Wiadomości

  • 25 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 569

Czy brakuje mi magnezu?

Materiał partnera:

W ostatnich latach coraz częściej w telewizji czy internecie reklamowane są różnego rodzaju produkty z magnezem. Nie powinno to aż tak nas dziwić, bowiem szacuje się, że z niedoborami tego istotnego dla organizmu pierwiastka zmaga się aż dziesięć procent społeczeństwa. Z drugiej strony takie reklamy mogą sprawiać, że część osób bez wahania sięga po nowe produkty, nawet nie zadając sobie pytania: czy brakuje mi magnezu? Warto zatem wiedzieć, czym objawia się niedobór tego pierwiastka i jak reagować, gdy faktycznie występuje?

unsplash.com


Niedobór magnezu - kiedy o nim mówimy?



Przede wszystkim trzeba wiedzieć, kiedy w ogóle można stwierdzić, że występuje niedobór magnezu. Według różnych źródeł w ciele człowieka o przeciętnej wadze 70 kg jest 20-35 g magnezu. Największa jego ilość, bo aż 60%, znajduje się w kościach, 29% - w mięśniach, 10% - w innych tkankach miękkich, a zaledwie 1% - w płynach wewnątrzkomórkowych.

Mimo tak niedużej ilości magnezu w płynach wewnątrzkomórkowych niedobór magnezu i tak stwierdza się poprzez analizę stężenia magnezu w osoczu krwi pobieranej z żyły. W zależności od laboratorium i wieku pacjenta, stężenie magnezu w osoczu krwi powinno wynosić 0,65-1,2 mmol/l, co oznacza, że o niedoborze magnezu mówimy wtedy, gdy stężenie pierwiastka w osoczu jest niższe niż 0,65 mmol/l.

Objawy niedoboru magnezu



Osoby, które zastanawiają się, czy mają niedobór magnezu, mogą przede wszystkim zapisać się na badanie diagnostyczne, polegające na pobraniu krwi do analizy. Warto jednak mieć świadomość tego, że hipomagnezemii towarzyszą zazwyczaj dość konkretne objawy niedoboru magnezu. Należy tu zwrócić uwagę między innymi na:

  • skurcze mięśni, mrowienie oraz drganie powiek;
  • zaburzenia snu o niewielkim nasileniu;
  • wahania nastroju: zarówno nerwowość i wrażliwość, jak i niepokój czy łagodny lęk;
  • przejściowe uczucie zmęczenia i znużenia oraz ospałość;
  • kołatanie serca.


Oczywiście, trzeba mieć na uwadze to, że wymienione dolegliwości mogą świadczyć również o wielu innych problemach zdrowotnych, dlatego nie należy z góry zakładać, że odpowiada za nie niedobór magnezu. W przypadku ich utrzymywania się zalecana jest konsultacja lekarska. Lekarz, po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, pokieruje diagnozą i podejmie decyzję o leczeniu. Więcej na temat objawów niedoboru magnezu możesz przeczytać w artykule, który znajduje się pod tym linkiem: https://magnefar.pl/porady-objawy-niedoboru-magnezu-magnefar-pl/

Lek z magnezem bez recepty Magnefar B6



Przy stwierdzeniu niedoboru magnezu lekarz może zalecić zmianę diety na taką, która uwzględnia większe ilości produktów spożywczych bogatych w magnez, oraz stosowanie leków z magnezem. Przykładem może tu być Magnefar B6 Bio oraz Magnefar B6 Forte. Są to leki stosowane w leczeniu niedoborów magnezu, objawiających się między innymi drażliwością, skurczami mięśni czy zaburzeniami snu o lekkim nasileniu. Więcej informacji na ich temat znajdziesz na stronie https://magnefar.pl.