Wiadomości

  • 3 lipca 2023
  • wyświetleń: 567

Ile kosztuje wydanie własnej książki?

Materiał partnera:

Nowi w branży literackiej autorzy lub ci, którzy dotychczas zamykali swoje dzieła w szufladach biurek, a którzy postanowili podzielić się swoim pisaniem ze światem i wydać książkę w wersji fizycznej, z pewnością często zastanawiają się, ile może kosztować samodzielne wydanie własnego dzieła. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć, od czego zależą koszty publikacji książki, a także jakie drogi do tego celu stoją przed debiutantami.

książki


Trudno się nie zgodzić, że jednym z największych marzeń autorów literackich jest wydanie pierwszej książki. Jako że debiutujący pisarze rzadko mogą liczyć na tradycyjne wydanie w pełni dokonane przez wydawnictwo, muszą szukać alternatywnych dróg publikacji - tych wymagających uruchomienia ich prywatnych nakładów finansowych.

Dziś do najpopularniejszych form wydawania książek w ten sposób należą:

  • self-publishing - czyli publishing niezależny polegający na własnej inwestycji i działaniach samodzielnych autora,
  • vanity publishing - czyli publishing dokonany "rękoma" wydawnictwa w pełni opłacony przez autora,
  • oraz publishing subsydiowany - czyli współpraca publishingowa pomiędzy wydawnictwem i autorem zakładająca obustronne inwestycje.


W każdym z tych modeli możemy spodziewać się innych nakładów finansowych potrzebnych do wydania dzieła. Wynikać one będą z wielu czynników i czasami nakładać na siebie. Co będzie je różniło - to zaangażowanie wydawcy oraz poziom kosztów ponoszonych przez autora, a także fee płacone lub nie wydawnictwu.

Możemy więc przyjąć, że koszt wydania własnej książki zależy od różnych kwestii. Wymienić tu możemy przede wszystkim:

PARAMETRY WYDAWANEJ KSIĄŻKI

W każdym z trzech powyższych modeli publikowania parametry wydawanej książki będą stanowiły jeden z głównych elementów wpływających na ostateczny koszt jej publikacji. Mówiąc o parametrach, mamy na myśli takie kwestie jak:

  • długość/grubość książki (wpływająca na ilość potrzebnego papieru oraz druku),
  • typ okładki (okładki twarde, grube i uszlachetnione będą podnosiły koszty),
  • format książki (a więc jej wielkość - np. A5 czy A4),
  • rodzaj zastosowanego papieru (papier o wyższej jakości - np. kredowy - będzie droższy od tradycyjnego),
  • a nawet sposób składania książki (np. fakt, czy będzie klejona, czy zszywana).


Zarówno w modelu niezależnym, vanity oraz subsydiowanym wszystkie powyższe kwestie techniczne zdeterminują potrzebną inwestycję.

ILOŚĆ DRUKOWANYCH SZTUK KSIĄŻKI

Gdy już posiadamy wszelkie potrzebne parametry wydawanej książki, powinniśmy określić, ile sztuk chcemy wydać na początek - tak, by sprzedaż przyniosła zyski, a niesprzedane egzemplarze nie zalegały w magazynie. Ilość drukowanych sztuk będzie bezpośrednio wpływała na wysokość inwestycji autora. W przypadku self-publishingu oraz vanity publishingu to właśnie on będzie odpowiedzialny za pokrycie tych kosztów. W przypadku publikowania subsydiowanego - podzieli się kosztami z oficyną, która to - bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu - wcześniej zaprognozuje stopień odsprzedaży i będzie mogła zalecić optymalną ilość kopii do realizacji.

JAKOŚĆ TREŚCI KSIĄŻKI

Choć wydawać się to może dziwne, to jakość treści wydawanej książki również może wpłynąć na koszty, jakie przyjdzie ponieść jej twórcy. Nie wszystkie wydawnictwa bowiem wchodzą we współprace subsydiowane przy utworach, które nie spełniają ich wymagań i które nie wydają się odnieść po publikacji sukcesu. W takich sytuacjach autorowi pozostanie znaleźć inny sposób wydania utworu i ponieść pełen jego koszt.

WIELKOŚĆ WSPARCIA MARKETINGOWEGO

Chcąc sprawić, by o książce usłyszało jak najwięcej odbiorców, powinniśmy zaplanować również budżet marketingowy przedsięwzięcia. Gdy działamy niezależnie - wszelkie koszty poniesiemy sami. Sami też będziemy odpowiedzialni za stworzenie kampanii promocyjnej lub zlecenie jej profesjonalnej agencji. W przypadku współpracy subsydiowanej możemy liczyć na pełny udział oficyny w działaniach marketingowych. Co ciekawe - czasami podstawowe działania promocyjne znajdziemy również w ofertach vanity publishingu. Doświadczenie podpowiada jednak, że nie stoją one na wysokim poziomie.

Chcąc wydać swoją pierwszą książkę, autorzy debiutujący stoją przed poważnym wyborem drogi do tego celu. Wielu z nich będzie chciało skorzystać z dobrodziejstw publikowania subsydiowanego, które zdaje się być opcją najbezpieczniejszą z wymienionych. Poszukując wydawnictwa, z którym warto wejść we współpracę, najlepiej zrobić dokładne rozeznanie w branży. Przyglądając się rynkowi wydawniczemu, można znaleźć godne uwagi oficyny, przykładowo Novae Res. Opinie o Novae Res - wydawnictwie specjalizującym się w publishingu subsydiowanym i odnoszącym w tej dziedzinie liczne sukcesy - zdają się być dobrym kierunkowskazem. Jest to chyba jedyna oficyna w Polsce realnie pracująca w modelu subsydiacji.