Reklama

Wiadomości

  • 6 lipca 2023
  • wyświetleń: 3531

Uciążliwość palenia latem w kotłach węglowych

Po zakończeniu sezonu ogrzewania domów, nadal pozostaje kwestia podgrzewania ciepłej wody użytkowej. W niektórych budynkach przez cały rok używany jest do tego kocioł węglowy.

komin, dym, smog
fot. UG Kobiór


- W ciepły letni dzień po południu i wieczorem z niektórych kominów nadal wydobywa się dym, który powoduje wzrost zanieczyszczenia powietrza i dużą uciążliwość dla nieruchomości sąsiednich.
Opalanie węglem, nawet dla samych mieszkańców jest uciążliwe. Noszenie opału, codzienne rozpalanie, czyszczenie kotła i wynoszenie popiołu z całą pewnością nie należy do przyjemności
- zwracają uwagę urzędnicy z Kobióra i dodają: ze strony ekonomicznej trzeba dodać, że użycie kotła zasypowego jest mniej opłacalne niż w zimie, gdyż sprawność kotła jest przynajmniej dwa razy gorsza niż w sezonie grzewczym.

Jednocześnie pracownicy Urzędu Gminy Kobiór przypominają, że istnieją inne możliwości podgrzewania latem ciepłej wody, m.in.:
  • używanie bojlera elektrycznego lub grzałki elektrycznej umieszczonej w zbiorniku wody (można zamontować timer, pozwalający podgrzewać wodę na czas kiedy jest ona nam potrzebna),
  • gazowy podgrzewacz wody, przepływowy lub z pojemnikiem,
  • korzystanie z odnawialnych źródeł energii dzięki zastosowaniu kolektorów słonecznych. Z racji nierównomiernego sezonowego rozkładu promieniowania słonecznego, właśnie w okresie wiosenno-letnim kolektory mogą praktycznie w pełni przejąć podgrzewanie wody,
  • pompy ciepła.


- Zachęcamy mieszkańców do skorzystania z dostępnych dopłat i zmiany sposobu ogrzewania wody na proekologiczną i przyjazną otoczeniu - mówią urzędnicy z Kobióra.

BM / pless.pl

źródło: UG Kobiór

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.