Wiadomości

  • 11 czerwca 2023
  • wyświetleń: 180

Czyste powietrze, lepsze spalanie: Przewodnik po wymianie filtra powietrza w samochodzie

Materiał partnera:

Niemal każdy podzespół w samochodzie wpływa na sprawność i wydajność auta. Jednym z kluczowych elementów, o których nie należy zapominać, jest filtr powietrza. Odpowiada on za oczyszczania powietrza przed dostaniem się go do silnika. Nie pozwala zatem, by do jednostki napędowej przedostały się jakiekolwiek zanieczyszczenia, brud. Ów podzespół nie jest wieczny - co jakiś czas konieczna jest wymiana filtra powietrza (samodzielnie lub u mechanika).

Linkhouse


Czym jest filtr powietrza?



Filtr powietrza jest istotnym elementem w układzie zasilania silnika. Jego najważniejsze zadanie to oczyszczenie powietrza przed dostaniem się do komory spalania. Usuwa zatem wszystkie zanieczyszczenia (kurz, piasek, pył, liście, owady itd.), które mogą przedostać się do wnętrza jednostki napędowej. Dobry, sprawny filtr powietrza to jeden z gwarantów wydajnej pracy silnika i jego dłuższej żywotności.

Nie ma sprecyzowanej liczby filtrów powietrza, identycznej dla każdego samochodu. W jednych autach znajduje się tylko jeden, natomiast w innych kilka filtrów powietrza (umieszczonych w różnych miejscach). Owe podzespoły mogą mieć odmienne kształty i rozmiary - w zależności od rodzaju silnika, a także marki i modelu auta. Wymiana filtra powietrza przebiega inaczej w każdym wypadku.

Jak działa filtr powietrza?



Filtr powietrza działa na zasadzie zatrzymywania zanieczyszczeń w sposób mechaniczny. W środku znajduje się specjalny materiał filtrujący, który zatrzymuje pyły, liście, brud. To jednak nie wszystko. Filtr powietrza został zbudowany tak, by móc usunąć każde, nawet najmniejsze, zanieczyszczenie. Wewnątrz znajduje się kilka warstw materiału filtrującego, różniących się między sobą grubością i gęstością. Charakterystyczna budowa filtra powietrza sprawia, że jest on w stanie zatrzymać zdecydowaną większość zanieczyszczeń, chroniąc silnik przed uszkodzeniem.

Wymiana filtra powietrza - kiedy to konieczne?



Wymiana filtra powietrza powinna być dokonywana regularnie. Optymalna częstotliwość zamiany odbywa się co każde przejechane 20-30 tysięcy km. Wiele zależy jednak od modelu i marki pojazdu. To, jak często wymieniać filtr powietrza, jest uzależnione też od: warunków atmosferycznych, tras, jakie pokonujemy (tereny miejskie czy leśne), rodzaju jazdy, a także ilości zanieczyszczeń w powietrzu (np. w miastach zanieczyszczonych smogiem pojawia się konieczność częstszej wymiany filtra powietrza). Najlepiej systematycznie sprawdzać stan techniczny tego elementu i jego czystość.

Wymiana filtra powietrza krok po kroku



Wymiana filtra powietrza (https://qservicecastrol.eu/warsztaty/usluga-wymiana-filtra-powietrza/) nie jest bardzo trudna. Miłośnicy motoryzacji, którzy znają dobrze swoje auto, mogą spróbować sami dokonać zamiany. Laicy powinni udać się do warsztatu samochodowego.

Pierwszym krokiem jest odnalezienie lokalizacji filtra powietrza (zazwyczaj w obudowie z tworzywa sztucznego, połączonej z rurą dolotową powietrza, w pobliżu silnika). Następnie trzeba otworzyć obudowę tego elementu (wystarczy odkręcić śrubokrętem kilka śrubek). Kolejny etap to delikatne usunięcie starego filtra powietrza z plastikowej obudowy - przy okazji pozbądź się wszystkich dodatków mocujących filtr, np. klipsów. Potem umieść nowy filtr powietrza w wyznaczonym miejscu. Nowy element musi mieć zamkniętą, dobrze zamocowaną obudowę.

Po wymianie filtra powietrza trzeba sprawdzić jego stan - zdobędziemy wtedy pewność, czy został prawidłowo zainstalowany. Jeżeli okaże się, że element jest wciąż zbyt brudny lub uszkodzony, trzeba dokonać kolejnej zamiany.

Samodzielna wymiana filtra powietrza powinna odbyć się na podstawie instrukcji obsługi dla konkretnego modelu auta. Zdarzają się samochody, które mają bardzo mocno zabezpieczoną obudowę filtra powietrza bądź dostęp do tego elementu jest utrudniony - w tym wypadku nie pozostaje nic innego, jak tylko udać się do sprawdzonego mechanika.