Wiadomości

  • 26 kwietnia 2023
  • 28 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 6213

Radni nie zajęli stanowiska ws. osoby św. Jana Pawła II

W programie środowej (26 kwietnia) sesji Rady Powiatu Pszczyńskiego znalazł się projekt uchwały w sprawie przyjęcia apelu wyrażającego sprzeciw wobec wykorzystywania osoby Świętego Jana Pawła II do celów politycznych. 24 kwietnia komisje Rady zawnioskowały jednak o wycofanie projektu z obrad. Radni podczas sesji przychylili się do tego wniosku i uchwała nie była procedowana.

Sesja Rady Powiatu Pszczyńskiego - 26.04.2023
Sesja Rady Powiatu Pszczyńskiego - 26.04.2023 · fot. Maria Janosz / pless.pl


Temat swój początek miał podczas sesji Rady Powiatu 29 marca. Wówczas radna Bogumiła Maria Boba złożyła wniosek o wprowadzenie do porządku obrad uchwały "nie w obronie Jana Pawła II, bo jego bronić nie trzeba, ale chodzi o to, żeby młodzieży "nie przykleiły się do mózgów" oszczerstwa, które pokazywane są w mediach". Dodała, że jej zdaniem taka uchwała, której wszyscy treść poznają, powinna zostać włączona w obrady Rady.

Przewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego Paweł Sadza odpowiedział wtedy, że jest przeciwny wprowadzaniu uchwały do porządku obrad. Dodał, że nie wie, jaka miałaby być jej treść, jednakże co do zasady nie chciałby Św. Jana Pawła II używać, jako narzędzia politycznego, bowiem osobiście należy do pokolenia JP II. Następnie przytoczył słowa Arcybiskupa Damiana Muskusa, Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej, byłego Kustosza Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej (zawarte poniżej w apelu stanowiącym załącznik do projektu uchwały).

Dodał, że samorząd generalnie nie jest od oceniania tego, czy ktoś jest bardziej, czy mniej święty, ale od budowania chodników, pilnowania porządku w szkołach, organizacji ruchu, wydawania praw jazdy, czy sprawiania, by życie mieszkańców tej ziemi było łatwiejsze. Przekazał, że nie jest rolą samorządu oceniać, czy są to prawdziwe, czy fałszywe oskarżenia.

Paweł Sadza
Paweł Sadza, Przewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego · fot. pless.pl


Podkreślił także, że "Papież Polak dla niego zawsze będzie świętością, a jego dokonania w zakresie zjednoczenia Europy, obalenia żelaznej kurtyny, oswojenia kościoła dla wielu ludzi na różnych kontynentach, a także, co najważniejsze, jawne rozpoczęcie walki z pedofilią, bo to co za jego pontyfikatu zaczęto robić w Kurii Rzymskiej, jest nie do przecenienia".

- Niezależnie od treści uchwały, jestem przeciwko wykorzystywaniu Jana Pawła II do tej, czy do innej gry politycznej, której niestety wszyscy są świadkami - mówił Paweł Sadza.

Do słów przewodniczącego odniósł się radny Krzysztof Spyra: W nawiązaniu do wypowiedzi, że samorząd jest od budowania chodników, czy wydania prawa jazdy, itd., co jest prawdą, ale moim zdaniem nie tylko od tego. Mianowicie wydaje mi się, że samorząd jest również od dawania pewnego przykładu, świadectwa i są takie sprawy, gdzie czasem jednak trzeba się opowiedzieć. Zwrócił uwagę, że uruchomiona została potężna machina, którą wszyscy śledzili i jego zdaniem warto, a nawet należy zająć
jakieś stanowisko w tej sprawie.

Po krótkiej przerwie w obradach okazało się, że nie ma przygotowanej żadnej wersji uchwały, którą radni mogliby przedyskutować, a zatem ustalone zostało z radną Bogumiłą Marią Bobą, że uchwała zostanie przygotowana na kolejną sesję.

Krzysztof Spyra
Radny Krzysztof Spyra · fot. Maria Janosz / pless.pl


Wniosek dotyczący wprowadzenia do porządku obrad najbliższej sesji Rady Powiatu Pszczyńskiego projektu uchwały w sprawie przyjęcia apelu wyrażającego sprzeciw wobec wykorzystywania osoby Świętego Jana Pawła II do celów politycznych wpłynął na Zarząd i Komisje Rady 12 kwietnia. Jego autorami byli: Roman Bańczyk, Grzegorz Wanot, Stefan Ryt i Krystian Szostak.

Zarząd Powiatu pozytywnie zaopiniował projekt uchwały i tym samym został on ujęty w programie Sesji Rady Powiatu Pszczyńskiego na dzień 26 kwietnia. W projekcie znajdowały się następujące zapisy:

Rada Powiatu uchwala:

1. Wystąpić z apelem wyrażającym sprzeciw wobec wykorzystywania osoby Świętego Jana Pawła II do celów politycznych, stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.

2. Niniejszą uchwałę przekazać Posłom z okręgu wyborczego nr 27 i Senatorom 7 okręgów wyborczych nr 78 i 79 oraz gminom Powiatu Pszczyńskiego.

3. Wykonanie uchwały powierzyć Zarządowi Powiatu.

4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.


Apel Rady Powiatu Pszczyńskiego wyrażający sprzeciw wobec wykorzystywania osoby Świętego Jana Pawła II do celów politycznych

Zdarzenia ostatnich kilku tygodni po raz kolejny okazały jak głębokie są od ponad 7 lat podziały pomiędzy nami rodakami. Podziały na tych, którzy uważają, że obrona Jana Pawła II, to wręcz racja stanu i na tych, którzy chcą burzyć pomniki polskiego Papieża. Te skrajne postawy i emocje, to najgorsza z możliwych reakcji.

Sytuacja, w której znaleźliśmy się trafnie opisana została przez Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej Damiana Muskusa:

"Nikomu nie jest potrzebna dzisiaj nowa odsłona wojny polsko-polskiej, którą od lat fundują nam środowiska polityczne. Sam Papież, dodajmy, nie życzyłby sobie, by to on stał się osią, wokół której trwa regularna wojna jego rodaków. Konieczne dziś jest przede wszystkim ostudzenie emocji i krytyczne spojrzenie na materiały źródłowe dostępne we wszelakich archiwach. Potrzebny też jest wyraźny sprzeciw wobec wykorzystywania osoby Papieża, podobnie jak i religii, do bieżącej polityki. Należałoby również zaniechać ocierających się o naiwność działań podejmowanych rzekomo w imię obrony świętości Papieża. Ani trzymanie w dłoni obrazka z jego wizerunkiem, ani wieszanie go na ścianach instytucji publicznych nie odmieni oblicza tej ziemi. Nie zaangażuje obojętnych, nie zmieni będących "przeciw", nie utwierdzi będących "za". Przyczyni się za to do coraz większej polaryzacji społeczeństwa, przedłużania w nieskończoność dysput i rozniecania nowych konfliktów".

W sprawie, która obecnie tak porusza Polaków wypowiedział się nawet Papież Franciszek. Komentuje ją następująco: "W tamtych czasach wszystko tuszowano. Nawet skandal w Bostonie. (...) Tak się robiło. Zatuszować albo, kiedy nie było innej rady, wysłać gdzieś daleko. Wyciszyć".

Tocząca się dyskusja o roli Karola Wojtyły w wyciszaniu kościelnych skandali, o których wprost mówi obecny Papież Franciszek, w żaden sposób nie umniejsza jego zasług dla Polski, dla świata, dla ludzi. Mowa, tu również o zasługach związanych z oczyszczaniem Kościoła z przestępstw. Pamiętamy, że to za jego pontyfikatu rozpoczęto tenże proces.

Błąd popełniany przez wielu z nas polega na tym, że stawiamy znak równości pomiędzy świętością i bezgrzesznością. Tymczasem kanonizacja wcale nie oznacza, że Kościół daną osobę uznaje za doskonałą. Takiemu postrzeganiu świętości zaprzecza nawet Ewangelia.

Bardzo dobrze podsumowuje to cytowany wcześniej Biskup Muskus: "Jan Paweł II — jak każdy człowiek — nie mógł być nieskazitelną ikoną, niepopełniającą grzechów, niemylącą się w podejmowanych decyzjach. Ale na pewno był człowiekiem wielkiej wiary — wiary w Boga i wiary w łudzi, których zjednywał sobie miłością, szczerością i prawdziwością".

Podejmowanie uchwał "w obronie świętości Jana Pawła II" tak powszechne w obecnym czasie, jest li tylko instrumentalnym wykorzystaniem pamięci o naszym Papieżu, do bieżącej polityki. Stanowisku wyrażonym w niniejszym apelu w sukurs przychodzą słowa Arcybiskupa Grzegorza Rysia, który kilka dni temu zaapelował, aby nie robić z Jana Pawła II przetargów na gruncie politycznym.


Jako uzasadnienie wskazano, że "przyjęcie przez Radę Powiatu Pszczyńskiego apelu wyrażającego sprzeciw wobec wykorzystywania osoby Świętego Jana Pawła II do celów politycznych jest wyrazem naszej odpowiedzialności względem historii, a także przyszłości".

Sesja Rady Powiatu Pszczyńskiego - 26.04.2023
Radna Helena Gąska - 26.04.2023 · fot. Maria Janosz / pless.pl


Ostatecznie jednak projekt uchwały nie został poddany głosowaniu. - Podczas posiedzenia komisji spraw społecznych oraz komisji gospodarki, rolnictwa i ochrony środowiska 24 kwietnia członkowie tych komisji złożyli wnioski o wycofanie z porządku obrad sesji Rady Powiatu Pszczyńskiego w dniu dzisiejszym projektu uchwały w sprawie przyjęcia apelu wyrażającego sprzeciw wobec wykorzystywania osoby Świętego Jana Pawła II do celów politycznych. W dniu 20 kwietnia komisja finansów odstąpiła od wydania opinii, pozostawiając decyzję Radzie Powiatu w tej sprawie - wytłumaczył Paweł Sadza.

Wniosek komisji został przyjęty przez radę 19 głosami "za" i 1 "wstrzymującym się". 3 osoby były nieobecne.

Sprawę podczas sesji skomentowała radna Helena Gąska, która wcześniej rozdała radnym gazety dot. Jana Pawła II. - Dobrze, że wycofaliśmy tę uchwałę. Boli mnie to, że nas jako Rady nie było stać przegłosować takiej uchwały, która w wielu samorządach była głosowana. Inne względy wzięły górę. Osoba Jana Pawła II powinna nas łączyć i wszyscy mówimy, że nas łączy, a jednak nie to końca tak jest - mówiła.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.