Wiadomości

  • 7 lipca 2023
  • 12 lipca 2023
  • wyświetleń: 3921

[ZDJĘCIA] Pranie pachnące sztuką. Obrazy zawisły w Śródmieściu!

Za nami:

W piątkowe popołudnie 7 lipca u zbiegu ulic Kościuszki i Poniatowskiego, na terenie osiedla Śródmieście w Pszczynie, otwarto wystawę "Pranie pachnące sztuką Anny Stoszek-Szroborz". Pszczyńska artystka zaprezentowała różnorodne obrazy - jak to w praniu. Zobaczcie zdjęcia!

Wernisaż wystawy obrazów Anny Stoszek-Szroborz w ramach projektu "Pranie pachnące sztuką"- 07.07.2023 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Cykl "Pranie pachnące sztuką" to nowa inicjatywa Powiatu Pszczyńskiego, która promuje lokalnych twórców i wskazuje, że dla sztuki każda przestrzeń jest dobra. Obrazy pszczyńskich artystów pojawiają się na płótnach w trzech różnych przestrzeniach miasta.

Otwarcia wystawy Anny Stoszek-Szroborz dokonali przewodniczący osiedla Śródmieście Jacek Granda wspólnie artystką, która opowiedziała o swojej twórczości.

- Wreszcie świetny pomysł artystycznego ozdobienia miasta i wyjścia ze sztuką do mieszkańców i turystów. Inicjatywa godna Pszczyny - Perły Śląska, miasta zabytków i kultury przez duże "K". Idea zawieszenia w kilku miejscach: w skansenie, przy budynku starostwa oraz na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Poniatowskiego reprodukcji obrazów współczesnych malarzy pszczyńskich to genialna, nowoczesna, szlachetna i skuteczna promocja. Chyląc czoła inicjatorom przedsięwzięcia - Wydziałowi Promocji Starostwa Powiatowego, szczególnie pani Kindze Pławeckiej-Bratek i dziękując serdecznie organizatorowi mojej wystawy panu Jackowi Grandzie, przewodniczącemu Zarządu Osiedla Śródmieście, zapraszam na do oglądania wystawy - mówiła malarka.

Anna Stoszek-Szroborz maluje i wystawia swoje obrazy od 1974 roku. Od 2005 roku jest członkiem "Związku Artystów Plastyków Sztuki Użytkowej". Jej obrazy były prezentowane podczas licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz poza jej granicami. W latach 2008-2016 utworzyła i prowadziła Miejski Autorski Salon Wystawowy w Pszczynie.

W 2014 roku powołała do życia stowarzyszenie "Ameia Proart - Pless" promujące cyklami wystaw pszczyńskich artystów w województwie śląskim i Polsce. W 2017 roku dzięki m.in. jej inicjatywie w Pszczyńskim Centrum Kultury przy ul. Bednarskiej 13 została utworzona nowa galeria ART13, której celem jest promowanie Pszczyny przy pomocy sztuki.

Pierwsza wystawa - ilustracji zegarów pochodzących z pracowni znanego pszczyńskiego zegarmistrza, Stanisława Lisa autorstwa Zofii Siwy - została otwarta w ogrodzie starostwa powiatowego przy ul. 3 Maja w czwartek 6 lipca. Dzieła będziemy mogli oglądać przez całe wakacje, od poniedziałku do piątku, od godz. 8.00 do 18.00.

Szczegóły i fotorelacja z wernisażu tutaj: [ZDJĘCIA] W ogrodzie starostwa pranie pachnie sztuką.

W niedzielę 9 lipca o godz. 15.30 w wyjątkowej scenerii chałupy z Grzawy w pszczyńskim skansenie zostanie zainaugurowana plenerowa wystawa prezentująca obrazy o tematyce wiejskiej. Wystawa będzie składać się z 12 prac pszczyńskich artystów, są to zarówno dzieci jak i dorośli - uczniowie pracowni artystycznej prowadzonej przez Wiktorię Kanię - pszczyńską malarkę, rysowniczkę, graficzkę oraz architektkę wnętrz. Otwarcie wystawy połączone będzie z plenerem malarsko-rysunkowym, w którym będą brali udział autorzy prac i wszyscy chętni.

Zachęcamy do oglądania wystaw w tej ciekawej i nietypowej formie, bo wydrukowanych na płótnach i wywieszonych na sznurze jak pranie! Wszystkie trzy wystawy z cyklu będzie można oglądać przez całe wakacje!

ar / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.