Reklama

Wiadomości

  • 17 czerwca 2023
  • wyświetleń: 1363

Drewniany kościół w Wiśle Małej z dofinansowaniem na remont

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało środki na renowację drewnoanego kościoła w Wiśle Małej.

Drewniany kościół pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Wiśle Małej
Drewniany kościół pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Wiśle Małej · fot. slaskie.travel.pl


Odnowiona zostanie perełka drewnianej architektury sakralnej - Kościół św. Jakuba Starszego Apostoła z 1775 roku. Pieniądze - 237 tysięcy złotych zostaną przeznaczone na pierwszy etap prac - remont dachu.

Kościół pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Wiśle Małej, który pierwotnie nosił wezwanie Narodzenia Matki Bożej, to jedna z drewnianych świątyń powiatu pszczyńskiego. Obecny kościół, jak również zbudowana później wieża dzwonna, pochodzą z XVIII w. i zostały postawione na miejscu budowli poprzedniej, pochodzącej z XV lub XVI w. W latach międzywojennych kościół powiększono. Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

Parafię w Wiśle Małej wzmiankowano już w 1326 r. Stały tu kolejno zapewne trzy drewniane świątynie. Poprzedniczka obecnej budowli, wzniesiona prawdopodobnie w XV lub XVI w., przez pewien czas znajdowała się w rękach protestantów. Dzisiejszy kościół pw. św. Jakuba Starszego Apostoła został zbudowany w latach 1775-80. Wieżę dostawiono w 1782 r., zaś w 1923 połączono ją z głównym korpusem budowli.

Warte obejrzenia jest wnętrze z niemal kompletnym, pierwotnym wyposażeniem, reprezentującym barok i rokoko. W ołtarzu głównym, pochodzącym z 1776 r., umieszczone są: obraz patrona kościoła, św. Jakuba Apostoła Starszego oraz - w zwieńczeniu - obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. W lewym ołtarzu bocznym znajduje się obraz Opatrzności Bożej pochodzący z 1776 r., zaś w prawym obraz św. Walentego z 1804. Do wyposażenia kościoła należy także chrzcielnica z 1780 oraz pochodzący z XVIII w. konfesjonał i ambona z rzeźbą św. Jakuba.

Loading...


Loading...

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.