Reklama

Wiadomości

  • 3 lipca 2023
  • wyświetleń: 2245

Gmina Suszec z dofinansowaniem na budowę placu zabaw w Kobielicach

Przedstawiciele gmin z subregionu centralnego i zachodniego odebrali symboliczne czeki w ramach Marszałkowskiego Konkursu "Inicjatywa Sołecka". Wsparcie w kwocie 100 000 zł otrzymała gmina Suszec na budowę placu zabaw w Kobielicach.

Wręczenie czeków w ramach Marszałkowskiego Konkursu „Inicjatywa Sołecka”
Wręczenie czeków w ramach Marszałkowskiego Konkursu "Inicjatywa Sołecka" · fot. Tomasz Żak / UMWS


W wydarzeniu uczestniczyli przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego prof. Marek Gzik oraz radni Maria Materla i Grzegorz Wolnik.

- Gratuluję państwu tych inicjatyw. Wasza aktywność przerosła nasze oczekiwania i już dziś zapewniam, że będziemy kontynuować to wsparcie w latach kolejnych. Dzięki tym środkom mieszkańcy mogą realizować wydarzenia kulturalne i małe projekty, która są istotne z punktu widzenia niewielkich społeczności. To ogromny atut tego konkursu - podkreślał przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, prof. Marek Gzik.

W 2023 roku pula środków na ten cel zamknęła się w łącznej kwocie 4 mln zł. O pomoc finansową w ramach konkursu ubiegały się sołectwa za pośrednictwem gmin. Limit pomocy finansowej dla gminy wynosił 100 tys. zł. Pomoc finansowa została udzielona 100 przedsięwzięciom z całego regionu. Do gmin z subregionu zachodniego trafiło prawie 600 tys. zł, a do gmin z subregionu centralnego (powiat tarnogórski, gliwicki i pszczyński) blisko 367 tys. zł.

Wręczenie czeków w ramach Marszałkowskiego Konkursu „Inicjatywa Sołecka”
Wręczenie czeków w ramach Marszałkowskiego Konkursu "Inicjatywa Sołecka" · fot. Tomasz Żak / UMWS


- Cieszę się, że możemy przekazać te czeki. To nie są duże kwoty, ale właśnie o to chodzi w tym konkursie. Dzięki temu wsparciu mieszkańcy mogą realizować swoje drobne ambicje. Zdarza się, że gminy realizują duże inwestycje, a brakuje środków na małe projekty, które poprawiają jakość życia - tłumaczył Grzegorz Wolnik, radny Sejmiku Województwa Śląskiego.

- Najważniejsze w tym konkursie jest to, że inicjatywa wychodzi od samych mieszkańców, to oni decydują, na co zostaną przeznaczone te pieniądze. Zawsze tych środków potrzeba więcej, ale nie zatrzymujemy się i wierzę, że pula środków w ramach tego konkursu będzie rosła z roku na rok - mówiła Maria Materla, radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Konkurs wpisał się na stałe w kalendarz przedsięwzięć organizowanych przez władze samorządowe regionu od 2018 roku. Jego celem jest umożliwienie społeczności lokalnej realnego wpływu na inwestowanie środków pochodzących z budżetu województwa na przedsięwzięcia, które będą służyły jej rozwojowi.

BM / pless.pl

źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.