Wiadomości

 • 2 lipca 2023
 • wyświetleń: 334

Cera sucha - jak ją rozpoznać i pielęgnować?

Materiał partnera:

Szorstkość, skłonność do łuszczenia, uczucie ściągnięcia i pieczenie - to cechy charakterystyczne suchej cery. Ze względu na wskazane objawy sucha skóra ma swoje potrzeby i wymaga specjalnego traktowania. Jednak przy odpowiednim doborze pielęgnacji, systematyczności i odrobinie zaangażowania można pozbyć się dokuczliwych dolegliwości i sprawić, że cera sucha będzie dobrze nawilżona, promienna i przyjemnie gładka w dotyku. Dowiedz się, jak rozpoznać suchą cerę i w jaki sposób o nią dbać na co dzień.

Cera sucha


Cera sucha - co to znaczy?Wyróżnić można kilka typów cery, a jednym z nich jest skóra sucha. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy widocznie brakuje jej wilgoci lub gdy traci wilgoć zbyt szybko. Jest to spowodowane brakiem lub niewystarczającą produkcją naturalnych olejków i lipidów przez gruczoły łojowe skóry. Wtedy pojawiają się oznaki odwodnienia i skóra nie ma możliwości wypełniania swoich funkcji prawidłowo. Brak odpowiedniego nawilżenia powoduje, że skóra traci elastyczność i sprężystość, stając się bardziej podatna na wpływ czynników zewnętrznych.

Charakterystyka cery suchejCera sucha ma kilka typowych cech. Przede wszystkim brakuje jej naturalnych olejków i lipidów, które utrzymują skórę nawilżoną, co z kolei powoduje uczucie suchości i szorstkość. Takiej cerze często towarzyszy uczucie napięcia, bywa również mniej elastyczna w porównaniu do innych typów skóry.

Skóra sucha ma skłonność do łuszczenia się, zwłaszcza wokół obszarów takich jak policzki, czoło i broda. Mogą występować drobne łuski skórne, które są widoczne gołym okiem na powierzchni skóry. Cera sucha wydaje się matowa i pozbawiona naturalnego blasku.

Sucha skóra twarzy może być ponadto bardziej podatna na podrażnienia i reakcje alergiczne. Zdarza się też, że jest bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, takich jak zimno, wiatr czy substancje drażniące.

Cera sucha - przyczynyPrzyczyny występowania suchej cery mogą być różnorodne. Oto kilka czynników najczęściej powodujących występowanie tego problemu:

 • niedostateczna produkcja sebum - gruczoły łojowe mogą produkować niewystarczające ilości sebum, co prowadzi do braku nawilżenia;
 • czynniki genetyczne - skłonność do suchej cery może być dziedziczna;
 • czynniki środowiskowe - cera sucha może być wynikiem ekspozycji na niekorzystne czynniki środowiskowe, takie jak niska wilgotność powietrza, ekstremalne temperatury, wiatr czy słońce;
 • częste mycie skóry gorącą wodą - może prowadzić do usunięcia naturalnych olejków z powierzchni skóry, co może prowadzić do jej przesuszenia;
 • nadmierne stosowanie kosmetyków - korzystanie z agresywnych kosmetyków, mydeł czy innych substancji o szkodliwym działaniu może prowadzić do uszkodzenia bariery ochronnej skóry i zaburzenia jej naturalnego nawilżenia;
 • złe nawyki pielęgnacyjne - niewłaściwa pielęgnacja skóry, np. stosowanie drażniących kosmetyków, brak regularnego nawilżania, niewłaściwa dieta czy palenie papierosów, mogą przyczyniać się do występowania suchej cery.


Cera sucha - objawyCharakterystyczne objawy suchej cery to:

 • suchość i szorstkość;
 • uczucie napięcia i ściągnięcia;
 • łuszczenie się;
 • matowy wygląd;
 • skłonność do podrażnień;
 • duża wrażliwość.


Cera sucha a dietaDuży wpływ na stan skóry ma nasza dieta. Korzystny wpływ na warstwę lipidową naskórka mają takie składniki jak tłuszcze roślinne, kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, witaminy oraz białko. Ważne jest też odpowiednie nawadnianie organizmu od środka poprzez picie dużych ilości wody.

A jakie produkty spożywcze mogą pogarszać stan suchej cery? Osoby z takim typem cery powinny unikać zwłaszcza cukru i słodyczy, soli, kofeiny, alkoholu, tłustego i smażonego jedzenia oraz przetworzonej żywności.

Najlepsze sposoby na nawilżenie skóryPoznaj sprawdzone metody walki z przesuszoną cerą:

 • pij duże ilości płynów, najlepiej czystej wody;
 • zadbaj o dietę bogatą w składniki nawilżające;
 • unikaj kosmetyków i produktów do pielęgnacji skóry zawierających drażniące substancje;
 • unikaj kąpieli w gorącej wodzie;
 • ogranicz czas spędzany w suchych środowiskach.


Dodatkowo stosuj odpowiednie kosmetyki nawilżające. Wybieraj produkty do pielęgnacji skóry, które są przeznaczone specjalnie dla suchej skóry. Szukaj kremów, balsamów lub masek nawilżających, które zawierają składniki takie jak kwas hialuronowy, ceramidy, glicerynę czy masło shea. Sięgnij także po wegańskie kosmetyki z dobrym składem. Wypróbuj koniecznie kosmetyki konopne od warszawskiej manufaktury manunatu.pl. Produkty na bazie oleju konopnego pomogą Ci kompleksowo zadbać o suchą skórę.

Prawidłowa pielęgnacja suchej ceryPielęgnacja suchej cery powinna obejmować kilka kluczowych kroków:

 1. Delikatne oczyszczanie przy pomocy łagodnych, bezzapachowych środków myjących lub pianek oczyszczających, które nie będą usuwać naturalnych olejków ze skóry.
 2. Dogłębne nawilżenie z wykorzystaniem kremów nawilżających, które są przeznaczone specjalnie dla suchej skóry.
 3. Dodatkowe nawilżenie w postaci zastosowania serum lub olejku nawilżającego.
 4. Ochrona przeciwsłoneczna poprzez nakładanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym o odpowiednim SPF.