o problemach związanych z działaniem sygnalizacji świetlnej. Jedną z takich sytuacji przedstawia poniższy materiał wideo. W związku z tym poprosiliśmy GDDKiA o wyjaśnienia.- W ramach nowoprojektowanego programu funkcjonują 3 główne struktury ruchowe oraz 2 dodatkowe (specjalny + weekendowy w godz. 14.00-22.00). Po przeprowadzonej kontroli poprawności działania sygnalizacji w dniu 3.08.2023 stwierdzono awarię detektorów ruchu zlokalizowanych od strony ul. Bielskiej powodującą losowe skracanie czasu nadawania sygnału zielonego do minimum tj. do 6 sekund (sytuacja zarejestrowana w materiale video). Obecnie trwa diagnozowanie przyczyn awarii - odpowiada Marek Prusak, rzecznik katowickiego oddziału GDDKiA.

Jak dodaje, wczoraj (w poniedziałek, 7 sierpnia), do czasu usunięcia usterki, w celu zapewnienia możliwości włączenia się do ruchu maksymalnej ilości pojazdów od strony ul. Bielskiej, dla każdej struktury ruchowej, czas wyświetlania sygnału zielonego ustawiono jako maksymalny tj. odpowiednio 14, 17 i 14 sekund (bez możliwości jego skrócenia).

- Pomimo stwierdzonej usterki od momentu wdrożenia zmian w organizacji ruchu generalnie obserwuje się poprawę warunków ruchowych w obrębie tego skrzyżowania. Poza koniecznością usunięcia stwierdzonej awarii, na dzień dzisiejszy nie widzimy konieczności zmiany programu pracy sygnalizacji świetlnej. Skrzyżowanie to poddawane jest bieżącej obserwacji i w chwili stwierdzenia nieprawidłowości podejmowane będą kroki w celu poprawy warunków ruchowych w jego obrębie - zapewnia Marek Prusak.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.