Wiadomości

  • 29 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 608

Plan restrukturyzacyjny firmy — co to jest i jak go stworzyć?

Materiał partnera:

Każda firma może trafić na problemy, przez które jej dalsze istnienie stanie pod znakiem zapytania. W takiej sytuacji ich właściciele często decydują się na przeprowadzenie restrukturyzacji. Aby jednak proces ten przyniósł pożądane skutki, konieczne jest przygotowanie porządnego planu restrukturyzacyjnego firmy.

Plan restrukturyzacyjny firmy


Utrzymanie firmy w dobrej kondycji to nie lada wyzwanie. Aby osiągnąć prawdziwy sukces i wypracować stabilną pozycję na rynku, potrzeba dużego wysiłku i cierpliwości. Kiedy jednak losy firmy nie idą po naszej myśli i w związku z tym przedsiębiorstwo mierzy się z problemem zadłużenia, rozwiązaniem może być restrukturyzacja firmy. Uregulowany prawnie proces ma na celu uchronienie przedsiębiorstwa przed ostatecznością, czyli ogłoszeniem upadłości firmy. Rozsądny plan działania to podstawa funkcjonowania każdego biznesu, w szczególności kiedy na horyzoncie pojawiają się kłopoty i możliwość utraty płynności finansowej. Również w przypadku restrukturyzacji firmy konieczne jest stworzenie porządnego planu restrukturyzacyjnego. Jak to zrobić?

Czym jest plan restrukturyzacyjny?



To tuż obok układu restrukturyzacyjnego jeden z najważniejszych dokumentów sporządzanych na potrzeby restrukturyzacji firmy. Zdarza się, że bywają one mylone, jednak stanowią zupełnie odrębne dokumenty. Plan przygotowywany jest jeszcze przed otwarciem postępowania restrukturyzacyjnego. W dużym stopniu przypomina on po prostu biznesplan - stanowi zarys działań, jakie zostaną podjęte w celu ratowania firmy. Plan taki uwzględnia wiele różnych płaszczyzn. Istnieje duża ilość metod, środków i narzędzi, po jakie może sięgnąć przedsiębiorca, by przywrócić stabilną sytuację firmy. Według przepisów Prawa restrukturyzacyjnego plan restrukturyzacyjny powinien być złożony wraz z wnioskiem w przypadku przyspieszonego postępowania układowego, postępowania układowego, a także

postępowania sanacyjnego, chyba że to wierzyciel składa wniosek o restrukturyzację.

Jak powinien wyglądać poprawny plan restrukturyzacyjny?



Istnieje kilka podstawowych elementów, o których nie można zapomnieć, przygotowując plan restrukturyzacyjny. Dobry schemat działania zawiera analizę czynników, które doprowadziły do problemów finansowych firmy. Należy w nim także umieścić rozwiązania, jakie zostaną wdrożone w celu poprawy stanu firmy oraz wyjścia z zadłużenia. Przyda się dokładny ich opis oraz obliczenia dotyczące przewidywanych w związku z nimi kosztów. Porządny plan restrukturyzacyjny będzie również wskazywał kolejność wprowadzania poszczególnych rozwiązań i czas potrzebny do ich wdrożenia. Co więcej, w planie powinno znaleźć się sprawozdanie finansowe z aktualnej sytuacji finansowej firmy.

Plan restrukturyzacyjny nie powinien być tworzony na zasadzie przypadku. Dokument ten wymaga dużej wiedzy z zakresu restrukturyzacji firm. Powinien zostać poprzedzony dogłębną analizą stanu firmy oraz jej zadłużenia. Najlepszego planu restrukturyzacyjnego możemy spodziewać się, korzystając przy tym z usług doświadczonego specjalisty. To pewność, że plan zostanie stworzony rzetelnie i zachowaniem wszelkich istotnych zasad.