Reklama

Wiadomości

  • 13 lipca 2023
  • 16 lipca 2023
  • wyświetleń: 8560

Pszczynka i Wisła bez złotych alg. Najnowsze wyniki badań GIOŚ

W piątkowe popołudnie Główny Inspektorat Ochrony Środowiska opublikował najnowsze wyniki badań obecności złotej algi na całej długości w Wiśle oraz w Pszczynce. W obydwu rzekach stwierdzono brak tego fitoplanktonu.

Zbadano wodę w Pszczynce przy ujściu do Wisły - 13.07.2023
Zbadano wodę w Pszczynce przy ujściu do Wisły - 13.07.2023 · fot. GIOŚ


Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w nawiązaniu do wykrycia złotej algi w rzece Pszczynce polecił wykonanie dodatkowych badań na całej długości rzeki Wisły. Badania zostały też wykonane ponownie w rzece Pszczynka. Badania z 13 lipca nie potwierdziły obecności złotej algi ani w Wiśle ani ponownie w Pszczynce.

- Obserwując sytuację w Odrze i zachowanie złotej algi planowane są dalsze pobory próbek z rzeki Pszczynka oraz z Wisły. Na pewno niepokojący jest spadek wartości tlenu rozpuszczonego w rzece Pszczynka. Ma to związek przede wszystkim z aktualną pogodą i utrzymującymi się wysokimi temperaturami powietrza - możemy przeczytać w komunikacie GIOŚ z piątkowego południa.

pszczynka
Rzeka Pszczynka · fot. pless.pl


Przypomnijmy, w środę 12 lipca Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ wykryło obecność złotej algi w rzece Pszczynka (w punkcie powyżej zbiornika Łąka), w ilości 4400 os/l. W celu potwierdzenia wyników badania zostały powtórzone w miejscach, gdzie wcześniej zauważono przekroczenie norm. Drugie badanie złotej algi wykazało niższy wynik, bo tylko 600 osobników na litr.

Badaniami objęto również miejsce, w którym rzeka Pszczynka wpada bezpośrednio do rzeki Wisły, aby wykluczyć rozprzestrzenianie się złotej algi.

O wszystkich dalszych wynikach oraz działaniach będziemy na bieżąco informować.

ar, mp / pless.pl

źródło: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ)

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.