Wiadomości

  • 21 lipca 2023
  • wyświetleń: 191

Piłka nożna - prosta dyscyplina ze skomplikowanymi zasadami?

Materiał partnera:

Piłka nożna to bez wątpienia najpopularniejsza dyscyplina sportowa w Polsce. Nie zmienia się to od wielu pokoleń - młodzi zawodnicy pragną dorównać swoim idolom, marząc o występach na największych stadionach świata. Jednak ta pozornie nieskomplikowana gra charakteryzuje się dość złożonymi przepisami, z którymi niejednokrotnie mają problem nawet doświadczeni fani.

Linkhouse

  1. Spalony - zmora początkujących.
  2. Rzut wolny pośredni a bezpośredni.
  3. Kapitan i jego rola w zespole.


Jedna piłka, dwie bramki, jedenastu zawodników w drużynie. Mecz wygrywa ten zespół, który zdobędzie więcej goli. Piłka nożna przedstawiona w ten sposób jest czymś banalnie prostym. Jednak zagłębiając się w szczegóły i detale, przekonają się Państwo, że istnieje wiele zniuansowanych i złożonych przepisów, które na pierwszy rzut oka mogą się wydawać skomplikowane. Oto 3 terminy wywołujące największą konsternację.

Spalony - zmora początkującychO spalonym w środowisku kibicowsko-piłkarskim krąży wiele legend i dowcipów. Znawcom kojarzy się z czymś oczywistym, z kolei początkujący kibice i młodzi zawodnicy mają problem z uzmysłowieniem sobie istoty sprawy. Więc jak działa spalony?

Sędzia odgwizduje tzw. offside, kiedy piłkarz, w momencie podania od partnera, znajduje się na połowie przeciwnika i ma przed sobą tylko jednego gracza drużyny przeciwnej (mając za sobą pozostałą dziesiątkę).

Rzut wolny pośredni a bezpośredniRzuty wolne są powszechnie występującym stałym fragmentem gry podczas meczu piłkarskiego. Co istotne, nie wszystkie są sobie równe - wyróżnia się rzut wolny pośredni i bezpośredni. Kiedy mówimy o rzucie wolnym bezpośrednim, należy mieć świadomość, że zawodnik podchodzący do piłki może uderzać na bramkę. Sytuacja taka ma miejsce np. po faulu.

Z kolei przy rzucie wolnym pośrednim piłka, zanim wpadnie do bramki przeciwnika, musi mieć kontakt z co najmniej dwoma zawodnikami. Sędzia dyktuje tego typu stały fragment, np. kiedy bramkarz dotknie piłki ręką poza polem karnym.

Kapitan i jego rola w zespoleKapitan pełni bardzo ważną rolę na boisku i poza nim. To nie tylko symboliczna funkcja, przydzielana doświadczonym i zasłużonym graczom. Wyznaczony kapitan jako jedyny może komunikować się z sędzią, np. prosić go o wytłumaczenie danej decyzji. Jest to też pełnoprawny lider, prawa ręka trenera, pomagająca w utrzymaniu dobrej atmosfery i zaangażowania (w trakcie meczu i podczas codziennych treningów). To olbrzymia odpowiedzialność i wyróżnienie.