Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 12 września 2006
  • wyświetleń: 2914

Budowa pszczyńskiego stadionu

13 września mija 70 lat od uroczystości otwarcia stadionu w Pszczynie. Z inicjatywą jego budowy i to własnymi siłami wystąpiły w 1928 roku polskie organizacje młodzieżowe. W maju 1932 roku władze miasta przeznaczyły na ten obiekt sportowy parcelę o powierzchni około 1850 mkw., położoną przy ul. bpa Bogedaina. Wówczas rozpoczęto roboty niwelacyjne, które nadzorował inż. A. Ożdżeński.

27 sierpnia 1934 roku dokonano wyboru Komitetu Budowy Boiska w Pszczynie. Przewodniczącym został burmistrz J. Żmij. W skład sekcji technicznej, na czele której stanął inż. Józef Pietruszewicz, weszli: budowniczy Z. Dąbkowski, inż. B. Olszewski, inż. A. Ożdżeński. Sekcji propagandowo-finansowej przewodniczył notariusz M. Czub, a członkami byli: Adamska, dr Apathy, dr Cichy, R. Cyrzyk, adwokat M. Hołoga, L. Konieczny, Koperska, L. Leszczyński, inspektor szkolny W. Linca, Mrukwa, J. Pająk, J. Rerich, A. Sinka.

W tym samym roku przystąpiono do budowy parkanu i drenażu terenu (materiały z firmy „Ślusarczyk” z Bestwiny) oraz doprowadzono sieć wodociągową i kanalizacyjną. W 1935 roku przywożono żużel z Łazisk Średnich i Kopalni Węgla Kamiennego „Silesia” w Czechowicach, usypano trybuny ziemne. Projekt techniczny stadionu wykonał inż. B. Olszewski.

Więcej czytaj w nowym Głosie Pszczyńskim.

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.