Reklama

Wiadomości

  • 25 lipca 2023
  • 30 lipca 2023
  • wyświetleń: 8242

Tak będzie wyglądał zakątek terapeutyczny przy szpitalu! Właśnie ruszyły prace

W pierwszym etapie wykonane zostaną nawierzchnie ścieżek i placyków. W przyszłości niewykorzystany do tej pory teren ma szansę otrzymać nową funkcję - połączy cechy parku wypoczynkowego, z alejkami do spacerów oraz miejscem do rekreacji, edukacji i rehabilitacji.

Przy szpitalu powstanie zakątek terapeutyczny - wizualizacja
Przy szpitalu powstanie zakątek terapeutyczny - wizualizacja · fot. Powiat


Prace ruszają pomiędzy ulicami Antesa oraz Korfantego w Pszczynie, na zielonym terenie przy pszczyńskim szpitalu. Pomysł zagospodarowania tego terenu pojawił się w 2021 r. z inicjatywy mieszkańców, którzy zgłosili zadanie do Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Następnie w ubiegłym roku dzięki poparciu projekt pn. "Zakątek terapeutyczny przy Szpitalu Joannitas w Pszczynie" zakwalifikował się do realizacji - zdobył 297 głosów mieszkańców Pszczyny.

W ramach otrzymanych środków z Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego, Powiat Pszczyński zlecił pierwszą część przedsięwzięcia, którą za ponad 81 tys. zł wykona firma Rol-Bud z Kobielic. W ubiegłym tygodniu teren został przekazany wykonawcy.

- W pierwszym etapie zostaną wykonane nawierzchnie ścieżek i placyków z kostki betonowej wraz z podbudową o powierzchni ponad 200 m2. Głównym celem zadania jest umożliwienie korzystania z terenu zielonego mieszkańcom poprzez stworzenie ścieżek, bezpiecznej i wygodnej nawierzchni, aby mogli czerpać z przyrody. Jest to I etap realizacji większego założenia projektowego - mówi Grzegorz Nogły, członek Zarządu Powiatu Pszczyńskiego.

Rusza I etap prac nad zakątkiem terapeutycznym przy szpitalu · fot. Powiat


Projekt zagospodarowania terenu wykonała społecznie Magdalena Paw, a inwentaryzację - uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie podczas swoich zajęć.

- Teren ma ogromny potencjał, jest duży, ma bardzo dobrą lokalizację oraz piękne zadrzewienia. Jest niewykorzystywany, a można nadać mu nową funkcję - połączyć cechy parku wypoczynkowego, z alejkami do spacerów oraz miejsca do rekreacji, edukacji i rehabilitacji. Docelowo, w przypadku zrealizowania kolejnych etapów, ścieżki zostaną rozprowadzone po całym terenie i będą prowadzić do kilku punktów charakterystycznych - tężni solankowej, zakątka kontemplacyjnego, altanki, ścieżki sensorycznej oraz siłowni. Poprowadziłam prosty układ ścieżek tak, aby wykorzystać urok i prawie leśny klimat, nadać mu nowych funkcji i atrakcji - nie niszcząc przy tym ani jednego cennego okazu drzewa. Najpierw zaczynamy od ścieżek, żeby potem można było lokować kolejne punkty - mówi Magdalena Paw. Przestrzeń będzie przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Inwentaryzacja terenu przy szpitalu · fot. Powiat


Głównym celem zadania jest utworzenie ogólnodostępnego terenu zielonego w tej części miasta, dostosowanego do potrzeb społecznych, o wysokich walorach przyrodniczych z miejscem na odpoczynek, edukację oraz na aktywność fizyczną.

BM / pless.pl

źródło: Powiat

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj