
Wiadomości
- 18 lipca 2023
- wyświetleń: 248
Efektywne systemy rurowe - kluczowe czynniki
Artykuł sponsorowany:
Różnego rodzaju rurociągi znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki - jest to jedna z podstawowych metod przesyłu mediów o różnym charakterze. Są one wykorzystywane nie tylko w budownictwie, czy energetyce, ale także np. w przemyśle spożywczym czy chemicznym. Systemy rurowe to oczywiście nie tylko rozbudowane sieci rurociągów, ale także mniejsze instalacje montowane w pojedynczych budynkach. Kluczem do sprawnego działania systemu rurowego jest jego efektywność. Na czym ona polega i jak ją osiągnąć?

Efektywny system rurowy, czyli jaki?
Efektywność systemu rurowego można podsumować jako zdolność do niezakłóconego transportu medium przy zachowaniu odpowiednich warunków przesyłu. Innymi słowy, efektywny rurociąg to taki, który pozwala na przesył wystarczającej ilości medium (np. wody, gazu, materiałów sypkich, ścieków) w odpowiednim czasie. Istotna jest oczywiście również budowa rurociągu - powinna być ona tak dostosowana, aby zapewnić optymalny przesył bez zakłóceń. Przy instalacji ciśnieniowej warunkiem efektywności jest również zachowanie właściwego poziomu ciśnienia przesyłanego medium.
Dlaczego warto zadbać o efektywność systemu rurowego?
Każdy producent rur dba o to, żeby jego wyroby umożliwiały zbudowanie sprawnie działających rurociągów. Ma to bardzo prostą przyczynę - stworzenie efektywnej instalacji rurowej niesie ze sobą wiele wymiernych korzyści:
- Optymalizacja przepływu - odpowiedni dobór rur i złączek oraz właściwe rozplanowanie przebiegu instalacji pozwoli zachować stały, optymalny przepływ medium i uniknąć strat czy zatorów na łukach.
- Minimalizacja utraty ciśnienia - optymalny sposób łączenia elementów instalacji rurowej pozwoli zminimalizować lub nawet całkowicie wyeliminować problem utraty ciśnienia medium podczas przesyłu.
- Trwałość - instalacja zaprojektowana z myślą o efektywności zachowa również trwałość na dłużej - przykładowo, optymalny projekt pozwala na wykorzystanie rur wielowarstwowych czy przesyłanie wody lodowej bez ryzyka uszkodzeń rur.
- Łatwość konserwacji - optymalnie przygotowane systemy rurowe dają łatwy dostęp do elementów wymagających regularnej konserwacji, co znacznie skraca czas potrzebny na tego typu prace, a tym samym minimalizuje przestoje w działaniu instalacji rurowej.
Materiał wykonania a efektywność systemu rurowego
Materiały, z których wykonany jest system rurowy mają ogromny wpływ na jego efektywność - źle dobrany materiał nie tylko będzie się szybciej zużywał, ale może też stanowić poważne zagrożenie. Przykładowo, przesyłane medium może reagować chemicznie z substancjami wchodzącymi w skład rur, co może doprowadzić nawet do eksplozji przy mediach łatwopalnych. Natomiast przy substancjach żrących może dochodzić do wycieków i poważnych uszkodzeń instalacji i jej otoczenia.
Obecnie większość rur powstaje z tworzyw sztucznych (głównie polichlorku winylu/PVC, polipropylenu/PP R i polietylenu/PE), które są obojętne chemicznie, mogą bezpiecznie pracować w szerokim zakresie temperatur, a grubość ścianki może być bez większego problemu dostosowana do charakterystyki obsługiwanego medium.

Najważniejsze czynniki projektowe systemów rurowych
Projektując systemy rurowe, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Do najważniejszych z nich należą:
- Rozmiar rur - wpływa na przepustowość instalacji i ciśnienie przesyłanego medium;
- Kształt - kształt rury ma wpływ na powierzchnię jej wewnętrznego przekroju i jest szczególnie istotny w przypadku rynien oraz rur spustowych;
- Układ - przebieg instalacji rzutuje na jej przepływ - przykładowo, nieodpowiednie kształtki mogą powodować zawirowania medium i zwiększenie ciśnienia. Przesadnie skomplikowany układ może też skutkować np. zatorami czy nierównomiernym rozprowadzeniem ciepła w instalacjach grzewczych;
- Nachylenie - jest szczególnie ważne w instalacjach wykorzystujących siłę grawitacji do wywołania ruchu transportowanych substancji - najlepszym przykładem jest domowa instalacja sanitarna odprowadzająca ścieki do kanalizacji. Poziom nachylenia powinien być w niej taki, aby zarówno płynne, jak i stałe nieczystości mogły być odprowadzane bez zakłóceń.
Jaki jest ich wpływ na efektywność rurociągu?
Ze względu na bezpośredni wpływ na przepustowość, rozmiar rur jest jedną z kluczowych kwestii pod względem efektywności przesyłu - zbyt obszerne rury to prosta droga do utraty ciśnienia, a zbyt wąskie będą powodować jego nadbudowę lub mogą się po prostu zatkać. Aby zapewnić efektywny przesył, należy zadbać, by przekrój rur był optymalnie dopasowany do medium i warunków jego przesyłu.
Nieodpowiednio dobrane kształty rur również są wrogiem efektywności. We wspomnianych wyżej rynnach, rurach spustowych i innych częściowo otwartych systemach rurowych zbyt płaski przekrój może prowadzić do przelewania się odprowadzanej wody/ścieków.
Układ systemu rurowego również wpływa na efektywność rurociągu - sprawnie działająca instalacja powinna mieć możliwie najmniej skomplikowany przebieg.
Właściwie dobrany kąt nachylenia to także ważny czynnik wpływający na efektywność. Najlepiej pokazuje to wspomniany wcześniej przykład instalacji sanitarnej - przy zbyt małym spadku nieczystości o stałym stanie skupienia i ciecze nie będą w ogóle odprowadzane, a przy zbyt dużym zabraknie efektywności, ponieważ będą one spływać zbyt gwałtownie.

Nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania a efektywność rurociągów
Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań i nowoczesne technologie w znacznym stopniu przyczyniają się do wzrostu efektywności systemów rurowych. Nowoczesne tworzywa i wykonywane z nich produkty pozwalają skuteczniej obsługiwać najróżniejsze media bez ryzyka uszkodzeń, czy nadmiernych strat ciśnienia. Co więcej, umożliwiają również projektowanie w pełni optymalnych przebiegów instalacji.
Nowoczesne systemy rurowe - podsumowanie
Dobrze dobrane, nowoczesne rury to gwarancja bezpieczeństwa przesyłu mediów. Przy odpowiednim planowaniu systemu rurowego można osiągnąć maksymalną efektywność bez ponoszenia dużych kosztów.