Reklama

Wiadomości

  • 18 sierpnia 2023
  • 4 września 2023
  • wyświetleń: 4185

[FOTO, WIDEO] XXVI Śląski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich "O Róg Księcia Pszczyńskiego"

Za nami 26. edycja Konkursu o Róg Księcia Pszczyńskiego. To święto wszystkich sygnalistów, miłośników i sympatyków muzyki myśliwskiej, która jest ważnym elementem łowiectwa.

Śląski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich o Róg Księcia Pszczyńskiego - 02.09.2023 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Sygnały myśliwskie są nieodłączną częścią polowania i wszelkich uroczystości łowieckich. Ich wykonywanie tworzy właściwą atmosferę w życiu myśliwych. Skomponowano wiele sygnałów, marszów, fanfar i innych utworów dostosowanych do wydarzeń życia łowieckiego. Sygnaliści konkurują ze sobą w jakości wykonania, stąd też organizowanych jest wiele konkursów. Jednym z najważniejszych jest Konkurs o Róg Księcia Pszczyńskiego. Organizowany jest w Pszczynie od przeszło 25 lat przez Komisję Kultury, Tradycji i Promocji Łowiectwa przy Zarządzie Okręgowym w Katowicach Polskiego Związku Łowieckiego. Zespołowi organizacyjnemu przewodniczy Adam Gorywoda.- Kultywowanie wykonywania sygnałów jest szczególne ważne w naszym Okręgu, miejscu narodzin małego rogu myśliwskiego Fürst Pless - który powstał w Pszczynie z inicjatywy Księcia Pszczyńskiego (w rodzinie Hohbergów von Pless). Inspiracją była potrzeba stworzenia instrumentu mniejszego i wygodniejszego od używanych rogów Par Force. Instrument zyskał szybko popularność i jest powszechnie używany w wielu krajach naszego kontynentu - pisze Adam Gorywoda, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego.

Konkurs odbył się 2 września w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Pszczynie. Poza tradycyjnym konkursem muzyki myśliwskiej, z okazji 150. rocznicy urodzin Księżnej Daisy von Pless i obchodzonego w Pszczynie "Roku Daisy" przeprowadzono konkurs na najlepsze solowe wykonanie Fanfary na cześć Księżnej Daisy.Nagrodę główną, statuetkę "Rogu Księcia Pszczyńskiego", wręczył Zespołowi Sygnalistów Myśliwskich Venandi burmistrz Dariusz Skrobol. Jednocześnie burmistrz podziękował Adamowi Gorywodzie, przewodniczącemu Komitetu Organizacyjnego XXVI Ślaskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich "O Róg Księcia Pszczyńskiego" za trud i zaangażowanie włożone w organizację XXVI Śląskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich "O Róg Księcia Pszczyńskiego".

Dzięki Pana profesjonalizmowi i wytrwałości udało się po raz kolejny zorganizować w Pszczynie ciekawe wydarzenie kulturalne zrzeszające sygnalistów, miłośników oraz sympatyków muzyki myśliwskiej. Cieszę się, że w naszym mieście jest kultywowane wykonywanie sygnałów myśliwskich zapoczątkowanych przez rodzinę książęcą Hochberg von Pless.

Jednocześnie proszę o przyjęcie serdecznych życzeń wszelkiej pomyślności, realizacji planów i spełnienia marzeń, satysfakcji z wykonywanej pracy, a także wiele energii i wytrwałości, niezbędnych do odnoszenia sukcesów.

Dariusz SkrobolBurmistrz Pszczyny


Krótka historia plessówki

Pszczyna jest istotnym miejscem dla europejskiej kultury łowieckiej, szczególnie muzyki oraz idei ochrony przyrody, przez co określana jest bardzo często mianem kolebki tradycji łowieckiej. Za czasów panowania drugiego księcia pszczyńskiego, Jana Henryka XI Hochberg von Pless, dobra pszczyńskie słynęły z różnorodności, bogatej liczby jak i jakości hodowanych tutaj gatunków, wśród nich żubrów, danieli, jeleni sika czy nawet jeleni wapiti (przez pewien czas).

To właśnie z inicjatywy Jana Henryka XI Hochberg von Pless powstał róg myśliwski plessówka, z jego najbardziej popularną do dziś formą. Motywacją do stworzenia tego instrumentu, była potrzeba skonstruowania mniejszego i lżejszego, poręczniejszego rogu od powszechnie wówczas używanych, większych par force, które stosowane były w polowaniach konnych z psami. Były to rogi ze zwiniętej kilkukrotnie rury, długości ok. 5m.

Plessówka powstała ostatecznie w 1870 roku we wrocławskiej pracowni rzemieślniczej Hirschberga. W praktyce jest to zwinięta rura długości 172 cm, której akustyczne walory, nośne brzmienie w lasach oraz jej techniczne zalety (niewielki ciężar i ergonomiczny kształt), zapewniły idei gry na niej świetny rozkwit po dzień dzisiejszy. Istotnym aspektem było dodatkowo usystematyzowanie oraz zaaranżowanie zapisu nutowego dźwięków, które to zadanie książę polecił wykonać pszczyńskiemu muzykowi i księgarzowi Rosnerowi. Ten spisał ponad 40 sygnałów myśliwskich mających na celu m.in. organizację polowań, melodie okolicznościowe jak i sygnały grane na pożegnanie zwierzyny na pokocie i wydano je po raz pierwszy w 1878 roku. Kolejne wydania następowały systematycznie, m.in. w 1898 roku "Jagd-Signale und Fanfaren zusammengestellt und rhythmisch geordet von J. Rosner" w pszczyńskim wydawnictwie Augusta Krummera. Instrument, rodem z pszczyńskich lasów, zyskał bardzo szybko popularność i jest powszechnie używany w wielu krajach naszego kontynentu. Po dziś dzień komponuje się wiele sygnałów dostosowanych do wydarzeń kulturalnych w dziedzinie życia łowieckiego.

Wartym nadmienienia jest także fakt, iż Henrich Stölzel, uzdolniony kameralista księcia pszczyńskiego, dokonał kolejnych udoskonaleń w rogu myśliwskim posiadającym wentyle, tworząc waltornię myśliwską. Uzyskał w ten sposób dobre, mocne i czyste brzmienie dźwięków pełnej i wyrównanej w brzmieniu skali z możliwością grania półtonami. Ciekawostką jest także to, że w 1905 roku książę otrzymał od myśliwych, z okazji 50-tej rocznicy rządów na Pszczynie, jubileuszową plessówkę... wykonaną ze srebra próby 800. Niestety, instrument zniknął z promnickiego zameczku w czasie III Powstania Śląskiego.


Michał Makowski
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie" podaj