Wiadomości

  • 1 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 634

Jak wypłacić pieniądze z lokaty bankowej?

Materiał partnera:

Lokata jest produktem bankowym, który w obecnej sytuacji rynkowej, cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że warunki oszczędzania pieniędzy z wykorzystaniem tego instrumentu są atrakcyjne. Zanim jednak założysz lokatę, sprawdź, jak później wypłacić z niej pieniądze i z czym to się wiąże.

pieniądze z lokaty bankowej


Najkorzystniejsze lokaty bankowe - teraz najlepszy moment?Dla oszczędzających pieniądze przyszły dość dobre czasy. O ile dla kredytobiorców podniesienie stóp procentowych przez NBP to niekorzystna wiadomość, o tyle dla chcących odłożyć nadwyżkowe środki - całkiem dobra. Utrzymanie się tej sytuacji sprawia, że oprocentowanie lokaty może być bardzo korzystne. A jakie dokładnie? Obecnie najlepsze lokaty terminowe mają oprocentowanie nawet na poziomie 7,5% w skali roku. Na takie stawki można liczyć, zakładając lokaty bankowe na nowe środki. To znacznie więcej niż jeszcze jakiś czas temu. Być może to najlepszy moment na taką inwestycję.

Lokaty bankowe a wypłacanie środków: na czym polega wyzwanie?Lokata to taki produkt bankowy, który jest zakładany na określony czas. Najczęściej jest to kilka miesięcy, np. 2, 3 lub 6. Po tym okresie następuje kapitalizacja należnych odsetek, a środki - w zależności od typu produktu - są:

  • wypłacane klientowi wraz z wypracowanym zyskiem, lub
  • ponownie przekazywane na lokatę (oczywiście powiększone o odsetki), aby pracowały przez kolejny wyznaczony okres.


Wyzwanie pojawia się wtedy, gdy nagle okaże się, że potrzebujesz pieniędzy z lokaty przed upływem ustalonego terminu. Zerwanie lokaty przed tym wyznaczonym czasem może nieść za sobą pewne konsekwencje.

Zerwanie lokaty: co może się stać?Jeśli pojawi się sytuacja, w której konieczne będzie zerwanie lokaty bankowej, możesz się liczyć z określonymi konsekwencjami. Najbardziej prawdopodobne to:

  • utrata całości lub części odsetek, które wypracowałyby środki wpłacone na lokatę;
  • dodatkowe opłaty za zerwanie lokaty (znacznie rzadziej) - mogą się one pojawić np. wówczas, gdy jest to produkt strukturyzowany (z częścią depozytową i inwestycyjną).


Choć zatem można powiedzieć, że to "nie koniec świata", lepiej zadbać o to, aby lokata przyniosła zyski i podjąć rozsądną decyzję.

Jak wypłacić pieniądze z lokaty, żeby to się opłacało?Najkorzystniejsze lokaty to te, które kończą się w momencie ustalonym w umowie. Jeśli więc wpłacasz pieniądze na przykład na 3 miesiące, najlepiej wypłacić je właśnie po upływie tego czasu. Wówczas nastąpi ich zwrot na rachunek, który wskażesz, wraz ze skapitalizowanymi odsetkami.

Zwróć także uwagę na kilka innych kwestii.

  • Jeśli obawiasz się długoterminowego "blokowania" pieniędzy, zdecyduj się na krótszą lokatę. Znajdziesz nawet taką na okres około 31 dni! Możesz też alternatywnie pomyśleć o koncie oszczędnościowym, które zapewni stały dostęp do środków.
  • Jeżeli zdecydujesz się na lokatę odnawialną, ale zechcesz wyciągnąć z niej środki, zwróć uwagę na okres wypowiedzenia takiej umowy w banku. Najczęściej musisz go poinformować o chęci wypłaty z wyprzedzeniem - tak, aby uniknąć straty odsetek za ostatni okres po odnowieniu.


Pamiętaj również, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie wypłaty środków z lokat, możesz się zgłosić do doradcy w banku. Specjalista rozwieje wszystkie wątpliwości i podpowie, jak zmaksymalizować korzyści z korzystania z produktów oszczędnościowych.