Wiadomości

  • 13 czerwca 2023
  • wyświetleń: 458

Jak działa bankowość elektroniczna i jakie są jej zalety?

Materiał partnera:

Bankowość elektroniczna to nowoczesny, wygodny i szybki sposób na korzystanie z usług instytucji finansowych. Na czym polega w praktyce i jakie są jej najważniejsze zalety? Sprawdźmy.

Jak działa bankowość elektroniczna i jakie są jej zalety?


Jeszcze kilkanaście lat temu większość operacji finansowych miała miejsce w oddziałach instytucji finansowych. To właśnie tam Polacy składali wnioski o kredyt, robili przelewy czy zakładali rachunki osobiste. Dziś dzięki możliwościom bankowości elektronicznej mogą z powodzeniem wykonać większość operacji finansowych w zaciszu własnego domu lub innym dowolnym miejscu. Jedyne, czego potrzebują, to komputer, tablet lub smartfon z dostępem do internetu albo telefon komórkowy. Czym jest w praktyce system bankowości elektronicznej?

Czym jest bankowość elektroniczna?

Bankowość elektroniczna jest formą oferowanych przez instytucje finansowe usług zapewniających możliwość wykonania operacji finansowych (np. wzięcia kredytu, otwarcia rachunku czy wykonania przelewu) przy pomocy urządzeń elektronicznych: komputera, smartfona czy tabletu z dostępem do internetu, telefonu komórkowego (bankowość telefoniczna). Popularną formą bankowości elektronicznej jest także korzystanie z bankomatów i wpłatomatów.

Wady i zalety bankowości elektronicznej

Sprawdźmy, jakie wady i zalety ma bankowanie z poziomu komputera lub smartfona.

Oto najważniejsze zalety bankowości elektronicznej:

  1. Oszczędność czasu. Bankująconline, nie musisz odwiedzać oddziału instytucji finansowej i czekać w kolejce na obsługę. Większość operacji wykonasz w ciągu kilku chwil, korzystając ze smartfona lub komputera.
  2. Możliwość wygenerowania wyższych zysków. Czasem zdarza się, że instytucje finansowe oferują klientom korzystającym z bankowości elektronicznej lepsze oprocentowanie depozytów. Oczywiście pod warunkiem, że deponent założy lokatę przez internet.
  3. Możliwość wykonywania operacji finansowych niezależnie od godzin pracy i lokalizacji placówek instytucji finansowych. Wyobraź sobie, że podczas wakacyjnego wyjazdu musisz nagle zrobić szybki przelew. Zlokalizowanie placówki "swojej" instytucji finansowej i dotarcie do niej na czas może być źródłem sporych niedogodności i stresu (czasem może się nawet okazać, że w pobliżu miejsca, w którym przebywasz, nie ma oddziału Twojego banku czy spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej). Dzięki bankowości elektronicznej zrealizujesz swój cel z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. W ciągu zaledwie kilku minut.
  4. Zmniejszenie kosztów korzystania z usług finansowych. Dzięki bankowości elektronicznej dostaniesz wyciąg z konta e-mailem, złożysz wniosek o pożyczkę bez konieczności asysty pracownika, a przelew wykonasz samodzielnie w ciągu kilkunastu sekund. To wszystko przekłada się na niższe koszty samych instytucji finansowych, a co za tym idzie - także na niższe koszty klientów.


Wady bankowości elektronicznej

Choć bankowość elektroniczna ma zdecydowanie więcej zalet niż wad, warto wskazać też minusy korzystania z usług finansowych przez internet i telefon.

  1. Ograniczona dostępność. Zwłaszcza w przypadku osób starszych, które nie są biegłe w obsłudze internetu, korzystanie z bankowości elektronicznej może być utrudnione. Pokolenie naszych dziadków (a nierzadko również rodziców) często zdecydowanie pewniej i bezpieczniej czuje się, korzystając z bankowości w tradycyjny sposób - w oddziale.
  2. Konieczność samodzielnego zadbania o bezpieczeństwo transakcji. Instytucje finansowe dokładają wszelkich starań, aby bankowanieprzez internet i telefon było maksymalnie bezpieczne. Warto jednak pamiętać, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo jest nie tylko obowiązkiem banku czy spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, ale także samego użytkownika. Korzystając z bankowości elektronicznej, ustaw długie i skomplikowane hasło logowania do rachunku. Nie podawaj go także nikomu i nie zapisuj. Stosuj uwierzytelnienie dwuskładnikowe i włącz powiadomienia o transakcjach. Pamiętaj również, by nie korzystać z usług instytucji finansowych, kiedy jesteś podłączony do ogólnodostępnej, niezabezpieczonej sieci internetowej.


Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

Źródło: https://businessinsider.com.pl/gospodarka/makroekonomia/bankowosc-internetowa-na-czym-polega-plusy-minusy-czy-warto/d1szxbx