pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 1 września 2006
  • wyświetleń: 2645

Pawłowice: Bezpieczna szkoła

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Publiczne Gimnazjum nr 2 w Pawłowicach" podaj

Gdybyśmy dziś zamknęli ranking szkół najlepiej radzących sobie ze zjawiskiem przemocy w szkole, z pewnością wygrałoby Publiczne Gimnazjum nr 2 w Pawłowicach - pisze Dziennik Zachodni.

To szkoła, która prócz pogadanek i grożenia palcem wypracowała konkretne metody przeciwdziałania przemocy. Jedna z nich to szafki na korytarzu zamiast szatni w piwnicy. Każdy uczeń ma klucz do własnej szafki. Ten klucz jest zarazem kluczem do bezpieczeństwa swoich rzeczy i siebie samego (w piwnicznych zakamarkach łatwiej znaleźć guza).

Nikt nie chce stracić prawa do tego kluczyka, więc wszyscy się starają nie podpaść. Wiedzą, że jedną z kar za wyłamanie się ze szkolnego regulaminu jest pozbawienie tego drobiazgu, a tym samym szafki i powrót do tradycyjnej szatni w piwnicy.

Inny sposób to "podciąganie" słabych uczniów. Szkoła wychodzi bowiem z założenia, że agresja rodzi się w dużej mierze z niepowodzeń i problemów w nauce. Dlatego powstała tutaj klasa wyrównawcza, gdzie znaleźli się uczniowie w innych grupach skazani na niepowodzenie.

- W tej klasie każdy może odnieść sukces na miarę swoich możliwości i podnieść swoją wartość w swoich własnych oczach oraz w oczach kolegów i rodziny. A to z całą pewnością działa na nich łagodząco - mówi pedagog Alicja Burda.

W ramach zapobiegania problemom szkolnym w zeszłym roku szkolnym pojawiła się nowość: karty ocen. Pedagog założył ją dla każdego, kto pierwsze półrocze skończył przynajmniej z jedną jedynką. W karcie znalazły się oczekiwania nauczycieli względem ucznia, by problem zniknął. Karta była do wglądu uczniów i nauczycieli.

Więcej czytaj w dzisiejszym wydaniu Dziennika Zachodniego.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Publiczne Gimnazjum nr 2 w Pawłowicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Publiczne Gimnazjum nr 2 w Pawłowicach" podaj