Wiadomości

  • 29 czerwca 2023
  • wyświetleń: 439

Rozwód a podział majątku - jak przebiega proces?

Materiał partnera:

Rozwód jest w polskich realiach dosyć problematyczny. Wszystko oczywiście zależy od sytuacji. Jeśli obie strony są zgodne, a małżonkowie nie mają dzieci rozstanie może nastąpić szybko i nie stanowić źródła dodatkowych utrudnień. Są jednak sytuacje, w których osiągnięcie porozumienia wymaga dłuższych starań ze względu na konflikt w rodzinie lub komplikacje majątkowe. Właśnie w takich wypadkach najlepszą opcją jest skorzystanie z usług prawnika, który jest świadomy wszystkich możliwych utrudnień, ale również dostępnych rozwiązań.

Rozwód a podział majątku


Podział majątku podczas rozwoduPrzed podzieleniem majątku trzeba ustalić, co wchodzi w jego skład, a następnie dokonać wyceny poszczególnych elementów. W przypadku, gdy jedna osoba miała większy wkład w powstanie majątku wspólnego, może otrzymać prawo do zwrotu tej części. Są to takie aktywa jak nieruchomości, ruchomości, wartości niematerialne i prawne (np. prawa autorskie), udziały w spółkach, a także zgromadzone przez małżonków oszczędności, emerytury, obligacje, akcje, czy ubezpieczenia. Dużym problemem może być wspólnie zaciągnięty kredyt, który jest dosyć trudno podzielić.

Chociaż co do zasady majątek powinien zostać podzielony po równo, nie zawsze jest to możliwe, a nawet jeśli tak, to wciąż sprawa wymaga gruntownej analizy. Warto pamiętać o tym, że każdy z małżonków może posiadać także swój majątek osobisty. Są to rzeczy, które konkretne osoby miały już przed ślubem, ale też to, co otrzymały w spadku nawet już podczas trwania małżeństwa. Ten aspekt także musi zostać uwzględniony, kiedy majątek przed rozwodem jest dzielony.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy adwokata?Ponieważ rozwód wiąże się z dużymi emocjami, najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się po pomoc do adwokata, który doskonale zna obowiązujące przepisy prawne i może fachowo doradzić, w jaki sposób będzie najkorzystniej podzielić majątek tak, aby nikt nie czuł się pokrzywdzony, a sprawa przebiegła sprawnie. Adwokat rozwodowy może pomóc w wielu sytuacjach. Jeśli potrzebny Ci adwokat Gdańsk jest Twoim miejscem zamieszkania, zdecyduj się na kontakt z nami. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania, które Cię nurtują.

Rozwody to nie jedyny temat, którym się zajmujemy. Możemy udzielić pomocy także w zakresie prawa spadkowego, doradztwa biznesowego, spraw odszkodowawczych, czy problemów związanymi z jazdą po alkoholu i posiadaniem narkotyków. Adwokat od spraw spadkowych Haber&Haber pomaga również w prawidłowym prowadzeniu postępowań związanych z dziedziczeniem. Jeśli dotyczą Cię wyżej wymienione zagadnienia, wejdź na naszą stronę i dowiedz się więcej na ten temat. Fachowa pomoc prawnika, to nie tylko konkretne działanie związane z zagadnieniami merytorycznymi, ale również znaczące zmniejszenie odczuwanego stresu. Sprawy w sądzie są często obciążające psychicznie. W takich sytuacjach warto mieć gwarancję wsparcia. Dotyczy to zwłaszcza osób, które prowadzą intensywny tryb życia i nie mogą sobie pozwolić na szczegółowe śledzenie wszystkich zagadnień.