
Wiadomości
- 21 kwietnia 2023
- wyświetleń: 597
Jakiej wielkości wkład własny jest niezbędny do zaciągnięcia kredytu hipotecznego?
Materiał partnera:
Wkład własny to udział Twoich środków finansowych lub zainwestowanych w inwestycję w nieruchomości finansowane kredytem hipotecznym. Wymóg zaangażowania środków kredytobiorcy w zakup lub budowę nieruchomości umożliwia podział ryzyka między klienta i bank, ograniczając tym samym ryzyko banku. Obecnie, w ramach standardowych ofert kredytowych, nie ma możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego, gdzie bank w 100% finansuje zakup nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że zawsze trzeba mieć pieniądze na wkład własny, by zaciągnąć kredyt hipoteczny.

Czy możliwe jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego, jeśli nie posiadamy wkładu własnego?
Minimalny wymagany wkład własny w przypadku ofert standardowych zgodnie z Rekomendacją S wydaną dla banków przez Komisję Nadzoru Finansowego to 10% wartości inwestycji w nieruchomości stanowiącej przedmiot transakcji, jednakże w takim wypadku bezwzględnie wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie w postaci Ubezpieczenia Niskiego Wkładu Własnego. Jest to obowiązkowy produkt ubezpieczeniowy, który ogranicza ryzyko kredytowe banku, jednocześnie podnosząc koszt dla kredytobiorcy.
Ubezpieczenie takie nie jest wymagane, gdy dysponujemy wkładem własnym w wysokości przynajmniej 20%. W takiej sytuacji, z uwagi na ograniczone ryzyko, banki oferują zwykle korzystniejsze umowy kredytowe. Warunki kredytowania mogą, ale nie muszą być korzystniejsze wraz ze wzrostem wkładu własnego. Jest to indywidualna czysto biznesowa decyzja banku, czy chce przyciągać korzystniejszą ofertą kredytobiorców potencjalnie generujących niższe ryzyko.
Możliwe jest uzyskanie kredytu hipotecznego całkowicie bez wkładu własnego, ale wyłącznie w sytuacji, gdy spełniamy wymogi rządowego programu wspierającemu kredytobiorców. Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy umożliwia uzyskanie gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego na cały potrzebny wkład własny. Prowizja za udzielenie gwarancji wynosi 1% od kwoty udzielonej gwarancji.
Należy również pamiętać, że nie zawsze wkład własny musi mieć formę pieniężną.
Co może być wkładem własnym?
Poza środkami finansowymi w postaci oszczędności, darowizny od najbliższej rodziny, środków zgromadzonych na IKE lub IKZE czy książeczce oszczędnościowej, wkład własny może zostać pokryty również w formie niepieniężnej. Wkład własny mogą stanowić:
- Działka pod budowę domu - bank sprawdzi wartość gruntu i przyjmie go jako Twój wkład własny.
- Zaawansowanie budowy - bank może sprawdzić obecną wartość Twojej nieruchomości w momencie, gdy starasz się o kredyt, a prace budowlane już ruszyły. To pozwoli zakwalifikować udokumentowane koszty budowy jako wkład własny.
- Pomoc pracodawcy - w większych firmach wkład własny pracownika mogą pokrywać kasy pożyczkowo-zapomogowe lub środki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Pamiętajmy jednak, że tego typu zobowiązania wobec swojego pracodawcy uwzględniane są przy liczeniu zdolności kredytowej.
Gdy posiadamy już wymagany wkład własny - jak wybrać najlepszy kredyt?
Atrakcyjność ofert kredytowych zależy od wielu, przede wszystkim tych bardzo indywidualnych dla każdego kredytobiorcy, czynników. Bardzo powszechnym, ale jednocześnie posiadającym wiele ograniczeń sposobem porównywania ofert kredytów jest analizowanie rankingów kredytów hipotecznych. Mniej rozpowszechnioną metodą, bo jeszcze do niedawna zarezerwowaną wyłącznie dla profesjonalnych ekspertów kredytowych, jest wykorzystanie porównywarek kredytów hipotecznych takich jak Credit Space.
Rankingi kredytów hipotecznych - dlaczego nie odpowie, który kredyt hipoteczny jest najlepszy dla Ciebie?
Rankingi kredytów hipotecznych przedstawiają porównanie ofert kredytowych dla najczęściej występujących parametrów. Paradoksalnie jednak bardzo trudno znaleźć kredytobiorcę, który spełniałby wszystkie najpopularniejsze kryteria jednocześnie. W efekcie trudno znaleźć kredytobiorcę, którego możliwości i oczekiwania pasowałyby do kryteriów wykorzystanych do stworzenia któregokolwiek z powszechnie występujących rankingów.
Porównywarka kredytów hipotecznych Credit Space.
Korzystając z porównywarki kredytów hipotecznych, można samemu w prosty sposób utworzyć dopasowany do swojej sytuacji i potrzeb ranking kredytów hipotecznych. Wystarczy wskazać niezbędne parametry zgodnie ze swoją sytuacją i potrzebami, by uzyskać indywidualny ranking kredytów hipotecznych. Co bardzo ważne będzie to ranking zawsze aktualny, gdy wrócimy do niego po jakimś czasie, kolejność ofert może być już inna, bo Credit Space zaktualizuje ranking, wykorzystując aktualne oferty banków na moment ostatniego logowania.