Wiadomości

  • 4 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 237

Aplikacje mobilne - czym różnią się między sobą i jak powstają?

Materiał partnera:

Urządzenia mobilne stały się integralną częścią naszego stylu życia. Od komunikacji i rozrywki po zarządzanie finansami czy zdrowiem, odgrywają one coraz większą rolę w naszej codzienności. Niewielu z nas zastanawia się jednak nad tym, jak aplikacje powstają i jakie kroki są podejmowane, aby przekształcić określony pomysł w gotowy produkt. W naszym artykule omówimy więc, co odróżnia oprogramowanie na Androida od narzędzi na iOS i jak projektować aplikacje na urządzenia przenośne!

Linkhouse


Czym się różnią aplikacje mobilne na Androida i iOS?Aplikacje dedykowane systemom Android i iOS różnią się zarówno pod względem technicznym, jak i pod kątem środowiska, w którym są uruchamiane. Oto kilka kluczowych różnic między nimi:

  • System operacyjny - Android jest rozwijany przez Google i stanowi otwarty system, co oznacza, że jego kod jest dostępny publicznie i każdy może go modyfikować. iOS to natomiast zamknięte oprogramowanie opracowywane przez Apple, które działa tylko na urządzeniach tego producenta.
  • Język programowania - aplikacje na Androida są często tworzone w języku Java lub Kotlin. Programiści mogą również korzystać z innych języków, takich jak C++ lub Python. W przypadku iOS głównym językiem programowania jest Objective-C lub nowszy Swift, który został opracowany przez Apple.
  • Sklepy aplikacji - aplikacje mobilne na Androida są dostępne w sklepie Google Play, podczas gdy aplikacje na iOS można pobierać wyłącznie z App Store. Oba sklepy oferują ogromny wybór aplikacji, ale procesy weryfikacji i zatwierdzania programów przez twórców są zupełnie różne.
  • Interfejs użytkownika - Android stosuje tzw. Material Design, który charakteryzuje się płaskimi elementami, kolorowymi akcentami i dostosowaniem do różnych rozmiarów ekranów. iOS natomiast ma swój unikalny styl interfejsu, który bazuje na hierarchii warstw i odznacza się bardziej minimalistycznym charakterem.
  • Fragmentacja urządzeń - Android jest dostępny na szerokim spektrum urządzeń różnych producentów, co prowadzi do większej fragmentacji w porównaniu z iOS, który działa tylko na urządzeniach Apple. Oznacza to, że deweloperzy aplikacji na Androida muszą uwzględniać różne rozmiary ekranów, wersje systemu operacyjnego i specyfikacje techniczne, co może być nie lada wyzwaniem.
  • Monetyzacja - sklep Google Play jest bardziej elastyczny, jeśli chodzi o modele opłat, takie jak m.in. reklamy, zakupy w aplikacji czy abonamenty. App Store z kolei jest bardziej restrykcyjny i skupia się na sprzedaży aplikacji oraz subskrypcji.


Warto pamiętać, że powyższe różnice są ogólne, a obie platformy stale ewoluują. Istnieją również narzędzia, takie jak frameworki hybrydowe, które pozwalają na tworzenie aplikacji działających zarówno na Androidzie, jak i na iOS. Redukuje to znaczenie różnic między nimi.

Sprawdź, jak programować software na urządzenia mobilne!Jak już wiesz, proces tworzenia mobilnych aplikacji będzie różnił się w zależności od tego, na jakich smartfonach mają być one eksploatowane. Mimo to można sprowadzić go do kilku podstawowych etapów, których realizacja jest niezbędna w każdym projekcie.

Tworzenie aplikacji mobilnych rozpoczyna się od analizy wymagań i zrozumienia celu programu oraz jego docelowej grupy użytkowników. Na tym etapie przeprowadza się badania rynkowe i analizę konkurencji, aby zidentyfikować luki na rynku i unikalne cechy narzędzia. Następnie przechodzi się do etapu projektowania interfejsu użytkownika (UI). Projektanci tworzą prototypy, określają strukturę ekranów, nawigację i układ elementów. Dbają przy tym o intuicyjność, atrakcyjność wizualną i spójność interfejsu, aby użytkownicy mogli łatwo korzystać z aplikacji.

Po zakończeniu projektowania przechodzi się do fazy implementacji. Programiści tworzą kod, wykorzystując wybrane języki programowania i narzędzia. Dbają również o logikę biznesową, interakcje z użytkownikiem, integracje z zewnętrznymi usługami oraz zarządzanie danymi. Ważnym etapem procesu jest też testowanie aplikacji. Testerzy sprawdzają funkcjonalność, wydajność, stabilność i zgodność aplikacji z wymaganiami. Przeprowadza się testy jednostkowe, integracyjne oraz akceptacyjne, aby upewnić się, że aplikacja działa poprawnie i jest wolna od błędów.

Po zakończeniu testowania aplikację można wdrożyć. W tym celu przygotowuje się wymagane dokumenty, ikony, zrzuty ekranu i opisy, a następnie aplikacja jest przesyłana do weryfikacji i zatwierdzenia przez odpowiedniego dostawcę. Od tej pory użytkownicy mogą pobrać i zainstalować ją na swoim telefonie lub tablecie.

Aplikacje mobilne - tworzenie kodu powierz doświadczonym programistom!Jeśli szukasz software house'u, który stworzy mobilną aplikację dla Twojej firmy, powierz realizację projektu profesjonalistom. Pamiętaj, że dobry kontrahent zaoferuje swoim klientom rozbudowane konsultacje, pomaga dobrać odpowiednią strategię i dba o ostateczne efekty prac nad aplikacją.