
Wiadomości
- 11 maja 2023
- wyświetleń: 1463
10 niezdrowych nawyków, których warto się pozbyć
Materiał partnera:
Niezdrowe nawyki, choć niekiedy wydają się niewinne, mogą mieć wyjątkowo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Niektóre z nich, jak np. nadmierne spożywanie alkoholu i fast-foodów czy palenie papierosów są dla nas dość oczywiste. Istnieją jednak przyzwyczajenia, które mogą wydawać się mało szkodliwe, a jednak potrafią wyrządzić nam wiele złego. Dowiedz się, jak skutecznie się ich pozbyć.

Zbyt krótki lub nieefektywny sen
Choć o znaczeniu snu mówi się wiele, bardzo często w codziennym pośpiechu lekceważymy tę jedną z najważniejszych potrzeb fizjologicznych naszego organizmu. A przecież brak odpowiedniego wypoczynku nocnego skutkuje nie tylko zmęczeniem, rozkojarzeniem czy bólami głowy, lecz także długofalowymi konsekwencjami, w tym różnego typu chorobami. Jeśli ze względu na tryb życia nie możesz pozwolić sobie na 7-8 godzin snu na dobę, zadbaj przynajmniej o jakość wypoczynku. Postaraj się o wygodną poduszkę, wietrz sypialnię przed snem i na ok. 2 godzin przed położeniem się do łóżka odłóż urządzenia elektroniczne.
Nieczytanie etykiet na produktach spożywczych
Część produktów spożywczych, np. te z etykietą "light", jedynie udają zdrowe i niskokaloryczne. Przykładowo pozornie zdrowe muesli bardzo często jest bombą kaloryczną, a jego "naturalny" smak to w rzeczywistości dzieło sztucznych słodzików. Jeśli lubisz taki śniadania, lepszym pomysłem będzie zakup zwykłych płatków, np. owsianych i dodanie do nich świeżych owoców czy nawet łyżki dobrej jakości naturalnego miodu. Więcej porad w zakresie dbania o zdrowie i właściwą dietę znajdziesz na Portalu EnelZdrowie.
Niedbanie o ergonomię pracy
Wiele osób zupełnie nie dba np. o sposób, w jaki siedzi przed komputerem. Bardzo często nie upominamy się również o swoje prawa w zakresie ergonomii pracy i przez kilka godzin dziennie szkodzimy swoim plecom czy oczom. Jeśli w Twoim biurze jest to trudne do wyegzekwowania, możesz postarać się np. o specjalną poduszkę lędźwiową. Nie zapominaj też o regularnych przerwach i odpoczęciu od ekranu i pozycji siedzącej na ok. 5 minut średnio co godzinę.
Picie słodkich napojów zamiast wody
Czasem wydaje nam się, że nie ma większego znaczenia, jak będziemy uzupełniać płyny w ciągu dnia. A chociaż większość osób doskonale wie, że cola nie jest najlepszym wyborem, z chęcią sięgamy po jej wersję "zero". Co więcej, niekiedy wierzymy, że soki w kartonach to zdrowy dodatek do diety. W rzeczywistości jednak zawierają one mnóstwo cukru. Znacznie lepszym sposobem na ugaszenie pragnienia będzie zwykła woda, jeśli jednak nie potrafisz obejść się bez słodkiego smaku, możesz spróbować przygotowywać kawałki świeżych owoców.
Brak odpoczynku
Dzisiejszy świat pędzi w niewyobrażalnym tempie, a wraz z nim my. Często mamy wrażenie, że im więcej obowiązków na siebie weźmiemy, tym bardziej jesteśmy wartościowi. Jednak założenie to jest bardzo dalekie od prawdy. Każdy z nas zasługuje na chwile tylko dla siebie, a także na to, by nie czuć się wtedy "winnym" i nieproduktywnym. Postaraj się wygospodarować dla siebie choćby 5 minut w ciągu. Możesz wtedy oddać się ulubionym czynnościom, np. spacerom czy czytaniu książek lub po prostu... nie robić nic. Najważniejsze, aby poczuć, że dbasz o siebie, naprawdę wypoczywasz i regenerujesz siły.
Obwinianie się i nadmierne analizowanie
Ten punkt powiązany jest z punktem mówiącym o braku odpoczynku. Jak często odtwarzasz w swojej głowie wydarzenia, podczas których mogłaś postąpić inaczej, poniosłaś porażkę czy powiedziałaś coś, czego potem się wstydziłaś? Jak długo potrafisz analizować jedno wydarzenie? Jeśli nic nie możesz już zrobić, może warto przestać się zadręczać? Warto myśleć o rzeczach, na które mamy wpływ, naprawiać swoje błędy. Jednak nadmierne rozmyślanie jedynie psuje nastrój i wpędza w poczucie winy. Pomyśl, o ile będziesz szczęśliwsza, kiedy tylko zdejmiesz z siebie ten ciężar? Jeśli czujesz, że sama nie dasz sobie rady, zawsze warto skorzystać z pomocy specjalisty, psychologa, psychoterapeuty lub coacha.
Przejadanie się
Przejadanie się jest problemem dość częstym, a przy tym, choć może wydawać się dość niewinne, potrafi wyjątkowo negatywnie wpłynąć na nasze życie. Nie chodzi tu bowiem wyłącznie o różnego typu zaburzenia, jak jedzenie kompulsywne. Wiele z nas kończy porcję w restauracji, ponieważ "przeznaczona jest dla jednej osoby", mimo że czujemy się już zbyt pełne. To samo może dziać się w twoich własnych czterech ścianach, gdy np. ugotujesz nieco zbyt dużo i nie chcesz, żeby jedzenie się zmarnowało. W efekcie możesz czuć się ciężka i ospała, a nawet odczuwać bóle brzucha oraz niekorzystne zmiany w figurze. Zastanów się, czy warto.
Odkładanie wszystkiego na później
Znasz powiedzenie "co masz zrobić jutro, zrób pojutrze, będziesz mieć dwa dni wolnego"? Może brzmieć zabawnie, jednak z pewnością nie warto brać go na poważnie. Odkładanie zadań na później sprawia, że czujemy się przytłoczone, cały czas myślimy o narastającej górze spraw do załatwienia. Z czasem stają się one coraz bardziej pilne, jednak zdążyły dołączyć do nich nowe. A czas nagli. Aby poradzić sobie z tym problemem, spróbuj ustalać priorytety. Zastanów się, które sprawy są jednocześnie pilne i ważne i to od nich zacznij swój dzień. Najlepiej zapisuj wszystko w oddzielnym zeszycie lub pliku komputerowym, aby zadbać o odpowiednią organizację. Możesz również zaczynać od drobniejszych spraw, dzięki temu będziesz mieć poczucie, że przynajmniej część zadań została wykonana, a przy tym będziesz mogła skupić całą swoją uwagę na głównym, większym projekcie. Warto też dzielić duże zadania na niewielkie, skonkretyzowane etapy.
Jedzenie w pośpiechu
Jedzenie w pośpiechu niesie ze sobą wiele przykrych konsekwencji. Jedną z głównych z pewnością są problemy żołądkowe, jednak to nie jedyny problem. Jedząc szybko i nie skupiając się na spożywanym posiłku, najprawdopodobniej zjesz więcej, niż to konieczne. Szybkie przekąski bardzo często nie są też szczególnie zdrowe. Spróbuj przygotowywać jedzenie na co najmniej 2 dni. Koniecznie znajdź też czas na zjedzenie posiłku w jak największym skupieniu. Odłóż telefon, nie patrz w ekran telewizora, odłóż gazetę. Starannie przeżuwaj każdy kęs.
Brak sportu
Brak ruchu to szkoda nie tylko dla sylwetki. To także znacznie gorsze samopoczucie fizyczne i psychiczne. Osoby uprawiające sport, nawet o niskiej aktywności, są nie tylko silniejsze i sprawniejsze, lecz także bardziej zadowolone z życia. Mocne mięśnie pozwalają również zachować odpowiednią postawę oraz chronią przed dolegliwościami bólowymi, np. ze strony kręgosłupa. Uprawiając aktywność fizyczną, zmniejsza się również ryzyko kontuzji, które mogą przytrafić się nawet przy wykonywaniu codziennych czynności. Postaraj się znaleźć aktywność, która daje Ci radość i wykonywać ją przez przynajmniej 15-20 minut dziennie.