Wiadomości

  • 18 maja 2023
  • wyświetleń: 569

Zalety zabawy przy grach wideo i ich wpływ na odbiorcę

Materiał partnera:

Dowiedz się o zaletach zabawy przy grach wideo. Jak się okazuje, ta popularna rozrywka niesie ze sobą wiele korzyści, o których warto wiedzieć.

gry wideo


Korzyści płynące z gier wideo



Gry wideo to stosunkowo nowy format rozrywki, której codziennie oddają się dziesiątki, jeśli nie setki milionów osób dziennie. Jeszcze do niedawna w ten sposób bawiły się głównie dzieci, stąd też nieco skrajne opinie, mówiące o szkodliwym wpływie na odbiorców. Jednak dzisiaj, kiedy średni wiek osób bawiących się przy grach wideo wynosi już ponad 30 lat, a gry e-sportowe umożliwiają wygrywanie pokaźnych sum pieniędzy (spójrz tutaj), sprawa wygląda zupełnie inaczej.

W końcu fani gier wideo mogą podjąć do tej pory jednostronną debatę i pokazać pozytywne strony gier wideo. W końcu te same dzieci, które bawiły się przy tych "złych" grach, dzisiaj są już poważnymi, dorosłymi ludźmi, którzy wcale nie wyrośli na takich ludzi, jakich jeszcze kilkanaście lat temu kreowali z nich "specjaliści". W niniejszym artykule postaramy się wyjaśnić pozytywne strony zabawy przy grach wideo, nie skupiając się wyłącznie na dzieciach, ale ogólnym odbiorze człowieka. W końcu to, na co rodzice pozwalają dzieciom, to ich sprawa i nie można winić gry za to, że bawi się przy niej osoba, która w ogóle nie powinna mieć do niej dostępu.

Usprawnienie koordynacji oko-ręka



Gry wideo wymagają od graczy szybkiego i precyzyjnego reagowania na bodźce wizualne na ekranie, używając do tego rąk do sterowania klawiaturą, myszą, kontrolerem lub innym urządzeniem. Ponadto zwiększają aktywność i objętość niektórych obszarów mózgu odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji i koordynację ręka-oko, takich jak lewa przednia część kory przedczołowej i lewy przedni wzgórek.

Granie poprawia zdolność do wykonywania złożonych kombinacji ruchów rąk bez odrywania wzroku od ekranu, co jest przydatne w wielu sytuacjach życiowych, takich jak pisanie, gotowanie czy prowadzenie pojazdu.

Gry poprawiają umiejętności społeczne



Granie umożliwia nawiązywanie kontaktów i współpracę z innymi graczami z całego świata. Popularne produkcje MMO pozwalają na komunikację, wykonywanie wspólnych zadań lub rywalizację pomiędzy graczami. Ponadto gracze mogą łączyć się w społeczności, gildie, drużyny, w których przebywają tygodniami, miesiącami, a nawet latami, tworząc zdalne przyjaźnie i ucząc się życia w różnych społecznościach, bez podziału na granice kulturowe, czy społeczne. Uważa się, że gry wideo mogą być formą terapii dla dzieci z trudnościami w nawiązywaniu kontaktów, czy chorobami, które im to utrudniają.

Ponadto gracze mogą nabywać istotnych cech, które w realnym życiu byłyby bardzo trudne. To między innymi przywództwo, umiejętności negocjacji, rozwiązywanie konfliktów, czy podejmowanie istotnych decyzji. W prawdziwym życiu nauka tych aspektów życia wymaga często wrzucenia na "głęboką wodę". W świecie gier konsekwencje złych decyzji mają znacznie mniejszy kaliber, co sprawia, że jest to idealne środowisko do kształtowania tych cech.

Granie pobudza inteligencję wizualno-przestrzenną



Spędzanie czasu z różnego rodzaju grami wideo w następujący sposób wpływa na rozwój inteligencji wizualno-przestrzennej. Gry:

  • uczą graczy dostrzegania wzorców, relacji i odległości między obiektami w środowisku;
  • poprawiają zdolność do odtwarzania w pamięci obrazów i przestrzennych reprezentacji, co jest przydatne w wielu dziedzinach sztuki i nauki;
  • zwiększają umiejętność operowania obrazami i wizualizacji, co pozwala na tworzenie własnych światów lub postaci, a także na lepsze rozumienie przenośni i symboli;
  • poprawiają orientację w przestrzeni i umiejętność poruszania się po mapach, schematach i wykresach;
  • rozwijają zdolności konstrukcyjne i manualne, ponieważ wymagają od graczy budowania i manipulowania różnymi elementami gry.


Dlatego, jeżeli ktoś zauważy u swojej pociechy predyspozycje związane z tą cechą, to warto zapewnić jej dostęp do takich gier, które będą stymulować jej rozwój.

Gry zmniejszają stres, korzystnie przyczyniając się do zdrowia psychicznego



Powszechne stało się, że ktoś uruchamia gry po ciężkim dniu, żeby się odstresować. Dzięki temu można rozładować nagromadzone złe emocje i danie im upustu w przyjemny oraz niezobowiązujący sposób, co na dłuższą metę może mieć wiele pozytywnych skutków dla zdrowia psychicznego. To szczególnie istotne w dzisiejszych czasach, kiedy już od najmłodszych lat ludzie są poddawani intensywnym stresogennym czynnościom i obowiązkom.

Dzięki licznym zadaniom, celom, wyzwaniom, gracz może się dowartościować poprzez rozwijanie swoich umiejętności i konfrontowanie z innymi osobami z całego świata. Praktycznie każdy może znaleźć swoją niszę, która zapewni mu poczucie wysokiej wartości w społeczeństwie.

Granie pobudza kreatywność



Gry wideo to nie tylko forma rozrywki, ale także sposób na pobudzanie kreatywności. Grając, można nauczyć się myśleć obrazami i wizualizować własne światy lub postaci. Gracz rozwija też zdolności logiczne i analityczne, ponieważ musi podejmować decyzje, rozwiązywać problemy i tworzyć własne strategie. Gry wideo stymulują również umiejętność uczenia się i pobudzają ciekawość świata, ponieważ pozwalają eksplorować różne tematy i dziedziny wiedzy. Zabawa tego typu wspiera także możliwości wyrażanie siebie i komunikację z innymi ludźmi, z którymi można dzielić się swoimi pomysłami, opiniami i emocjami. Niektóre gry wideo inspirują także do tworzenia własnych dzieł artystycznych, takich jak rysunki, muzyka, filmy czy opowiadania.

W ostatnich latach pojawiło się mnóstwo gier pobudzających kreatywność swoich użytkowników. To przede wszystkim Minecraft oraz Roblox, ale także wiele innych "dużych" produkcji typu sandbox, które są skierowane także dla starszych odbiorców.