Wiadomości

  • 26 czerwca 2023
  • wyświetleń: 344

Urlop na dziecko? Poznaj najważniejsze zagadnienia w tym temacie!

Materiał partnera:

Każdy rodzic z pewnością wie, że przy dziecku niespodziewane wydarzenia nie są rzadkością. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest urlop, który dokładnie definiuje prawo polskie. Co warto wiedzieć w tym temacie? Komu i kiedy przysługuje urlop na dziecko? Przeczytaj poniższy artykuł!

Urlop na dziecko


Opieka nad dzieckiem to angażujące i odpowiedzialne zajęcie. Każdy rodzic pracujący na umowę o pracę powinien więc wiedzieć, że przysługuje mu urlop na dziecko. Na jakich zasadach można z niego skorzystać? Najważniejsze informacje znajdziesz poniżej.

Jak skorzystać z urlopu na dziecko?Aby móc korzystać z urlopu na dziecko, wystarczy zgłosić do pracodawcy odpowiedni wniosek o udzielenie świadczenia. Można to zrobić zarówno tradycyjnie, w formie papierowej, jak i online. W dzisiejszych czasach zdecydowanie więcej korzyści przynosi zgłaszanie wniosków urlopowych przez Internet. Jest to tzw. ewidencja urlopów - program do tego przeznaczony powinien być znany każdemu pracownikowi.

Pamiętaj jednak, że pracodawca może odmówić udzielenia dni urlopowych we wskazanym przez Ciebie terminie. Kluczem jest wspólne ustalenie daty urlopu na dziecko. Przeważnie jednak pracodawcy nie odrzucają wniosków, jeśli nie mają ku temu ważnych, obiektywnych powodów.

Dla kogo urlop na dziecko?Urlop na dziecko przysługuje każdemu rodzicowi, który pracuje na umowę o pracę oraz wychowuje przynajmniej 1 dziecko w wieku do 14 lat. Reguluje to artykuł 188 Kodeksu Pracy. Co istotne, dziecko nie musi być chore, abyś mógł skorzystać z takiego urlopu. Wystarczy, że jesteś rodzicem lub opiekunem dziecka we wskazanym wieku.

Ile trwa urlop na dziecko?Bez względu na ilość dzieci przysługuje Ci zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni lub 16 godzin w ciągu roku kalendarzowego. Oznacza to, że 2 dni lub 16 godzin to urlop dla rodzica zarówno posiadającego jedno dziecko, jak i dwa czy więcej. Jako pracownik możesz zadeklarować na pierwszym wniosku, którą formę wolnego preferujesz.

Dni opieki nad dzieckiem przysługują Ci bez względu na to, na jaki wymiar etatu jesteś zatrudniony. Zmienia się jednak długość takiego urlopu. Przykładowo jeśli pracujesz na pół etatu, przysługuje Ci wolne w wymiarze 1 dnia lub 8 godzin w ciągu roku kalendarzowego.

Urlop na dziecko - co jeszcze musisz wiedzieć?Pamiętaj, że urlop na dziecko nie ma żadnego związku z innymi urlopami pracowniczymi. Co się z tym wiąże, pracodawca nie może Ci go odmówić tylko dlatego, że jeszcze nie wykorzystałeś urlopu wypoczynkowego lub innego. Urlop na dziecko przysługuje Ci także bez względu na staż pracy oraz rodzaj umowy o pracę (na czas określony lub na czas nieokreślony).

Co istotne, urlop na dziecko możesz brać na godziny, w zależności od indywidualnych potrzeb. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, abyś wykorzystywał po 2 godziny dziennie przez 8 dni pracujących z rzędu lub jeszcze inaczej podzielił swoje wolne godziny. Taki urlop nie przechodzi na kolejny rok, a pracodawca nie ma obowiązku wypłacania Ci ekwiwalentu, jeśli nie zostanie on wykorzystany.