Wiadomości

  • 19 czerwca 2023
  • wyświetleń: 460

Wniosek o upadłość konsumencką - czy można przygotować go samodzielnie?

Materiał partnera:

Termin upadłości konsumenckiej odnosi się do procedury sądowej, która polega na ogłoszeniu upadłości osoby fizycznej, która nie posiada działalności gospodarczej. Dzięki niej możliwe jest oddłużenie oraz częściowe albo nawet całościowe umorzenie posiadanych długów.

pexels.com


Procedura upadłości konsumenckiej odbywa się sądowo, dlatego też konieczny jest wtedy odpowiedni wniosek o upadłość konsumencką, który składa się w sądzie rejonowym posiadającym odpowiedni dział zajmujący się sprawami upadłościowymi.

Skąd pobrać wniosek o upadłość konsumencką?Aby przygotować wniosek o upadłość konsumencką - https://upadlosci-ekspert.pl/2023/01/18/wniosek-o-upadlosc-konsumencka/ konieczne jest jego pobranie. Wnioski te można bez problemów znaleźć na różnych stronach internetowych, między innymi na:

  • stronach rządowych
  • stronach kancelarii prawnych
  • stronach sądów


Takie wnioski są dostępne do pobrania bezpłatnie, dlatego można zapoznać się z nimi bez konieczności dokonywania żadnych płatności.

Jakie elementy musi zawierać wniosek o upadłość konsumencką?Każdy wniosek o upadłość konsumencką musi posiadać odpowiednie elementy, do których zaliczane są między innymi:

informacje dotyczące osoby składającej wniosek, w tym jej imię i nazwisko, dane kontaktowe i adresowe

informacje dotyczące posiadanego zadłużenia, w tym jego wysokość oraz źródła

informacje dotyczące posiadanych wpływów, na przykład pensji, emerytury oraz innych świadczeń

informacje dotyczące posiadanego majątku, w tym nieruchomości oraz ruchomości

Dodatkowo wniosek o upadłość konsumencką może zawierać także inne informacje, na przykład dotyczące przyczyn powstania problemów z zadłużeniem. Przykładowo, gdy do zadłużenia przyczyniła się sytuacja rodzinna albo zdrowotna, można również przekazać takie informacje.

Do wniosku dołącza się również inne rodzaje dokumentów, na przykład potwierdzenia zawartych umów, stanu finansowego czy stanu zdrowia.

Jak łatwiej przygotować wniosek o upadłość konsumencką?Chociaż wniosek o upadłość konsumencką można przygotować we własnym zakresie, to nie każdy ma do tego odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie.

W związku z tym można skorzystać z pomocy prawnika albo innego specjalisty w dziedzinie upadłości konsumenckiej, który będzie mógł spisać wniosek za klient oraz zapewnić mu fachowe porady dotyczące całego procesu upadłościowego.