Wiadomości

  • 21 lipca 2023
  • wyświetleń: 410

Co to jest porowatość włosów i jak ją określić?

Materiał partnera:

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, dlaczego niektóre produkty do pielęgnacji włosów działają na Ciebie lepiej niż inne? Może to mieć wiele wspólnego z porowatością Twoich włosów. Tylko, czym właściwie jest porowatość włosów? Jak ją określić i dlaczego jest tak ważna dla zdrowia i wyglądu Twoich włosów? Postaramy się na to odpowiedzieć.

Linkhouse


Czym jest porowatość włosów?



Porowatość włosów to termin odnoszący się do zdolności włosa do absorpcji i zatrzymania wilgoci. Bardziej precyzyjnie, określa on stan naszych łusek - najbardziej zewnętrznej warstwy włosa. W zależności od tego, czy łuski są ściśle przylegające do kory włosa (niskoporowate), czy odstają od niej (wysokoporowate), włosy będą inaczej reagować na zabiegi pielęgnacyjne i różne kosmetyki.

Jak określić porowatość włosów?



Porowatość włosów może zostać dokładnie określona przez trychologa, specjalistę zajmującego się diagnozowaniem i leczeniem problemów z włosami i skórą głowy. W celu precyzyjnej diagnozy trycholog może zastosować mikroskop lub specjalistyczne urządzenia. Z drugiej strony, prosty test na porowatość można wykonać też w domu. O tym, jak to zrobić, przeczytasz tutaj: https://ecoandwell.pl/domowy-test-na-porowatosc-wlosow/

Jakie znaczenie ma znajomość porowatości włosów?



Wiedza na temat porowatości włosów pozwala dobrać skuteczne metody pielęgnacji. Dzięki niej możesz dobrać odpowiednie kosmetyki, które najbardziej korzystnie wpłyną na stan i wygląd Twoich włosów. Trzeba wiedzieć, że inne produkty będą odpowiednie dla włosów niskoporowatych, a inne dla wysokoporowatych, ale czy któryś typ włosów jest gorszy od drugiego?

Czy włosy wysokoporowate są lepsze niż włosy niskoporowate?



Możesz zastanawiać się, czy któryś typ porowatości włosów jest gorszy od drugiego. Otóż nie można rozpatrywać porowatości w tych kategoriach. Jak już wspomnieliśmy, znajomość porowatości włosów, pozwala bardziej świadomie o nie dbać, dobierając odpowiednie metody pielęgnacji. Możemy jedynie wskazać, że:

  • włosy niskoporowate są często bardziej lśniące, bo ściśle przylegające do łodygi włosa łuski tworzą gładką powierzchnię, która odbija światło, ale mogą mieć problemy ze wchłanianiem produktów pielęgnacyjnych, dlatego potrzebują zabiegów z wykorzystaniem ciepła, które otwiera łuski i ułatwia ich absorpcję;
  • włosy średnioporowate są elastyczne i łatwe do układania, bo dobrze absorbują i zatrzymują wilgoć;
  • włosy wysokoporowate zwykle szybko schną, ale mają tendencję do przesuszania się i są łamliwe.


Co zrobić, gdy włosy są niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate?



Porowatość włosów determinuje, jakie zabiegi i kosmetyki będą dla nich najkorzystniejsze. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak postępować z konkretnym rodzajem włosów.

Niskoporowate włosy



Włosy niskoporowate mają ściśle przylegające łuski, co utrudnia im absorpcję wilgoci. Dlatego powinniśmy stosować lekkie, nieobciążające produkty, np. szampony i odżywki z proteinami ryżu, które uzupełniają ubytki włosa, lub z aminokwasami jedwabiu, które dobrze nawilżają i wykazują właściwości naprawcze. Dobrze jest również używać ciepła (np. podczas nakładania masek), które pomaga otworzyć łuski włosa i umożliwić mu lepszą absorpcję składników odżywczych.

Średnioporowate włosy



Włosy średnioporowate są najbardziej zrównoważone, łatwo absorbują wilgoć, ale też nie tracą jej zbyt szybko. Najlepiej sprawdzą się tutaj produkty o umiarkowanej sile nawilżania, takie jak szampony i odżywki z ceramidami, które uszczelniają rogowe płytki włosa, co sprawia, że łuski lepiej przylegają do jego łodygi. Dobrze sprawdzą się też kosmetyki z proteinami pszenicy, które regenerują i wzmacniają włosy.

Wysokoporowate włosy



Włosy wysokoporowate mają łuski silnie odstające od kory włosa, co sprawia, że choć łatwo absorbują wilgoć, równie łatwo ją tracą. Wymagają one intensywnej pielęgnacji nawilżającej i regenerującej, np. głęboko działających masek, odżywek z proteinami czy olejowania.

Czy włosy mogą zmienić porowatość?



Porowatość włosów może ulec zmianie. Często jest to efekt zewnętrznych czynników, takich jak zabiegi fryzjerskie (rozjaśnianie, farbowanie), ekspozycja na słońce, a także niewłaściwa pielęgnacja, dlatego, jeśli zauważysz, że wygląd i zachowanie Twoich włosów uległo zmianie, warto wykonać test na ich porowatość.

Co zwiększa porowatość włosów?



Zabiegi chemiczne (np. farbowanie, rozjaśnianie), nadmierne używanie suszarki, prostownicy czy lokówki, a także niewłaściwa pielęgnacja (np. zbyt agresywne szczotkowanie) mogą zwiększyć porowatość włosów.

Co zmniejsza porowatość włosów?



Regularna i odpowiednia pielęgnacja może pomóc zmniejszyć porowatość włosów. Kluczowe jest tutaj nawilżanie, stosowanie produktów dostosowanych do typu włosów, unikanie zabiegów chemicznych i ograniczanie ekspozycji włosów na wysoką temperaturę.

Kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji włosów na koniec



Pamiętaj, że zdrowe włosy zaczynają się od zdrowego trybu życia i odpowiedniej diety. Regularne spożywanie wody oraz jedzenie pokarmów bogatych w białko, witaminy i minerały wpłynie na zdrowy wygląd Twoich włosów. Pamiętaj również o regularnym przycinaniu końcówek, stosowaniu maski do włosów raz w tygodniu i minimalizowaniu użycia suszarki, prostownicy czy lokówki.