Wiadomości
- 1 czerwca 2023
- wyświetleń: 532
Różne formy darowizn. Czy pieniądze to jedyny sposób wspierania organizacji charytatywnych?
Artykuł sponsorowany:
W Polsce działają tysiące różnych organizacji charytatywnych. To nie tylko fundacje pomagające najuboższym, ale też różne organizacje pozarządowe oraz związki wyznaniowe prowadzące działalność charytatywną. Najchętniej wybieraną formą pomocy przez Polaków są bezpośrednie wpłaty na konto bankowe, ale istnieje inny sposób wspierania organizacji charytatywnych - darowizny. Co warto o nich wiedzieć?
Czym jest darowizna i co warto o niej wiedzieć?
Od strony prawnej darowizna to przekazanie pieniędzy lub praw majątkowych do innej osoby. Jeśli darowiznę otrzyma osoba fizyczna, to musi ona zapłacić podatek od darowizn, nawet jeśli otrzymane środki lub przedmioty pochodzą od najbliższej rodziny, chyba że została ona objęta zwolnieniem.
Wysokość zwolnienia z podatku zależy od stopnia pokrewieństwa. Najwyższa kwota wolna to 10434 zł. Obowiązuje ona w przypadku grupy pierwszej, do której zalicza się rodziców, małżonków, pasierba, ojca, macochę, zięcia, synową, teściów oraz dzieci. Wówczas wystarczy zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego w ciągu miesiąca od otrzymania darowizny. Co istotne, jeśli łączna wysokość darowizn z okresu ostatnich pięciu lat przekracza kwotę wolną, to i tak trzeba uiścić podatek. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak działa podatek od darowizn? Zajrzyj na portal dobraumowa.org!
Darowizna dla organizacji charytatywnej
Fundacje oraz organizacje pozarządowe i charytatywne są w praktyce zwolnione z podatku od darowizn. Co więcej, wpłacające osoby mogą uzyskać atrakcyjne przywileje podatkowe, ale tylko, jeśli pieniądze zostały wpłacone na konto fundacji. Należy wówczas przedstawić potwierdzenie przelewu bankowego. Możliwość odliczenia wartości darowizny od podatku obowiązuje także w przypadku przekazania rzeczy. W takiej sytuacji fundacja wystawia potwierdzenie przekazania darów, które określa ich szacunkową wartość.
Darowizny rzeczowe - co przydaje się organizacjom charytatywnym?
Darowizny rzeczowe to świetna alternatywa dla tradycyjnych wpłat pieniężnych. Nie każdy może sobie pozwolić na bezpośrednie przekazywanie środków finansowych - zamiast tego możesz zdecydować się na przekazanie niepotrzebnych przedmiotów lub zrobienie zakupów. Co przydaje się organizacjom charytatywnym?
Żywność
Organizacje pozarządowe często prowadzą zbiórki żywności, np. w sklepach spożywczych. Produkty zazwyczaj trafiają bezpośrednio do potrzebujących, ale ich dystrybucja oraz cały proces logistyczny zajmuje dużo czasu. Warto przekazać produkty o długiej dacie przydatności do spożycia, takie jak ryż, kasza, makaron czy konserwy. Zazwyczaj organizacje charytatywne ogłaszają zapotrzebowanie w formie listy - zerknij na nią, zanim wyjdziesz na zakupy!
Sprzęt
Zbiórki często dotyczą też sprzętu. Może to być RTV, AGD lub elektronika - używane przedmioty mają dużą wartość i mogą zostać wykorzystane bezpośrednio przez potrzebujących. Czasami zbierane są również elektrośmieci, które są następnie sprzedawane do firm zajmujących się recyklingiem urządzeń elektronicznych. Nie bój się skorzystać z tej opcji. Dzięki niej pozbędziesz się niepotrzebnych śmieci, a do tego zrobisz dobry uczynek!
Odzież
Już chyba każdy słyszał o zbiórkach odzieży dla potrzebujących. Na wielu osiedlach stoją kontenery na używane ubrania, a organizacje charytatywne często zostawiają worki, które później się zabierane przez kierowców. To świetna okazja na opróżnienie szafy, choć warto wiedzieć, że w większości przypadków fundacje odsprzedają ubrania do lumpeksów, a dopiero pieniądze uzyskane ze sprzedaży są wydawane na cele statutowe.
Wpłaty pieniężne a darowizny - co jest korzystniejsze?
Bezpośrednie wsparcie w postaci darowizn rzeczowych ma ogromne znaczenie, choć warto również raz na jakiś czas dokonywać wpłat na konto bankowe. Wszystkie organizacje pozarządowe potrzebują pieniędzy do działania i realizowania celów statutowych. Przecież trzeba jakoś opłacić transport, wynajem biura czy pracowników, którzy zajmują się organizacją zbiórek. Poszczególne organizacje pozarządowe wydają pieniądze z różną efektywnością. Dobry wynik osiągają te podmioty, które przeznaczają co najmniej 60 proc. budżetu na cele statutowe.