Wiadomości

  • 18 maja 2023
  • wyświetleń: 7696

Czy laserowa korekcja wzroku jest bezpieczna? Jakie są możliwe skutki uboczne?

Materiał partnera:

W klinikach Optegra zabieg laserowej korekcji wzroku daje natychmiastowe efekty i co ważne - jest w pełni bezbolesny. Trwa zaledwie kilkadziesiąt minut, a po kilku dniach pacjent może w pełni powrócić do codziennych obowiązków. Nie wszyscy są jednak przekonani do laserowej korekcji wzroku. Nowoczesna formuła zabiegu pozostawia wciąż wiele pytań i wątpliwości. Czy zabieg jest bezpieczny? Czy istnieją powikłania pozabiegowe? Jeśli tak, jak im zapobiec? Dowiedz się więcej w poniższym artykule!

czylaserowakorekcjawzrokujestbezpiecznajakiesamozliweskutkiuboczne


Laserowa korekcja wzroku - czy zabieg należy do bezpiecznych?



Laserowa korekcja wzroku z pewnością ma wiele zalet, do których należy między innymi czas zabiegu i jego bezbolesność. Już po kilkudziesięciu minutach nasi pacjenci mogą cieszyć się ostrym i wyraźnym wzrokiem. Pożegnanie z okularami lub soczewkami kontaktowymi to dla niektórych nie lada przeżycie. Nic dziwnego. Zabieg nie tylko przyczynia się do poprawy widzenia, ale ułatwia też funkcjonowanie w życiu codziennym. Marzenia o uprawianiu ulubionego sportu, czy hobby nagle stają się realne. Pomimo tylu zalet, nasuwają się pytania odnośnie bezpieczeństwa zabiegu. Postaramy się na nie odpowiedzieć.

Dlaczego laserowa korekcja wzroku w Optegrze jest w pełni bezpieczna? Dlatego, że przed zabiegiem przeprowadzana jest wstępna i szczegółowa kwalifikacja do zabiegu. Podczas wywiadu pacjent powinien poinformować specjalistę o wszystkich chorobach, przyjmowanych lekach i innych schorzeniach, które mogłyby być przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. Jest to niezwykle ważne, aby laserowa korekcja wzroku przebiegła pomyślnie i w pełni bezpiecznie.

W trakcie kwalifikacji lekarze dokonują dogłębnej i precyzyjnej analizy wady wzroku poprzez przeprowadzenie takich badań, jak: badanie wady wzroku, ocenę ostrości wzroku, badanie tolerancji monowizji, test dominacji oka, aberrometrię, badanie w biomikroskopie przedniego odcinka oka, ocenę plamki żółtej oraz naczyń i obwodu siatkówki, badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, topografię i tomografię rogówki, badanie biometryczne (oceniające długość gałki ocznej), OCT rogówki, pomiar ilości komórek śródbłonka rogówki.

O czym jeszcze warto wiedzieć? W Optegrze laserowa korekcja wzroku wykonywana jest na najnowocześniejszych urządzeniach. Charakteryzują się one niezwykłą czułością i dokładnością pomiarów. System wbudowany w maszyny wspomaga pracę chirurga, tym samym niwelując ryzyko popełnienia przez nich jakichkolwiek błędów. Co ważne, każde z naszych urządzeń posiada kamerę eye-tracker, szybką i precyzyjną. Jej funkcja polega na śledzeniu ruchów gałki ocznej, tak, aby w razie jakichkolwiek komplikacji automatycznie zatrzymać pracę maszyny.

Nowoczesna technologia operacyjna odpowiada za bezpieczeństwo i pewność zabiegu. Laserowa korekcja wzroku, znana i ceniona na całym świecie niesie ze sobą niskie ryzyko powikłań.

Laserowa korekcja wzroku - jakie są powikłania pozabiegowe?



Laserowa korekcja wzroku może powodować różnego rodzaju skutki uboczne. Do najczęściej występujących działań niepożądanych zalicza się:

  • łzawienie i pieczenie oczu,
  • światłowstręt,
  • stany zapalne gałki ocznej,
  • uczucie ciała obcego w oku,
  • wahania ostrości w oku (zazwyczaj ustępują po kilku dniach od zabiegu),
  • przejściowe zaburzenia widzenia nocnego, tzw. efekty aureoli i poświaty.


Jak zapobiec powikłaniom po laserowej korekcji wzroku?



Przede wszystkim, podczas wstępnej rozmowy z lekarzem należy powiedzieć o wszystkich towarzyszących pacjentowi chorobach i dolegliwościach. Pomoże to wyeliminować wszystkie przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku.

Po zabiegu ważne, aby pacjent przestrzegał zaleceń specjalisty. Wprowadzenie oszczędnego trybu życia i dużo odpoczynku z pewnością przyspieszy okres rekonwalescencji.

Nie zaleca się, aby pacjent przebywał w zakurzonych i klimatyzowanych pomieszczeniach w pierwszych dniach po zabiegu. Istotna jest również higiena oczu i regularne przyjmowanie leków przepisanych przez lekarza.

Jeśli osoba poddająca się zabiegowi zauważy niepokojące, długotrwale utrzymujące się objawy powinna jak najszybciej skontaktować się z chirurgiem przeprowadzającym zabieg.